Předpověď oblačnostiPředpověď teplotyPrognózy počasí

Více sluníčka a oteplení

Hodnocení článku

Nejbližší dny přinesou více sluníčka a oteplení, tedy alespoň přes den. Se zmenšenou oblačností se pojí většinou významnější ochlazování během noci. Proto musíme v nejbližších dnech počítat s ranním mrazem, postupně se zmírňujícím. Přes den očekáváme zvyšování teploty a tato začne brzy připomínat opět spíše jarní období než to zimní. Zpočátku čekejme ale studené proudění a případné srážky v podobě posledních přeháněk před obdobím vlivu tlakové výše vypadnou ve formě sněžení nebo sněhových krupek. Více sluníčka nás čeká zejména zítra, poté již začne přibývat minimálně vysokých oblaků. Stále půjde ale o ne srážkové oblaky, byť během víkendu začne přibývat i oblačnosti nižšího patra a srážky už vylučovat v neděli nelze.

Ráno nula, odpoledne jarních 15°C a více sluníčka

Po dnešním ochlazení se začne teplota poměrně rychle zvyšovat. Zítra asi o 2°C, v pátek už se čeká maximum teploty na 10°C a o víkendu dosáhne teplota 15°C. Ráno se ale příliš nezmění. Nejvíce mrznout bude zítra, kdy minima teploty klesnou zejména díky nejmenšímu množství oblaků na obloze na -2 až -7°C nejčastěji. Přechodové období mezi zimou a jarem je hodně podobné tomu mezi létem a zimou. Počasí je vratké a často se mění, dokáže být teplé, ale ještě i pořádně studené. A to platí nejen v horizontu dnů, ale i v rámci jednoho dne. V noci a ráno se dokáže řádně ochladit a mrznout, přes den už se ale více otepluje. Sluneční svit je intenzivnější jak se zvyšuje výška slunečního kotouče nad obzorem.

Více sluníčka a oteplení. Předpověď oblačnosti na 16.3.2023.

Obr. 1 Více sluníčka a oteplení. Předpověď pokrytí oblohy oblačností na 16.3.2023, zdroj: wetter3.de

Povrch a okolní vzduch se snadněji prohřívá. Také už máme přeci jen kratší noci a delší dny. Dokáže se ale vyskytnout situace, která přinese i ke konci března do nížin celodenní mráz. V takovém případě musí jít o hodně intenzivní příliv mrazivého vzduchu od severu až severovýchodu, který způsobí silnější noční mráz a udrží teplotu pod nulou nebo na nule celý den. To i v případě slunečního svitu. Takovou situaci pamatujeme shodou okolností přesně před deseti lety. Kolem 23. března, kdy se slaví Den meteorologie, celý den mrzlo na většině našeho území.

TIP: Sledujte u nás modelovou Předpověď teploty.

Očekávaná maxima teploty vzduchu po zbytek týdne:

Čt 16.3.: 4 až 8°C

Pá 17.3.: 6 až 10°C

So 18.3.: 10 až 14°C

Ne 19.3.: 11 až 15°C, na Z 8°C

V příštím týdnu to vypadá podle podkladů krátce na významnější oteplení. Půjde o krátkodobé oteplení po němž nastane pravděpodobně významnější ochlazení. Zatím ovšem vykazuje na konkrétní hodnoty teploty předpověď vysokou míru nejistoty.