Po dlouhé době významnější srážky, před nimi léto

()

Suché počasí pokračuje v ČR i tento týden. Vyšší teploty za doprovodu slunečního svitu panovaly i celé velikonoční svátky a pokračují i v těchto dnech. V minulých dvou dnech se přidával ještě silný vítr. Sucho je v nižších výškách značné, jeho aktuální stav k úternímu dni mapuje článek Hydrologická situace (23.4.2019). V tomto se zaměřme na významnější srážky a zlepšení hydrologické situace, což je už konečně na obzoru. Modely se shodují na tom, že se v ČR objeví plošnější vydatnější srážky. Tyto přinesou vyšší úhrny. Významnější srážky se nevyskytly v ČR více než měsíc, na některých místech i dva měsíce. Po dlouhé době významnější srážky.

Vydatnější srážky, jejich příčina a problematika předpovědi

Na území ČR bude pronikat od jihovýchodu teplý vzduch. Dočkáme se tak v odpoledních maximech až letních 25°C, ojediněle zejména v pátek i vyšších teplot. Současně bude stále jasno až maximálně polojasno. Vzhledem k tomu se bude dále zvýrazňovat sucha, prozatímního jakéhosi maxima dosáhne sucho v pátek. Během pátku se začne počasí měnit a přijdou významnější a častější srážky.

Lokalizace vydatných srážek je za situace přechodu zvlněného rozhraní obtížná

Příčinou změny počasí během pátku bude zvlněná studená fronta, která začne odpoledne a večer ovlivňovat počasí v Čechách. Před studenou frontou bude na naše území vrcholit příliv teplého vzduchu a v něm se mohou v pátek odpoledne a večer za podpory fronty v Čechách objevit i bouřky. Zejména ve střední části území ČR, neboť na JZ/Z bude fronta přecházet již dopoledne a bude tam přibývat oblačnosti.

Obr. 1 Předpověď hodnot CAPE pro čtvrtek 26.4.2019 17 SELČ dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Během víkendu bude následovat okludovaná fronta a oblačnosti bude zejména v sobotu hodně. Častěji se budou vyskytovat srážky. Současně se dosti citelně ochladí, z nadprůměrných pátečních teplot až na 27°C bude v sobotu zhruba o 10-11°C méně, maxima tedy do 16-17°C a velmi podobné teploty lze čekat i v neděli. Spíše chladnější bude i začátek nového týdne. Častěji by mělo pršet, což zlepší současné vláhové podmínky a hydrologickou situaci, částečně se sníží srážkový deficit.

Četnější srážky jsou jisté, ale kde jich spadne více a kde spíše méně?

Kde spadne nejvíce srážek a kolik to bude je při situaci přechodu zvlněného rozhraní, které bude poměrně významné, což je patrné i dle teplotního kontrastu v podobě rozdílu vzduchových hmot (před přechodem fronty – teplý vzduch a po přechodu fronty – studený vzduch). Numerické modely slibují vydatnější srážky, ale každý model do trochu jiné oblasti z hlediska našeho území a okolí. A předpověď časového průběhu srážek je ještě méně spolehlivá. Kdy přesně bude kde pršet proto na více dní dopředu nelze přesně předpovědět. Poslední výstupy modelů se trochu shodují na tom, že více srážek spadne v Čechách a to hlavně na JZ/Z. Ale také na návětří hor a to i severních a východních. Přesné sumy srážek se však značně rozcházejí. Příklade může být model GFS. Viz obr. 2 a 3. První ukazuje akumulaci srážek do neděle 28.4.2019 8 SELČ dle výstupu z 23.4.2019 12 UTC a druhý sumu srážek na totéž období dle výstupu z 24.4.2019 06 UTC (výstup z 00 UTC potvrzoval více méně ten předchozí).

Jak se bude předpověď vyvíjet dále? I to můžete sledovat na mapách prezentovaných na naší stránce Předpověď srážek.

Obr. 2 Akumulace srážek do 28.4.2019 8 SELČ dle modelu GFS z 23.4.2019 06 UTC, zdroj: wetterzentrale.de
Obr. 3 Akumulace srážek do 28.4.2019 08 SELČ dle modelu GFS z 24.4.2019 06 UTC, zdroj: wetterzentrale.de

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.