Předpověď srážekPrognózy počasí

Suché počasí pokračuje

Hodnocení článku

Suché počasí pokračuje, příliš srážek nespadne ani tento týden. Minulý týden spadlo na území ČR 0mm srážek, což se nestává tak často. Tento týden si stran srážek ovšem nijak moc nepolepšíme. Suché počasí očekávejme i nadále. Vyjma přechodného výskytu spíše lokálních nevýznamných srážek kolem poloviny týdne se žádné srážky neobjeví. Toto počasí považujeme sice obecně za pěkné a máme ho většinou rádi, ale všeho moc opravdu škodí. V tomto případě můžeme říci, že naopak “málo” škodí. Konkrétně tedy málo srážek, byť v současném období nám srážkový průměr klesá. Srážek není potřeba tolik, jako v hlavním létě. Přesto dochází při velmi teplém a slunném počasí denně k výparu a úbytku vláhy ve všech oblastech. Od půdní vláhy, přes vodu ve vodních tocích a stojatých vodách až po podzemní zásoby vody. Zásoba vody z konce srpna ale naštěstí existuje.

I tento týden spadne málo srážek, suché počasí pokračuje

Suché počasí pokračuje. Využitelná vodní kapacita v půdě k 10.9.2023.

Obr. 1 Využitelná vodní kapacita v půdě do 20cm hloubky v závěru minulého týdne (k 10.9.2023), zdroj: chmi.cz

Kdy bude pršet? Tento týden v jeho polovině, avšak půjde o nevýznamné srážky. Deště jako druhu srážek se tento týden spíše nedočkáme. Pokud se objeví srážky, půjde o přeháňky či vzhledem k teplotě také o bouřky. Ty se očekávají kolem poloviny týdne místy, v jeho závěru pak ojediněle. Suché počasí tak pokračuje od začátku září. V posledních dnech srpna spadly i plošné trvalejší srážky. Díky těm máme určitou zásobu vody nejen v půdě, ale i v podzemí. Této vody ovšem zvolna ve dnech s tímto počasím ubývá. Nejprve toto můžeme pozorovat v mělčí půdní vrstvě. Problém se suchem zatím nemáme a hydrologickou situaci můžeme označit za dobrou až průměrnou. Avšak při dlouhodobém trvání tohoto počasí tento nastane. Využitelná vodní kapacita v půdě do 20cm hloubky na obrázku 1 ukazuje, že místy půdní vláhy ubývá. Ale v létě byla situace i podstatně horší. Tento týden musíme počítat s tím, že vláhy bude dále ubývat. Po ochlazení však o poznání pozvolněji. Místní ne příliš významné srážky zlepšení ovšem pravděpodobně nepřinesou.

Srážkové úhrny budeme tento týden na většině míst ČR měřit v jednotkách milimetrů, “čistá nula” to ovšem už nebude.

Dlouhodobější modelové odhady slibují, že v dalším týdnu by mělo srážek přibývat více. Avšak nespadne jich tolik, aby vykompenzovaly deficitní bezesrážkové období v trvání více než sedmi dnů. Též samozřejmě záleží na teplotě vzduchu, která se očekává výhledově v dalších dnech spíše mírně nadprůměrná. V současných dnech registrujeme denně i významný nadprůměr teploty vzduchu.