Červen 2019 bude teplotně normální

Hodnocení článku

Začíná nový měsíc, klimatologicky první letní, proto je opět na čase podívat se jaký by měl orientačně být ohledně teplotních a srážkových charakteristik, tedy základních charakteristických prvků klimatu. V červnu by dle numerických modelů mělo být počasí ohledně teplot průměrné, tedy převážně odpovídající standardu pro toto období. Srážky budou rozdílné a vznikat budou lokální rozdíly v úhrnech. Častěji se totiž s vyššími teplotami budou objevovat přeháňkové srážky, které zasáhnou jen velmi omezené území. Na předpověď jsou srážky vždy obtížnější, v případě převahy konvekčních srážek to platí dvojnásobně. Proto můžeme pouze odhadovat odchylky celkového průměru srážek v ČR, těch by mělo spadnout průměrné až slabě podprůměrné množství.ČErven 2019 bude teplotně normální.

Studené počasí je s květnem definitivně pryč

Se zmrzlými to neskončilo. I na konci května docházelo k významným ochlazením a hrozily ojediněle i přízemní mrazíky. Občas počasí připomínalo ne konec, ale začátek jara. V červnu se dočkáme už podstatně vyšších, pro tento měsíc typických, teplot. Tyto budou v prvních dnech dosahovat v maximech 23 až 30°C, ojediněle mohou tropickou hodnotu 30°C lehce přesáhnout. Celkově by neměly z teplotního standardu pro tento měsíc nijak významně vybočovat.

U srážek bude předpověď obtížnější. Tyto budou totiž lokálně velmi rozmanité a i na tak malém území jako je naše republika, budou vznikat značné rozdíly v týdenních i denních úhrnech srážek. Hned během prvních dnů června se s velmi lokálními srážkami při přeháňkách a v bouřkách, které se budou vyvíjet zejména během odpoledne, setkáme. Počasí bude totiž typicky letní s denních chodem oblačnosti a srážek takovému rázu počasí odpovídající. Teplý a vlhčí vzduch k nám pronikne hlavně během nového týdne.

V letošním červnu by to neměly teploty nijak „přehánět“, i přesto vyšší teploty, častý sluneční svit a jen lokální konvekční srážky povedou k postupnému úbytku vláhy a rozvoji sucha, nepřijde-li během měsíce vydatnější déšť.

METEO AKTUALITY

Jaká byla situace v červnu před rokem si můžete připomenout například v článku Hrozí sucho jako před třemi lety? Jak dopadl loňský měsíc červen z hlediska pozorování a měření ve středním Polabí najdete v článku Červen 2018 nebo na stránce Měsíční data.

Červen 2019 bude teplotně normální a to jako celek. Pro předpověď počasí na jednotlivé dny využijte běžných prognóz. Modelové mapy na další dny dopředu najdete například na stránce wxcharts.com. Souhrn období na stránce wxmaps.org.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality