PočasíPrognózy počasíSezónní výhledy

Červen 2019 bude teplotně normální

Hodnocení článku

Začíná nový měsíc, klimatologicky první letní, proto je opět na čase podívat se jaký by měl orientačně být ohledně teplotních a srážkových charakteristik, tedy základních charakteristických prvků klimatu. V červnu by dle numerických modelů mělo být počasí ohledně teplot průměrné, tedy převážně odpovídající standardu pro toto období. Srážky budou rozdílné a vznikat budou lokální rozdíly v úhrnech. Častěji se totiž s vyššími teplotami budou objevovat přeháňkové srážky, které zasáhnou jen velmi omezené území. Na předpověď jsou srážky vždy obtížnější, v případě převahy konvekčních srážek to platí dvojnásobně. Proto můžeme pouze odhadovat odchylky celkového průměru srážek v ČR, těch by mělo spadnout průměrné až slabě podprůměrné množství. Červen 2019 bude teplotně normální.

Studené počasí je s květnem definitivně pryč, červen bude teplotně normální

Suchý týden, na konci lokální bouřky. Letní řeka a slunné počasí. Červen 2019 bude teplotně normální.

Červen 2019 bude teplotně normální. Typické letní počasí na počátku léta, travní porost na březích ještě nespálený.

Se zmrzlými to neskončilo. I na konci května docházelo k významným ochlazením a hrozily ojediněle i přízemní mrazíky. Občas počasí připomínalo ne konec, ale začátek jara. V červnu se dočkáme už podstatně vyšších, pro tento měsíc typických, teplot. Tyto budou v prvních dnech dosahovat v maximech 23 až 30°C, ojediněle mohou tropickou hodnotu 30°C lehce přesáhnout. Celkově by neměly z teplotního standardu pro tento měsíc nijak významně vybočovat.

U srážek bude předpověď obtížnější. Tyto budou totiž lokálně velmi rozmanité a i na tak malém území jako je naše republika, budou vznikat značné rozdíly v týdenních i denních úhrnech srážek. Hned během prvních dnů června se s velmi lokálními srážkami při přeháňkách a v bouřkách, které se budou vyvíjet zejména během odpoledne, setkáme. Počasí bude totiž typicky letní s denních chodem oblačnosti a srážek takovému rázu počasí odpovídající. Teplý a vlhčí vzduch k nám pronikne hlavně během nového týdne.

V letošním červnu by to neměly teploty nijak “přehánět”.  Červen bude tedy teplotně normální. I přesto vyšší teploty, častý sluneční svit a jen lokální konvekční srážky povedou k postupnému úbytku vláhy a rozvoji sucha, nepřijde-li během měsíce vydatnější déšť.

METEO AKTUALITY

Jaká byla situace v červnu před rokem si můžete připomenout například v článku Hrozí sucho jako před třemi lety? Jak dopadl loňský měsíc červen z hlediska pozorování a měření ve středním Polabí najdete v článku Červen 2018 nebo na stránce Měsíční data.

Červen 2019 bude teplotně normální a to jako celek. Pro předpověď počasí na jednotlivé dny využijte běžných prognóz. Modelové mapy na další dny dopředu najdete například na stránce wxcharts.com. Souhrn období na stránce wxmaps.org.