Červen 2019 bude teplotně normální

Začíná nový měsíc, klimatologicky první letní, proto je opět na čase podívat se jaký by měl orientačně být ohledně teplotních a srážkových charakteristik, tedy základních charakteristických prvků klimatu. V červnu by dle numerických modelů mělo být počasí ohledně teplot průměrné, tedy převážně odpovídající standardu pro toto období. Srážky budou rozdílné a vznikat budou lokální rozdíly v úhrnech. Častěji se totiž s vyššími teplotami budou objevovat přeháňkové srážky, které zasáhnou jen velmi omezené území. Na předpověď jsou srážky vždy obtížnější, v případě převahy konvekčních srážek to platí dvojnásobně. Proto můžeme pouze odhadovat odchylky celkového průměru srážek v ČR, těch by mělo spadnout průměrné až slabě podprůměrné množství.

Studené počasí je s květnem definitivně pryč

Se zmrzlými to neskončilo. I na konci května docházelo k významným ochlazením a hrozily ojediněle i přízemní mrazíky. Občas počasí připomínalo ne konec, ale začátek jara. V červnu se dočkáme už podstatně vyšších, pro tento měsíc typických, teplot. Tyto budou v prvních dnech dosahovat v maximech 23 až 30°C, ojediněle mohou tropickou hodnotu 30°C lehce přesáhnout. Celkově by neměly z teplotního standardu pro tento měsíc nijak významně vybočovat.

Obr. 1 Souhrnný předpoklad odchylek teplot pro měsíc červen 2019 v ČR

U srážek bude předpověď obtížnější. Tyto budou totiž lokálně velmi rozmanité a i na tak malém území jako je naše republika, budou vznikat značné rozdíly v týdenních i denních úhrnech srážek. Hned během prvních dnů června se s velmi lokálními srážkami při přeháňkách a v bouřkách, které se budou vyvíjet zejména během odpoledne, setkáme. Počasí bude totiž typicky letní s denních chodem oblačnosti a srážek takovému rázu počasí odpovídající. Teplý a vlhčí vzduch k nám pronikne hlavně během nového týdne.

V letošním červnu by to neměly teploty nijak “přehánět”, i přesto vyšší teploty, častý sluneční svit a jen lokální konvekční srážky povedou k postupnému úbytku vláhy a rozvoji sucha, nepřijde-li během měsíce vydatnější déšť.

METEO AKTUALITY

Jaká byla situace v červnu před rokem si můžete připomenout například v článku Hrozí sucho jako před třemi lety? Jak dopadl loňský měsíc červen z hlediska pozorování a měření ve středním Polabí najdete v článku Červen 2018 nebo na stránce Měsíční data.

Poslední články

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.