Víkend bude jarní

Po chladných a více oblačných dnech nastává období s vyššími teplotami a s malou či případně žádnou oblačností. Počasí tak opět připomíná jaro a právě o víkendových dnech bude lákat k výletům do přírody a dalším venkovním aktivitám. Předpovědi slibovaly během neděle změnu a zhoršení počasí. V posledních dnech od tohoto začaly ovšem ustupovat. Jak to vypadá aktuálně?

Studená fronta na přelomu týdnů bude slabá

Víkendové počasí prakticky přechod studené fronty nepoznamená. Předpovědní modely se shodují na tom, že studená fronta nebude významná a přinese jen mírné projevy počasí a též ne nijak významné ochlazení. Přesto přejde a počasí změní, ale spíše až v neděli později odpoledne a hlavně večer.

Dnes lze čekat jasno či skoro jasno, jen zpočátku se může místy objevovat více vysoké nebo střední oblačnosti a ojediněle se ze setkat s mlhami. Nejvyšší teploty vystoupí na 15 až 20°C. Foukat bude pouze slabý vítr od východu až jihovýchodu přes den do 5m/s, v noci bude spíše klidno nebo vítr do 2m/s.

Zítra bude jasno až skoro jasno, ráno opět výjimečně mlhy. Odpoledne polojasno až oblačno, spíše ojediněle v Čechách a to později odpoledne a večer přeháňky nebo déšť. Pozdě večer budou srážky na Z/SZ přecházet na horách ve sněhové. Nejnižší teploty 7 ař 3°C a nejvyšší pravděpodobně 14 až 19°C, na Z/SZ spíše kolem 13-14°C, ale na J/JV může být i kolem 20°C. Podle chování větru též poznáme příchod změny, v noci a ráno bude klidno, postupně bude foukat slabý vítr od východu až jihovýchodu, následně od jihu a během odpoledne začne zesilovat, přičemž se změní na západní až severozápadní, večer až na severní. Rychlost větru se zvýší na 2-7m/s, v Čechách a večer i jinde s místními nárazy 15-20m/s. Srážky se objeví spíše v podobě ojedinělých přeháněk, hlavně na horách na západě, severozápadě a severu území a to později odpoledne a večer s úhrny spíše do 5mm.

Předpokládané teploty vzduchu v ČR dle regionálního modelu Aladin v neděli ve 14 hodin již letního času jsou na mapce. Na západě a severozápadě Čech se bude během odpoledne ochlazovat.

edpověď teplot na neděli 31.3.2019 ve 14 SELČ dle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Ochlazení bude za frontou znát, ale nepotrvá dlouho. Oproti víkendovým teplotám lze v pondělí čekat maxima do 13-14°C. Za frontou se bude ale rychle vyjasňovat a vrátí se tak slunečné počasí. Během týdne se opět oteplí, avšak zřejmě jen krátce. Stále budou teplá období střídána vpády studeného vzduchu, tím je duben též typický, zejména jeho první polovina. Některé vpády mohou být i významnější, proto je nutné počítat obecně s tuhými srážkami určitě od vyšších poloh, přechodně však i v polohách středních a nižších. I když v dohledné době to zatím vypadá na sněžení pouze od vyšších poloh.

Poslední články

0 0 hlasů
Article Rating

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.

Odběry
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d bloggers like this: