Studený přelom října a listopadu, po polovině týdne ranní mrazy

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne.

Týden 28.10. až 3.11.2019

Náš komentář

Na konci října nás čeká typický podzimní teplotní propad. V některých letech bývá méně významný, v jiných naopak o více. Vzpomeňme třeba konec října roku 2012, kdy napadl sníh i v nížinách. S koncem týdne se mírně oteplí.

METEO AKTUALITY

Předpověď

Významné ochlazení bylo avizováno už před polovinou tohoto týdne a neobvykle teplé počasí (byť ne všude) z tohoto týdne bude střídáno a kompenzováno studeným. Neznamená to rozhodně, že bude takto už stále a že snad blíží či dokonce začíná zima. Teploty poklesnou v pondělí, další mírné ochlazení nás čeká ve středu. Naopak na konci týdne se opět mírně oteplí. Mráz se vyskytne zejména od středy do pátku v noci a ráno. Sněhové srážky se budou vyskytovat od středních poloh, zejména v noci či ráno může padat déšť se sněhem i v nižších polohách, ale krátce.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty 8 až 3°C, od úterý do pátku +3 až -3°C a při delším vyjasnění -6°C.

Nejvyšší teploty 6 až 12°C, během týdne 2 až 8°C a na konci naopak 9 až 14°C.

Průměrné teploty 3 až 8°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 8 až 20mm, ojediněle na horách 30mm/cm.

Shrnutí

Po velmi teplém počasí se teploty vrátí k normálu pro přelom října a listopadu. Srážek bude spíše méně až průměrné množství.

Období bude:

teplotně průměrné,

srážkově podprůměrné.

Synoptická situace

Ze západní až severozápadní Evropy se k nám budou dostávat jednotlivé frontální systémy. Pronikat k nám bude studený vzduch od severozápadu až severu. Toto studené proudění na konci týdne zeslábne.

Poslední články

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.