Studený přelom října a listopadu, po polovině týdne ranní mrazy

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Čeká nás tedy studený přelom října a listopadu.

Týden 28.10. až 3.11.2019

Náš komentář

Na konci října nás čeká typický podzimní teplotní propad. V některých letech bývá méně významný, v jiných naopak o více. Vzpomeňme třeba konec října roku 2012, kdy napadl sníh i v nížinách. S koncem týdne se mírně oteplí.

METEO AKTUALITY

Předpověď

Významné ochlazení bylo avizováno už před polovinou tohoto týdne a neobvykle teplé počasí (byť ne všude) z tohoto týdne bude střídáno a kompenzováno studeným. Neznamená to rozhodně, že bude takto už stále a že snad blíží či dokonce začíná zima. Teploty poklesnou v pondělí, další mírné ochlazení nás čeká ve středu. Naopak na konci týdne se opět mírně oteplí. Mráz se vyskytne zejména od středy do pátku v noci a ráno. Sněhové srážky se budou vyskytovat od středních poloh, zejména v noci či ráno může padat déšť se sněhem i v nižších polohách, ale krátce.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty 8 až 3°C, od úterý do pátku +3 až -3°C a při delším vyjasnění -6°C.

Nejvyšší teploty 6 až 12°C, během týdne 2 až 8°C a na konci naopak 9 až 14°C.

Průměrné teploty 3 až 8°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 8 až 20mm, ojediněle na horách 30mm/cm.

Shrnutí

Po velmi teplém počasí se teploty vrátí k normálu pro přelom října a listopadu. Srážek bude spíše méně až průměrné množství.

Období bude:

teplotně průměrné,

srážkově podprůměrné.

Synoptická situace

Ze západní až severozápadní Evropy se k nám budou dostávat jednotlivé frontální systémy. Pronikat k nám bude studený vzduch od severozápadu až severu. Toto studené proudění na konci týdne zeslábne.

Sledujte náš několikrát do týdne upřesňovaný Výhled na týden. Mapy výstupů předpovědních numerických modelů najdete například na stránce serveru wxcharts.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality