Vlhké počasí, během týdne mírné oteplení

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Vlhké počasí, během týdne mírné oteplení.

Týden 13. až 19.5.2019

Náš komentář

V příštích dnech se začne konečně doplňovat vláhový deficit, vydatněji zaprší na celém území. Studené proudění od severu skončí ve středu, žádné vysoké teploty nás na druhou stranu ale nečekají.

METEO AKTUALITY

Předpověď

V dalším týdnu, kolem poloviny měsíce, je třeba čekat hodně oblačné počasí a časté srážky. Tyto budou během týdne místy i vydatnější. To je dobrá zpráva, neboť dojde k většímu zmírnění sucha v nižších polohách, které mělo na počátku jara dobré podmínky pro svůj rozvoj. Zpočátku týdne k nám bude pronikat od severu studený vzduch, na horách či přechodně od vyšších poloh budou srážky sněhové. Od čtvrtka se teploty zvýší a vrátí se více méně k průměru pro počátek druhé poloviny května. V maximech budou 20°C přesahovat ale spíše slabě a to na konci týdne. Hodně srážek spadne právě ve druhé polovině týdne.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty 8 až 2°C, zejména v úterý při menší oblačnosti až 0°C a četné přízemní mrazíky, ve druhé polovině týdne 14 až 6°C s tendencí zvyšování.

Nejvyšší teploty 7 až 13°C, ve druhé polovině týdne 15 až 22°C.

Průměrné teploty 8 až 13°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 25 až 60mm, místy kolem 85mm.

Shrnutí

Srážkově chudé počasí, které před několika týdne převládalo, bude nyní kompenzováno vlhkým. Týden přinese hodně srážek. Totéž lze konstatovat o teplotách, tyto budou podnormální, během týdne se budou vracet k průměru.

Období bude:

teplotně podprůměrné,

srážkově nadprůměrné.

Synoptická situace

Zpočátku týdne bude na naše území zasahovat mohutná tlaková výše ze západní Evropy. Kolem poloviny týdne bude tato ustupovat k severozápadu. U Itálie se bude formovat tlaková níže, která bude určovat počasí v jihovýchodní a částečně střední Evropě, včetně našeho území, po většinu druhé poloviny týdne.

Lze čekat vlhké počasí, během týdne mírné oteplení. Další informace o vývoji počasí den po dni najdete na naší stránce Výhled na týden. Souhrnný přehled hodnot základních prvků s odchylkami od průměru najdete na stránce wxmaps.org.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality