Předpověď teplotyPrognózy počasí

Proměnlivost teploty se uplatní i nadále

Hodnocení článku

Proměnlivost teploty se uplatní i nadále, nejde v našem klimatu o žádný extrém ani neobvyklý vývoj. Stabilní počasí čekat delší dobu nemůžeme. Prognózy slibují na další týdny opět větší proměnlivost teploty. Ta bude souviset s přechodem četných systémů front v převažující západní cirkulaci. Docházet bude i k přílivům studeného vzduchu ze severních směrů. Příliš dlouhé trvání však nebude mít žádné z těchto proudění. Stabilnější mráz, který nyní trval přibližně týden, se tedy také neočekává. V příštím týdnu se oteplí, v jeho druhé polovině by se mělo opět ochladit a očekávat je možné mrazivé počasí. Ještě na jeho konci se však stačí pravděpodobně opět oteplit. Vše se ovíjí od zvyšující se aktivity proudění od Atlantiku, kterou ukazuje vývoj tzv. NAO indexu (obr. 1).

P5edpověď NAO indexu na druhou polovinu ledna 2024.

Obr. 1 NAO index a jeho předpověď na další dny druhé poloviny ledna, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Proměnlivost teploty se uplatní i v dalších týdnech

V současné době k nám proniká studený až mrazivý vzduch ze severní Evropy. Tento příliv se uplatní i v následujícím týdnu, byť půjde o proměnlivější cirkulace. Začne se totiž prosazovat teplejší západní přenos vzduchových hmot a z tohoto důvodu se vyskytnou již o poznání teplejší období než v tomto týdnu. Dle rozložení odchylek teploty vzduchu se bude naše území nacházet na rozhraní mezi studeným vzduchu na severu a teplým na jihu a východě Evropy (obr. 2). Stále však budeme spíše ve studenějším vzduchu. Oteplování by však mělo pokračovat na konci ledna a další týden by tak měl být teplotně úplným opakem, zejména vůči aktuálně končícímu týdnu (obr. 3). Ten očekává klimatický model ECMWF teplotně mírně nadprůměrný a to ve většině evropského kontinentu.

Teplota vzduchu nebude v dalších týdnech pravděpodobně delší dobu nízká, ale ani dlouho tak vysoká jako na konci loňského roku. Z toho plyne, že i v nižších polohách se vyskytne krátce zimní počasí včetně sněhu. A naopak na horách se může krátce výrazněji oteplit a změnit se srážky na kapalné.

Proměnlivost teploty se uplatní. Odchylky teploty v Evropě na týden 15. - 22.1.2024.

Obr. 2 Předpověď odchylek teploty na týden 15. – 22.1.2024 podle modelu ECMWF, zdroj: charts.ecmft.int

Proměnlivost teploty se uplatní. Odchylky teploty vzduchu v Evropě na týden 22.1. - 29.1.2024.

Obr. 3 Předpověď odchylek teploty na týden 22. – 29.1.2024 podle modelu ECMWF, zdroj: charts.ecmft.int

 

TIP: Pakliže chcete sledovat například předpovědi numerických modelů nebo objevit další odkazy na zajímavé webové stránky s tématikou hydrometeorologie a klimatologie. Navštivte naši stránku Oborové odkazy.

I ensembly modelů vykazují velkou proměnlivost teploty v nejbližších dnech až dvou týdnech, na které nejčastěji globální modely předpovídají. Též vykazují už zhruba od čtvrtého až pátého dne vyšší nejistotu. Od sedmého dne významnou nejistotu v předpokládaném vývoji.