Prognózy počasíTýdenní výhledy

Studené a vlhké počasí, na horách sněžení

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Studené a vlhké počasí nás provede dalším říjnovým týdnem, bude tedy ryze podzimní. Jinými slovy i v zimě je teplota mnohdy vyšší než bude v dalších dnech. Modely slibují intenzivní srážky, zejména na východě země až extrémní. Při zmenšené oblačnosti lze čekat četné přízemní mrazíky a ojediněle i mráz ve dvou metrové výšce mimo hory. Od vyšších poloh bude často sněžit, na horách napadne i sníh. Rozložení srážek a jejich vydatnost jsou v tomto přehledu zatím orientační.

Týden 12. až 18.10.2020

Srážkové charakteristiky léta 2019. Studené a vlhké počasí, na horách sněžení. Deštivé počasí, usazené srážky na borovici.

Předpověď

Hodně oblačnosti převládne po většinu týdne. Tuto doprovodí i časté srážky, místy trvalé. Podle současných předpokladů to vypadá ve východní části země i na extrémní srážkové úhrny. Jen krátce může být zmenšená oblačnost, v takovém případě se budou během noci tvořit mlhy či případně i nízká oblačnost. V první části týdne budou srážky četnější na východě Čech, Moravě a ve Slezsku. Ke konci týdne by mělo více pršet i jinde.

Významné srážky budou určitě pozitivem ve vztahu k vodní bilanci a nasycení území, zejména v některých oblastech jako je jih Moravy, střed a severozápad až jihozápad Čech (nepočítaje vyšší polohy). Srážky budou pro přírodu velmi vhodné též před blížící zimou. Teplejší počasí lze říci, že letos definitivně skončilo a nyní nás čeká typicky podzimní studené a vlhké počasí.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: 7 až 1°C a případně mrazíky, při velké oblačnosti 9 až 5°C. Nejvyšší teplota: 6 až 12°C, při trvalých srážkách spíše kolem 6°C. Průměrná teplota: 7 až 11°C. Shrnutí období: Podprůměrné.

Celkové srážky: 2060mm, místy 80mm a na SV/V území i přes 100mm. Shrnutí období: Mírně nadprůměrné.

Synoptická situace a závěr: Studené a vlhké počasí

Do oblasti střední Evropy se bude dostávat mnoho vlhkosti spojené s cyklonami a na ně vázanými systémy front. Tyto situace budou jen krátce přerušeny výběžky vyššího tlaku vzduchu, jako například v úplném úvodu týdne. To se více prosadí vyšší tlak vzduchu zejména v Čechách. Od severozápadu až severu bude na naše území pronikat studený vzduch. V týdnu tak převáží studené a vlhké počasí.

Tento přehled bude nutné zejména z pohledu některých prvků a charakteristik nutno upřesnit aktualizovanými předpověďmi den po dni. Takové přehledy najdete na naší stránce Výhled na týden. Předpovědní mapy numerických modelů lze dobře sledovat například na stránce wetterzentrale.de. Tam jsou též mimo jiné dostupné i předpovědní grafy pro konkrétní definovanou lokalitu (meteogramy) a variantní prognózy (ensembly).