Studené a vlhké počasí, na horách sněžení

()

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Studené a vlhké počasí nás provede dalším říjnovým týdnem, bude tedy ryze podzimní. Jinými slovy i v zimě je teplota mnohdy vyšší než bude v dalších dnech. Modely slibují intenzivní srážky, zejména na východě země až extrémní. Při zmenšené oblačnosti lze čekat četné přízemní mrazíky a ojediněle i mráz ve dvou metrové výšce mimo hory. Od vyšších poloh bude často sněžit, na horách napadne i sníh. Rozložení srážek a jejich vydatnost jsou v tomto přehledu zatím orientační.

Týden 12. až 18.10.2020

Předpověď

Hodně oblačnosti převládne po většinu týdne. Tuto doprovodí i časté srážky, místy trvalé. Podle současných předpokladů to vypadá ve východní části země i na extrémní srážkové úhrny. Jen krátce může být zmenšená oblačnost, v takovém případě se budou během noci tvořit mlhy či případně i nízká oblačnost. V první části týdne budou srážky četnější na východě Čech, Moravě a ve Slezsku. Ke konci týdne by mělo více pršet i jinde.

Významné srážky budou určitě pozitivem ve vztahu k vodní bilanci a nasycení území, zejména v některých oblastech jako je jih Moravy, střed a severozápad až jihozápad Čech (nepočítaje vyšší polohy). Srážky budou pro přírodu velmi vhodné též před blížící zimou. Teplejší počasí lze říci, že letos definitivně skončilo a nyní nás čeká typicky podzimní studené a vlhké počasí.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: 7 až 1°C a případně mrazíky, při velké oblačnosti 9 až 5°C. Nejvyšší teplota: 6 až 12°C, při trvalých srážkách spíše kolem 6°C. Průměrná teplota: 7 až 11°C. Shrnutí období: Podprůměrné.

Celkové srážky: 2060mm, místy 80mm a na SV/V území i přes 100mm. Shrnutí období: Mírně nadprůměrné.

Synoptická situace a závěr

Do oblasti střední Evropy se bude dostávat mnoho vlhkosti spojené s cyklonami a na ně vázanými systémy front. Tyto situace budou jen krátce přerušeny výběžky vyššího tlaku vzduchu, jako například v úplném úvodu týdne. To se více prosadí vyšší tlak vzduchu zejména v Čechách. Od severozápadu až severu bude na naše území pronikat studený vzduch.

Tento přehled bude nutné zejména z pohledu některých prvků a charakteristik nutno upřesnit aktualizovanými předpověďmi den po dni. Takové přehledy najdete na naší stránce Výhled na týden. Předpovědní mapy numerických modelů lze dobře sledovat například na stránce wetterzentrale.de. Tam jsou též mimo jiné dostupné i předpovědní grafy pro konkrétní definovanou lokalitu (meteogramy) a variantní prognózy (ensembly).

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Studené a vlhké počasí, na horách sněžení
Název
Studené a vlhké počasí, na horách sněžení
Popis
Studené a vlhké počasí, na horách sněžení. Stručný přehled očekávaného vývoje počasí a hodnot základních prvků v týdnu 12. - 18.10.2020.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.