Prognózy počasí

Za kamny bude dobře

Hodnocení článku

O tom, že v březnu platí pořekadloBřezen, za kamna vlezem nás počasí v závěru tohoto týdne opět náležitě přesvědčí. Čeká nás totiž významné ochlazení a víkendové počasí bude tedy oproti minulému týdnu absolutně inverzní. Minulou neděli vystoupily teploty téměř na 20°C, kdo si myslel že začalo definitivně jaro, je nyní asi zklamán. Avšak tento průběh k březnu patří a vpády studeného vzduchu nejsou výjimečné. Takže zjednodušeně řečeno za kamny bude dobře.

Významná změna počasí započne v pátek, kdy bude přes naše území postupovat okludovaný frontální systém spojený s tlakovou níží putující z Atlantiku. Při přechodu systému lze čekat na celém území srážky, které budou od vyšších poloh sněhové. Během pátečního podvečera a večera začne sněžit od severu ve všech polohách, neboť k nám začne od severovýchodu pronikat mrazivý vzduch. Tento se projeví o víkendu, což budou nejchladnější dny tohoto i příštího týdne. Maximální teploty vystoupí na hodnoty kolem 0°C, v neděli lze čekat teploty celý den slabě pod nulou. Ve výškové hladině 850hPa (cca 1 500m) bude -10 až -15°C. Noci budou i v nižších polohách mrazivé s teplotami pod -5°C, zejména při vyjasnění dosáhnout i -10°C.

Mrazivé počasí potrvá krátce, za kamny bude dobře

Během příštího týdne to vypadá, že se bude oteplovat. Do poloviny týdne budou teploty v maximech slabě nad nulou, v noci bude i více mrznout. Ale po polovině týdne slibují modely postupně teploty na podobných hodnotách jako nyní, tedy kolem 9-10°C a v noci by již mimo vyšší a horské polohy mrznout též nemělo, alespoň ne nijak výrazněji. Při malé oblačnosti, která se nyní předpokládá, budou minima ale stále klesat k nule nebo slabě pod ní. S vpády studeného vzduchu je nutné počítat určitě minimálně do konce března či začátku dubna.

Velikonoce bývají často studené, alespoň v posledních letech, kdy á zimní počasí tendenci se protahovat. To se děje jako kompenzace začátku zimy, která bývá (minimálně prosinec) teplejší. Letos připadají svátky jara na úplný počátek dubna, proto je velká pravděpodobnost, že bude spíše zima. Každopádně bude záležet na tom, jaká cirkulace bude v tomto konkrétním období zrovna převažovat. To zatím stanovit nelze, protože toto období je na předpověď ze současného pohledu zatím příliš vzdáleno.

Zatím tedy určitě nesázejte či nesejte žádné plodiny a rostliny, rostliny co nesnesou mráz případně ukliďte opět do prostor, kde k mrazu nedochází.

Sledujte na naší stránce Předpověď teploty.