Chladnější i vlhčí počasí po polovině května

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. V tom bude chladnější a vlhčí počasí i po polovině května. Vyloučit nelze při menší oblačnosti ani přízemní mrazíky. Přes den bude teplota v týdnu spíše kolem 15°C, mírně se oteplí v pátek. Během víkendu se ovšem opět ochladí. Srážky se budou v týdnu vyskytovat průběžně.

Týden 17. až 23.5.2021

Předpověď

Převážně vlhčí počasí, takže více oblačnosti a často se srážkami. Takové počasí nabídnou dny i dalšího květnového týdne po polovině měsíce. Teplotně bude počasí stále spíše podnormální, jen krátce budou hodnoty teploty průměrné a budou odpovídat druhé polovině května. Teplejší počasí je možné čekat v týdnu zejména v pátek, kdy by teplota měla dosahovat nebo lehce přesahovat 20°C. Naopak ve studeném proudění při menší oblačnosti bude teplota klesat i pod 5°C a při zemi může mrznout. Více srážek spadne hned v pondělí na východě země, tedy na Moravě a ve Slezsku. Tam mohou srážky opět krátce zvyšovat hladiny vodních toků na SPA. Výhledově to na zásadní a dlouhodoběji oteplení také nevypadá.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 10 až 4°C, při zmenšené oblačnosti i 2°C a místy přízemní mráz
  • Nejvyšší teplota: 11 až 17°C, na přelomu pracovního týdne a víkendu 15 až 21°C
  • Průměrná teplota: 8 až 11°C, shrnutí období: Podprůměrné
  • Celkové srážky: 1535mm a na V 3060mm, shrnutí období: Průměrné, na V až nadprůměrné

Synoptická situace a závěr

Střední Evropa se bude i nadále nacházet ve vlhkém a chladném západním proudění. Ke konci pracovní části týdne k nám pronikne o něco teplejší vzduch. Jeho příliv ale následně ukončí přechod studené fronty a vrátí se chladné a vlhčí západní proudění.

S převahou chladnější počasí a za dostatku průběžně se vyskytujících srážek je třeba čekat i nadále dobrou hydrologickou situaci. Místy bude docházet ke zvyšování hladin toků v důsledku spadu většího množství srážek vlivem vyššího nasycení území. To bude platit hlavně pro východní části republiky. Více informace o počasí den po dni nabízíme na stránce Výhled na týden. Mapy numerických modelů je možné sledovat například na stránce tropicaltidbits.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality