Chladnější i vlhčí počasí po polovině května

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. V tom bude chladnější a vlhčí počasí i po polovině května. Vyloučit nelze při menší oblačnosti ani přízemní mrazíky. Přes den bude teplota v týdnu spíše kolem 15°C, mírně se oteplí v pátek. Během víkendu se ovšem opět ochladí. Srážky se budou v týdnu vyskytovat průběžně.

Týden 17. až 23.5.2021

Předpověď

Převážně vlhčí počasí, takže více oblačnosti a často se srážkami. Takové počasí nabídnou dny i dalšího květnového týdne po polovině měsíce. Teplotně bude počasí stále spíše podnormální, jen krátce budou hodnoty teploty průměrné a budou odpovídat druhé polovině května. Teplejší počasí je možné čekat v týdnu zejména v pátek, kdy by teplota měla dosahovat nebo lehce přesahovat 20°C. Naopak ve studeném proudění při menší oblačnosti bude teplota klesat i pod 5°C a při zemi může mrznout. Více srážek spadne hned v pondělí na východě země, tedy na Moravě a ve Slezsku. Tam mohou srážky opět krátce zvyšovat hladiny vodních toků na SPA. Výhledově to na zásadní a dlouhodoběji oteplení také nevypadá.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 10 až 4°C, při zmenšené oblačnosti i 2°C a místy přízemní mráz
  • Nejvyšší teplota: 11 až 17°C, na přelomu pracovního týdne a víkendu 15 až 21°C
  • Průměrná teplota: 8 až 11°C, shrnutí období: Podprůměrné
  • Celkové srážky: 1535mm a na V 3060mm, shrnutí období: Průměrné, na V až nadprůměrné

Synoptická situace a závěr

Střední Evropa se bude i nadále nacházet ve vlhkém a chladném západním proudění. Ke konci pracovní části týdne k nám pronikne o něco teplejší vzduch. Jeho příliv ale následně ukončí přechod studené fronty a vrátí se chladné a vlhčí západní proudění.

S převahou chladnější počasí a za dostatku průběžně se vyskytujících srážek je třeba čekat i nadále dobrou hydrologickou situaci. Místy bude docházet ke zvyšování hladin toků v důsledku spadu většího množství srážek vlivem vyššího nasycení území. To bude platit hlavně pro východní části republiky. Více informace o počasí den po dni nabízíme na stránce Výhled na týden. Mapy numerických modelů je možné sledovat například na stránce tropicaltidbits.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal/a 1036 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality