Zaprší i vydatně, ale kde všude?

Hodnocení článku

Přelom týdnů bude ve znamená vlhkého počasí, to je jisté. Modely to slibují už od začátku týdne, jen neumějí doposud odhadnout postup srážek a jejich vydatnost. Pojďme se podívat na současné modelové prognózy srážek na konec tohoto a začátku dalšího týdne. Od soboty do úterý bude na území ČR velká oblačnost, často bude převážně zataženo, jen přechodně se může oblačnost místy protrhávat a to mezi jednotlivými vlnami srážek. Také bude dosti chladno, při dlouhotrvajících srážkách nevystoupí teploty odpoledne na více než 15°C, jinak lze čekat maximálně 20°C a to nejčastěji pravděpodobně v neděli při přechodně protrhané oblačnosti. Definitivní konec srážek nastane od jihu až jihozápadu během úterý. Zaprší i vydatně, otázkou jde kde?

Více na východě, méně na západě

Je jisté, že neméně srážek spadne na západě naší republiky a nejvíce obecně ve východní části našeho území, přesněji ve Slezsku, na Moravě a také na severovýchodě Čech nebo na Vysočině. Kde kolik srážek přesně spadne a kde tedy půjde o vydatný déšť zatím stále nelze odhadnout. Výstupy numerických modelů se mění a každý výstup předpokládá jiné rozložení srážek na naše území. Přesvědčit se o tom můžete třeba na naší stránce Předpověď srážek, kde jsou prezentovány mapy s předpovědí srážek za kratší čas i akumulace za jednotlivé dny v krátkém horizontu. Tato předpověď se bude v nejbližší době hodit. Pro zájemce o střednědobý horizont, nechť navštíví stránku Střednědobé předpovědi, kdy vedle ostatních prvků jsou prezentovány i mapy předpovědi srážek od třetího dne předpovědi.

Obr. 1 Předpověď akumulace srážek do středy 11.9.2019 00 UTC dle výstupu modelu GFS z 6.9.2019 00 UTC, zdroj: wetter3.de
Obr. 2 Předpověď akumulace srážek do středy 11.9.2019 00 UTC dle výstupu modelu GFS z 6.9.2019 06 UTC, zdroj: wetter3.de

Těžký úkol meteorologa, demonstrace na příkladu

Příkladem může být třeba dnešní noční a ranní výstup (z 00 UTC a 06 UTC) modelu GFS, prezentace map je na obrázcích 1 a 2 výše. Takže se nám liší ve srážkách jednotlivé modely a to globální i regionální i se nám liší tyto v jednotlivých výstupech. A co má meteorolog poté dělat? Přihlédnout k modelům, které jsou obecně nejpřesnější a které danou situaci zvládají lépe. Věnovat pozornost globálním modelům určeným pro dané území, které lépe odhadnout místní podmínky. A do třetice používat sice nejnovější výstupy modelů, ale více přihlížet zejména k nočnímu výstupu z 00 UTC. Ten je obecně přesnější a je zatížen nejméně chybami. Meteorolog usoudí, co je možné a co nikoli (co je například nadhodnocené). A do předpovědi uvede zpravidla průměr různých modelových předpovědí.

Závěr tedy zní, pršet bude, místy i trvaleji a vydatněji a to hlavně na SV/V území ČR. Do úterního večera spadne v ČR od 10 do 30mm srážek (nejméně na západě) a na SV/V území 30 až 60mm, ojediněle více.

Příčina srážek a problematické předpovědi

Jak bývá zvykem, příčinou vydatných a obtížně predikovatelných srážek je převážně zvlněná front. A i v tomto případě půjde o vliv frontálního rozhraní, které se bude nad východní částí střední Evropy vlnit. Rozhraní bude spojeno s tlakovou níží, která bude v neděli svůj střed nad Itálií a postupovat bude k severovýchodu. V pondělí se bude nacházet nad Polskem. (obr. 3). Cyklony postupující z jižní Evropy jsou bohaté na srážkově významnou oblačnost a jsou jedinečným zdrojem vláhy na většině našeho území. I tak musíme opět počítat s tím, že někde nespadne té vody tolik, kolik by bylo potřeba.

Obr. 3 Předpovědní synoptická situace pro Evropu na pondělí 9.9.2019 14 SELČ (12 UTC), zdroj: chmi.cz

 

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality