Zaprší i vydatně, ale kde všude?
Přelom týdnů bude ve znamená vlhkého počasí, to je jisté. Modely to slibují už od začátku týdne, jen neumějí doposud odhadnout postup srážek a jejich vydatnost. Pojďme se podívat na současné modelové prognózy srážek na konec tohoto a začátku dalšího týdne. Od soboty do úterý bude na území ČR velká oblačnost, často bude převážně zataženo, jen přechodně se může oblačnost místy protrhávat a to mezi jednotlivými vlnami srážek. Také bude dosti chladno, při dlouhotrvajících srážkách nevystoupí teploty odpoledne na více než 15°C, jinak lze čekat maximálně 20°C a to nejčastěji pravděpodobně v neděli při přechodně protrhané oblačnosti. Definitivní konec srážek nastane od jihu až jihozápadu během úterý. Zaprší i vydatně, otázkou jde kde?
Zaprší i vydatně, kde všude? Více na východě, méně na západě
Je jisté, že neméně srážek spadne na západě naší republiky a nejvíce obecně ve východní části našeho území, přesněji ve Slezsku, na Moravě a také na severovýchodě Čech nebo na Vysočině. Kde kolik srážek přesně spadne a kde tedy půjde o vydatný déšť zatím stále nelze odhadnout. Výstupy numerických modelů se mění a každý výstup předpokládá jiné rozložení srážek na naše území. Přesvědčit se o tom můžete třeba na naší stránce Předpověď srážek, kde jsou prezentovány mapy s předpovědí srážek za kratší čas i akumulace za jednotlivé dny v krátkém horizontu. Tato předpověď se bude v nejbližší době hodit. Pro zájemce o střednědobý horizont, nechť navštíví stránku Střednědobé předpovědi, kdy vedle ostatních prvků jsou prezentovány i mapy předpovědi srážek od třetího dne předpovědi.
Těžký úkol meteorologa, demonstrace na příkladu
Příkladem může být třeba dnešní noční a ranní výstup (z 00 UTC a 06 UTC) modelu GFS, prezentace map je na obrázcích 1 a 2 výše. Takže se nám liší ve srážkách jednotlivé modely a to globální i regionální i se nám liší tyto v jednotlivých výstupech. A co má meteorolog poté dělat? Přihlédnout k modelům, které jsou obecně nejpřesnější a které danou situaci zvládají lépe. Věnovat pozornost globálním modelům určeným pro dané území, které lépe odhadnout místní podmínky. A do třetice používat sice nejnovější výstupy modelů, ale více přihlížet zejména k nočnímu výstupu z 00 UTC. Ten je obecně přesnější a je zatížen nejméně chybami. Meteorolog usoudí, co je možné a co nikoli (co je například nadhodnocené). A do předpovědi uvede zpravidla průměr různých modelových předpovědí.
Závěr tedy zní, místy zaprší i vydatně a trvaleji a to hlavně na SV/V území ČR. Do úterního večera spadne v ČR od 10 do 30mm srážek (nejméně na západě) a na SV/V území 30 až 60mm, ojediněle více.
Zaprší i vydatně: Příčina srážek a problematické předpovědi
Jak bývá zvykem, příčinou vydatných a obtížně predikovatelných srážek je převážně zvlněná front. A i v tomto případě půjde o vliv frontálního rozhraní, které se bude nad východní částí střední Evropy vlnit. Rozhraní bude spojeno s tlakovou níží, která bude v neděli svůj střed nad Itálií a postupovat bude k severovýchodu. V pondělí se bude nacházet nad Polskem. (obr. 3). Cyklony postupující z jižní Evropy jsou bohaté na srážkově významnou oblačnost a jsou jedinečným zdrojem vláhy na většině našeho území. I tak musíme opět počítat s tím, že někde nespadne té vody tolik, kolik by bylo potřeba.
Obr. 3 Předpovědní synoptická situace pro Evropu na pondělí 9.9.2019 14 SELČ (12 UTC), zdroj: chmi.cz