Zima 2024/2025 podle klimatických modelů
Zima 2024/2025 se pomalu blíží. I když některá média publikovala vyhlídku na toto dlouhé tříměsíční období již na konci srpna nebo počátku září, kdy bylo letos u nás přes 30°C, ani v současné době nelze poskytnout seriózní a nijak jistou prognózu. V klimatickém systému se totiž mění vše neustále a i za poměrně krátký čas se může mnohé zásadněji změnit. To je třeba si před každou předpovědí na delší dobu dopředu, byť jen v podobě základních charakteristik klimatu pro větší územní celek, plně uvědomit. Prognózy se v různých médiích dozvíte opravdu různé. Zpočátku bylo možné se dočíst, že klimatické modely slibují opět teplou zimu, že může být krátce sníh v nížinách. Jinak bude teplejší počasí a občas se vyskytnou nějaké extrémy. Během podzimu se objevily články o tom, že určité klimatické jevy vše mění a zima bude pravděpodobně studená s větším množstvím sněhu i u nás a i mimo hory.
Co si z uvedeného vybrat a odnést? Jediné, určitě podobné mediální výstřelky nebrat v potaz či nejlépe vůbec nečíst. Neboť jde pouze o snahu přilákat čtenáře, návštěvníky, diváky a podobně, podle toho, o jaké médium jde. Toho se vždy docílí slibováním extrémů a velkých změn, dávám naděje milovníkům zimního počasí a sněhu a podobně. Doslova se chytá jakýchkoli „stébel“, která mohou tzv. naznačovat, že by mohlo dojít ke změně a to zásadní a stabilnější změně cirkulace. Jaký je současný pohled na základní klimatické charakteristiky podle základních dostupných klimatických modelů pro zimní sezónu 2024/2025?
Zima 2024/2025 podle klimatických modelů: Nekompromisní převaha tepla
CFS, IRI, ECMWF jsou hlavní klimatické modely, které předpovídají odchylky teploty a srážek mj. pro Evropu na další měsíce. Všechny modely se shodují na tom, že nadcházející zimní sezóna bude teplotně nadprůměrná a to již dlouhodobě. To samozřejmě znamená, že sněhové srážky budou mimo hory málo časté. Tato prognóza slibuje častý výskyt západo-východního přenosu vzduchových hmot. Jen přechodně bude docházet k přílivům mrazivého vzduchu různé intenzity, podobně jako v současné době. Zatím se modely stále shodují na tom, že průběh zimní sezóny bude u nás v centru Evropy typický pro poslední roky. Půjde o tzv. „chladnější podzim“ s tím, že se uplatní často značná proměnlivost teploty a krátce může být i velmi teplo. To bude kompenzováno zásadnějším ochlazením, kdy se mohou objevit zimní prvky ve všech nadmořských výškách. Tento ráz počasí působí tedy tak, jakoby podzimní období vůbec neskončilo. Nebo během zimy průběh počasí připomene předčasný začátek jara či alespoň tzv. „předjaří“. -To se uplatňuje během druhé poloviny zimy.
Na základě uvedených očekávaných charakteristik tak převládne cyklonální počasí západních směrů, které se vyznačuje v zimním období přísunem teplejšího vzduchu. Vlivem častého přechodu systémů front jde o teplotně proměnlivé počasí a také často vlhké. to potvrzuje předpověď spíše průměrných nebo i lehce nadprůměrných úhrnů srážek. Uplatní se tedy současně se vyskytující model.
Zima 2024/2025 podle modelu CFS
Model ukazuje jak je v posledních letech standardem mírný až výrazný teplotní nadprůměr pro sezónu jako celek. Všechny tři měsíce by měly vykázat teplotní nadprůměr. Srážkově by mělo být období vyrovnané, některé měsíce i lehce nadprůměrné. To ukazuje opět na převahu západní cirkulace s maximálně krátkodobými vpády až mrazivého vzduchu. Dlouhodobější výskyt zimního rázu počasí se vším všudy, tedy v podobě trvající nikoli zanedbatelné sněhové pokrývky, čekat mimo horské polohy nelze. Pro většinu Evropy ukazuje model teplotní nadprůměr, zejména pro sever a severovýchod. A srážkově též slibuje pro severní část Evropy nadprůměr.
Obr. 1 Zima 2024/2025: Teplotní odchylky na zimu 2024/2025 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov
Obr. 2 Zima 2024/2025: Srážkové odchylky na zimu 2024/2025 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov
Zima 2024/2025 podle modelu ECMWF
Relativně používaný a přesný model se shoduje s výše uvedeným modelem CFS. Evropu předpovídá prakticky celou teplotně nadprůměrnou, místy i významněji. Předpověď zde vykazuje vývoj, ale spíše v rámci intenzity nadprůměru v jednotlivých oblastech. Zásadní vývoj a změnu předpověď dlouhodobě nevykazuje. Srážkově se prognóza též v základu shoduje, nadprůměrné srážky se čekají v severní části kontinentu, u nás by měly být spíše průměrné, jsme více méně na rozhraní.
Obr. 3 Zima 2024/2025: Teplotní odchylky na zimu 2024/2025 podle modelu CFS, zdroj: charts.ecmwf.int
Obr. 4 Zima 2024/2025: Srážkové odchylky na zimu 2024/2025 podle modelu CFS, zdroj: charts.ecmwf.int
Zima 2024/2025 podle modelu IRI
Ani třetí hlavní model poskytující předpovědi odchylek teploty a srážek pro Evropu nevidí nadcházející zimu jinak než předchozí uvedené. Pro většinu Evropy pravděpodobnost nadnormální či vyšší pravděpodobnost nadnormální teploty. I centrální Evropa by měla být s vyšší pravděpodobností teplota nadnormální. Srážkově vidí model období srážkově spíše průměrně v centru Evropy, odchylky v ostatních částech jsou oproti předchozím modelům více rozličné. Častěji ukazuje nadprůměr srážek též pro sever či spíše severovýchod Evropy.
Obr. 5 Zima 2024/2025: Teplotní odchylky na zimu 2024/2025 podle modelu CFS, zdroj: iri.columbia.edu
Obr. 6 Zima 2024/2025: Srážkové odchylky na zimu 2024/2025 podle modelu CFS, zdroj: iri.columbia.edu
TIP: Připomeňte si Výhled na zimu 2023/2024 vydaný na začátku prosince 2023. Numerické modely ukazovaly v tu dobu pro centrum Evropy mírnější teplotní odchylky či pravděpodobnosti jejich výskytu. A také více srážek a tato předpověď poté poměrně přesně vyšla. Studenější počasí přinesla první polovina zimy, druhá naopak. I na horách byla často o sníh nouze, včetně konce sezóny a jarních školních prázdnin. Srážky se vyskytovaly četně až na výjimky po celé období.
Závěr: Zima 2024/2025 podle klimatických modelů
Prezentované tři hlavní klimatické modely se shodují, že období zimní klimatické sezóny (prosinec – únor) bude teplotně nadprůměrné nebo významněji nadprůměrné na většině míst Evropy. V centru Evropy lze čekat nadprůměr až mírný nadprůměr, resp. střední pravděpodobnost výskytu nadprůměru. Poměrně přesně vykazují modely i shodu nad srážkovým nad normálem pro celou severní část kontinentu nebo pro její četná místa. V centru Evropy se očekává srážkový normál.
Dle uvedeného musíme čekat v centru Evropy nižší pravděpodobnost výskytu sněhových srážek. Tyto srážky budou podstatně častější od vyšších poloh, zejména tedy v horských polohách nad 1000m půjde o akumulaci sněhu. Průběh počasí by měl být v zimní sezóně jako celku velmi podobný jako v předchozích několika letech. Samozřejmě nelze vyloučit vliv určitých klimatických jevů na Zemi, které mohou cirkulaci zásadněji ovlivnit a odklonit proudění v různých oblastech. Takový vývoj možný během takto dlouhého období je, avšak dle současného pohledu není příliš pravděpodobný. Vliv klimatického jevu ENSO (jevy El Niňo a La Niňa) v Pacifiku na klima a vývoj počasí v zimě je pravděpodobně nevýznamný. Avšak vliv a jeho případná míra nebyly zatím spolehlivě prokázány, takže nelze konstatovat, zda by měl nebo neměl mít tento jev vliv na klima Evropy.
Určitě však můžeme očekávaný průběh klimatu nastíněný numerickými modely připisovat probíhající a postupující (zesilující) změně klimatu celkově v souvislosti s globálním oteplováním planety. O tomto důkazy existují zcela jasné a bohužel poslední roky „trhají“ maximální teplotní rekordy jako na běžící pásu a každoročně se přepisují rekordy dosažené v minulém roce nebo v letech posledních desetiletí maximálně. Tento trend klimatu v zimě převládá v posledních letech a s očekávaným vlivem pokračujícího oteplování ho lze čekat i do budoucna, pravděpodobně ještě v intenzivnější podobě. Kdy sněhová pokrývka a obecně zimní projevy počasí budou u nás mimo hory v delší budoucnosti až vzácné. V tomto trendu zajisté nikdy nelze vyloučit výkyv a tedy výskyt opačného průběhu počasí. Pro nadcházející zimní sezónu to tak zatím ovšem rozhodně nevypadá. I když se v některých článcích „chytajících se“ možných náznaků ukazujících na opačný vývoj můžete dočíst něco poněkud jiného.