Extrémy cyklonálního počasí v polovině týdne
Typické extrémy cyklonálního rázu počasí nás čekají zejména v polovině týdne. Ale ani závěr týdne nepřinese nijak klidné počasí, byť z pohledu teploty a s tím spojených projevů půjde o opačné počasí. V polovině týdne musíme počítat s několika extrémy počasí. Půjde převážně o silný vítr západního až jihozápadního směru. Ale také o četné srážky, zejména na návětřích hor i vydatné. Nyní krátce přejdou srážky v kapalné vyjma nejvyšších poloh. Ale v noci na zítřek se rychle ochladí a hranice sněžení se sníží do nejnižší nadmořských výše. Sněžit tak bude ve všech polohách a v nočních hodinách může napadnout sníh krátce i v nížinách. Studené počasí, které bude mít ve všech polohách zimní ráz, potrvá do začátku víkendu. Poté s přechodem dalšího významného systému front spojeného s cyklonou dojde naopak k zásadnímu oteplení. Půjde o typické rychlé a významné střídání vzduchových hmot při této situaci.
Extrémy cyklonálního počasí – silný vítr, sněžení v nížinách a vydatné srážky na horách
Obr. 1 Extrémy cyklonálního počasí a typický vítr. Nárazy větru v centru Evropy, předpověď pro počátek noci na zítřek (dnes ve 22 hodin) kdy bude vítr vrcholit. V noci na zítra zeslábne z nejvyšší intenzity, větrnější počasí se ale vyskytne ještě zítra během dne, zdroj: wetter3.de
Dnes během dne zesílí jihozápadní vítr a to na 5 až 10m/s s nárazy 15 až 25m/s. Současně se budou vyskytovat na většině území srážky, které lze čekat i na horách přechodně dešťové. V noci na zítřek se za studenou frontou citelně ochladí. Ochlazení proběhne dosti rychle a srážky tedy stejně tak rychle přejdou postupně ve všech polohách ve sněhové. Ve studeném proudění typicky ubude srážek, vyskytnou se spíše místy přeháňky. Ty budou od zítřka do pátku ve všech polohách sněhové. I v nížinách tak zejména přes noc může napadnout sníh. Vzhledem k tomu, že ve studeném vzduchu půjde už o méně vydatné a krátkodobé srážky, tak nelze čekat žádnou sněhovou pokrývku.
TIP: Sledujte u nás v různých výškách Předpověď větru dle různých modelů, aneb co se v atmosféře bude dít s cirkulací?
Na návětří hor spadne do zítřka i 60mm srážek za den, přechodně půjdou o formu deště. Vodní toky odvodňující horské polohy zaznamenají tedy přechodně i významnější vzestupy hladin. Avšak pouze krátkodobé, neboť po rychlém ochlazení jak je řečeno výše začne sněžit nejen ve vyšších polohách. Mimo hory půjde o úhrny spíše do 20mm. Srážky se objeví na téměř celém území. Zítra budou trvalejší srážky na horách pokračovat. Srážky v podobě sněžení již budou dále zvyšovat sněhovou pokrývku. V kombinaci se stále čerstvým větrem během zítřka se mohou tvořit sněhové jazyky. Namočené povrchy se při očekávaném poklesu teploty vzduchu pod nulu změní v náledí. to jsou další extrémy cyklonálního počasí, které se mohou vyskytnout.
Proč bude hodně foukat vítr, pršet, sněžit když byl dosud v počasí klid?
Obr. 2 Extrémy cyklonálního počasí a jet stream nad Evropou a pás silného větru táhnoucí se z Atlantiku do centra až východu Evropy dle prognózy na 21.11.2024. Pás neustále mírně mění svoji polohu a podle toho se vyvíjí proudění v daných oblastech, zdroj: meteociel.fr
Příčina tohoto počasí je jednoznačná. Po týdnech převahy vlivu vysokého tlaku vzduchu se do prostoru střední Evropy dostává nízký tlak. Dnes určuje počasí u nás hluboká cyklona přecházející přes Německo k východu až severovýchodu. V důsledku toho došlo ke zhuštění izobar (čáry spojující místa se shodným tlakem vzduchu zakreslené na povětrnostních mapách). Tedy ke vzniku velkého tlakového rozdílu v prostoru cyklony a tím k zesílení větru. Atmosféra má tendenci rozdíly stále vyrovnávat a s tím jsou spojeny tyto projevy. Při vlivu anticyklon se nad centrem Evropy vyskytoval malý nebo velmi malý tlakový rozdíl. To bylo možné pozorovat na mapách v podobě řídkého rozložení izobar. Neexistoval tedy žádný rozdíl tlaku vzduchu na menším území a nebyl důvod rozdíl vyrovnávat, tudíž nefoukal žádný významnější či často žádný vítr.
Tuto obecnou dynamiku počasí a jeho význačné projevy ukazuje poloha jet streamu. Tryskového proudění, tedy silného větru ve výškách kolem 9-12km nad povrchem. Aktuální výskyt silného jet streamu (obr. 2) v pásu Atlantik – střední až východní Evropa ukazuje právě na intenzivní přenos vzduchových hmot v tomto směru. Vždy znamená cyklonalitu a často silný či alespoň čerstvý vítr.
S přechodem cyklon a s nimi svázaných systémů front souvisí i další projevy počasí, které označujeme obecně za význačné a v některých případech za extrémní. Frontální vlny oddělují od sebe fyzikálně odlišné vzduchové hmoty (typicky teplejší a chladnější). S nimi je spojena oblačnost s výskytem srážek. Jejich přechodem přes danou oblast dochází na tomto území též ke změně typů vzduchu (vzduchových hmot) a proudění. Nyní v chladné části roku máme v centru Evropy vyvinuté i teplé fronty a přechází tak celé systémy front. To se projevuje právě rychlým oteplením, brzy na to hned ochlazením a to s doprovodem právě silného větru a na frontách srážek. V těchto situacích se vyskytují někdy i slabé bouřky chladné části roku, nazývané též tzv zimními bouřkami.