Prognózy počasíTýdenní výhledy

Časté srážky a zimní teplota

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Na přelomu listopadu a prosince nás čekají časté srážky a zimní teplota. Počasí se odvíjí přesně podle dlouhodobého standardu našeho klimatu a očekávat lze pokračování tohoto trendu. Hodně oblačnosti a časté srážky nutno čekat po celý týden. Často půjde vzhledem k teplotě v blízkosti bodu mrazu o sněhové či smíšené srážky. Čekat musíme také tvorbu náledí. Srážky budou vydatnější hlavně na horách, kde se utvoří i vyšší sněhová pokrývka.

Týden 29.11. až 5.12.2021

Teplota dále kolem nuly. Časté srážky a zimní teplota. Mokrý sníh v lese.

Předpověď

Vlivem převahy velké oblačnosti očekávejme ne příliš velké změny teploty vzduchu mezi dnem a nocí. V oblačných či případně i větrných dnech zůstane teplota i v noci nad bodem mrazu. Větrné počasí čekáme hlavně kolem poloviny týdne. Při vyjasnění nebo alespoň protrhání oblačnosti a utišení větru se objeví mráz. V případě sněhové pokrývky dojde k zesílení ochlazování. Průměrná teplota bude zvolna klesat po celý týden. V týdnu očekávejme slabé oteplení s teplotou i lehce nad 5°C v maximech kolem poloviny týdne. V jeho závěru se opět ochladí a začne tedy v noci mrznout. Sněhové srážky se vrátí do i do nížin.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 0 až -5°C, na sněhu -8°C a při velké oblačnosti a větru po polovině týdne 5 až 0°C
  • Nejvyšší teplota: -2 až +4°C, po polovině týdne krátce 1 až 7°C
  • Průměrná teplota: -2 až +2°C, odchylka období: průměrné
  • Celkové srážky: 530mm/cm, na horách i 70cm, odchylka období: průměrné

Synoptická situace a závěr: Časté srážky a zimní teplota

Počasí u nás ovlivní frontální systémy spojené s cyklonami, přechodně i v čerstvém západním proudění. Pronikne k nám studenější, během týdne krátce o něco teplejší vzduch.

Vzhledem k očekávané situaci při čerstvém proudění půjde o zesílení vydatnosti srážek od vyšších poloh. V nižších polohách musíme počítat s o poznání méně vydatnými srážkami, zvláště v některých oblastech. Proto vznikne opět rozdíl v úhrnu srážek, kdy místy půjde o podprůměrné množství a zejména na hřebenech hor naopak o nadprůměrné množství týdenního úhrnu srážek. Takže od vyšších poloh se utvoří vyšší sněhová pokrývka a i výhledově se očekává její setrvání či též navyšování. V nižších výškách půjde o výskyt sněhové pokrývky maximálně velmi slabé a hlavně přechodné, zejména v nočních a ranních hodinách. Podrobnosti počasí na týden den po dni najdete na naší stránce Výhled na týden. Modelové mapy s předpovědí mnoha prvků, včetně zimních, najdete na stránce wetter3.de.