Časté srážky a zimní teplota

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Na přelomu listopadu a prosince nás čekají časté srážky a zimní teplota. Počasí se odvíjí přesně podle dlouhodobého standardu našeho klimatu a očekávat lze pokračování tohoto trendu. Hodně oblačnosti a časté srážky nutno čekat po celý týden. Často půjde vzhledem k teplotě v blízkosti bodu mrazu o sněhové či smíšené srážky. Čekat musíme také tvorbu náledí. Srážky budou vydatnější hlavně na horách, kde se utvoří i vyšší sněhová pokrývka.

Týden 29.11. až 5.12.2021

Předpověď

Vlivem převahy velké oblačnosti očekávejme ne příliš velké změny teploty vzduchu mezi dnem a nocí. V oblačných či případně i větrných dnech zůstane teplota i v noci nad bodem mrazu. Větrné počasí čekáme hlavně kolem poloviny týdne. Při vyjasnění nebo alespoň protrhání oblačnosti a utišení větru se objeví mráz. V případě sněhové pokrývky dojde k zesílení ochlazování. Průměrná teplota bude zvolna klesat po celý týden. V týdnu očekávejme slabé oteplení s teplotou i lehce nad 5°C v maximech kolem poloviny týdne. V jeho závěru se opět ochladí a začne tedy v noci mrznout. Sněhové srážky se vrátí do i do nížin.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 0 až -5°C, na sněhu -8°C a při velké oblačnosti a větru po polovině týdne 5 až 0°C
  • Nejvyšší teplota: -2 až +4°C, po polovině týdne krátce 1 až 7°C
  • Průměrná teplota: -2 až +2°C, odchylka období: průměrné
  • Celkové srážky: 530mm/cm, na horách i 70cm, odchylka období: průměrné

Synoptická situace a závěr

Počasí u nás ovlivní frontální systémy spojené s cyklonami, přechodně i v čerstvém západním proudění. Pronikne k nám studenější, během týdne krátce o něco teplejší vzduch.

Vzhledem k očekávané situaci při čerstvém proudění půjde o zesílení vydatnosti srážek od vyšších poloh. V nižších polohách musíme počítat s o poznání méně vydatnými srážkami, zvláště v některých oblastech. Proto vznikne opět rozdíl v úhrnu srážek, kdy místy půjde o podprůměrné množství a zejména na hřebenech hor naopak o nadprůměrné množství týdenního úhrnu srážek. Takže od vyšších poloh se utvoří vyšší sněhová pokrývka a i výhledově se očekává její setrvání či též navyšování. V nižších výškách půjde o výskyt sněhové pokrývky maximálně velmi slaé a hlavně přechodné, zejména v nočních a ranních hodinách. Podrobnosti počasí na týden den po dni najdete na naší stránce Výhled na týden. Modelové mapy s předpovědí mnoha prvků, včetně zimních, najdete na stránce wetter3.de.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality