Zima se odmlčí minimálně do konce ledna
Zima se odmlčí minimálně do konce ledna, ukazuje střednědobá předpověď. A potvrzují to i klimatické ukazatele převažující cirkulace v Evropě. Stručně řečeno předpověď na další možná i týdny zní “Atlantik”. Přesněji řečeno proudění od Atlantiku, tedy dobře známé západní proudění teplejšího a vlhčího vzduchu. Tento typ cirkulace se v zimním období v centru Evropy často prosazuje. Krátkodobě dojde k přílivům studenějšího vzduchu, avšak nikoli vyloženě mrazivého ze severu a nikoli na dlouho. Převládne teplé až velmi teplé počasí s více méně stabilním přísunem vlhkosti, tedy oblačnosti a srážek. Takové počasí slibují numerické modely spíše na týdny než nejbližší dny. Zatím je předpoklad takový, že toto proudění bude mít významnou stabilitu. Proto se ani počasí nebude významněji měnit. Bez sněhu zůstanou nižší i střední polohy. Od vyšších poloh se očekává častěji zimní ráz počasí, ale nikoli bez kratších oblev.
Zima se odmlčí minimálně do konce ledna, ani na horách nebude stabilně
Zima se odmlčela právě se začátkem tohoto týdne postupně od západu, kdy došlo k ukončení několikadenního studeného počasí častěji s mrazem. V nočních hodinách v některých dnech i se silným mrazem. Právě neděle minulého týdne přinesla minima teploty i mimo hory pod -10°C, v údolích pod -20°C. Nyní se počasí zcela otáčí, jak uvádíme v minulém článku Z mínus dvanácti stupňů plus. Dnes totiž teplota vystoupí na hodnoty kolem 11°C v maximech, půjde o jediný takový velmi teplý den. Závěr tohoto týdne se očekává mírně chladnější, avšak takovéto střídání teploty můžeme čekat výhledově i nadále. Převáží tedy teplejší počasí, v některých období více a v jiných méně. Studenější období budou kratší a ne nijak výrazná, že by mimo hory celodenně mrzlo. Srážková činnost, která se občasně vyskytne a bude střídány méně oblačnými dny bez srážek, bude ve formě sněžení jen na horách. A při významných otepleních jako je to dnešní se i na horách krátce objeví kapalné srážky.
NAO index bude vysoce kladný, stejně jako index arktické oscilace, byť s větší proměnlivostí a to poměrně skokovou (obr. 1). To naznačuje vysokou aktivitu západní cirkulace, což potvrzují střednědobé předpovědi numerických předpovědních modelů.
Obr. 1 Předpověď indexu arktické oscilace (AO) na přelom ledna a února 2024, zdroj: noaa.gov
Očekávaná maxima teploty v dalších dnech:
Čt 25.1.: 4 až 8°C
Pá 26.1.: 6 až 11°C, na SV 3-4°C
So 27.1.: 2 až 6°C
Ne 28.1.: 3 až 7°C
Po 29.1.: 6 až 10°C
Út 30.1.. 3 až 7°C
A předpověď potvrzuje i očekávanou určitou proměnlivost teploty. Střídání přesně řečeno více a méně teplého počasí nás nečeká jen ve zbytku tohoto týdne. Ještě o něco teplejší by měl být týden následující přelomový mezi předposledním klimatologicky zimním měsícem a tím posledním. Pakliže bude stabilita této situace významná, je možné, že se tento ráz počasí udrží minimálně po celý poslední měsíc zimní sezóny. To ovšem velmi předbíháme, i když nutno naznačit, že klimatické modely únor ukazují převážně teplotně i srážkově nadprůměrný. To by odpovídal převaze západního přenosu vzduchových hmot. Je však jisté, že zima se odmlčí minimálně do konce ledna a obecně asi na dlouho.