Předpověď teplotyPrognózy počasí

Zimní počasí i v nížinách na chvíli

Hodnocení článku

Jak očekávala předpověď už na konci týdne minulého, tak se nyní dostaví významnější ochlazení opět na závěr týdne. Nakonec můžeme očekávat zimní počasí i v nížinách, ale pouze na chvíli. Stále platí, že půjde o krátkodobý vpád studeného vzduchu ze severních směrů, kterých nás čeká zřejmě na začátku jara ještě hodně. Sněhové srážky se vyskytnou krátce i v nejnižších polohách a může se utvořit slabá sněhová pokrývka. Příliv studeného vzduchu od severu začne během příštího týdne slábnout. Vlivem nočního vyjasnění lze očekávat i nadále mrazivou teplotu. Přes den se ovšem mírně oteplí a maxima teploty postupně přesáhnou 5°C. Na horách by mělo přetrvat zimní počasí i nadále.

Zimní počasí i v nížinách. Sněhové srážky 24. - 27.2.2023.

Obr. 1 Sněhové srážky v dalších třech dnech, zdroj: snow-forecast.com

Na horách napadne i přes 20cm sněhu

Obr. 2 Teplota vzduchu ve výšce (hladina 850hPa) na 26.2.2023 v Evropě, zdroj: meteociel.fr

Horské oblasti čekají vydatnější a již převážně sněhové srážky. Během dnešního dne je lze čekat zejména na SZ/S území, kde budou i vydatné. Na horách očekáváme sněžení i v noci na zítřek a zítra. Následně čekáme slabší srážky. V nižších polohách nemůžeme čekat, že se utvoří vyloženě sněhová pokrývka. Půjde spíše maximálně o poprašek. Od středních nadmořských výšek ale sníh napadne a zatím se také udrží. Přesto půjde i v nížinách o zimní projevy počasí, neboť teplota vzduchu se očekává v noci slabě pod nulou a přes den slabě nad nulou. Ve výšce se bude nacházet mrazivý vzduch (obr. 2) a srážky budou výhradně sněhové.

Oteplení můžeme čekat ale poměrně brzy. Již během první poloviny nového týdne dojde ke změně počasí. Vysoký tlak vzduchu začne postupně ztrácet vliv na počasí u nás a postupně ovlivní naše počasí opětovně frontální systémy v západním prouděn. Na území ČR začne pronikat o něco teplejší vzduch.

Očekávaná maxima teploty vzduchu:

So 25.2.: 2 až 6°C

Ne 26.2.: 0 až 4°C

Po 27.2.: 0 až 4°C

Út 28.2.: 3 až 7°C

St 1.3.: 4 až 8°C

Čt 2.3.: 5 až 9°C