Zimní počasí i v nížinách na chvíli

Hodnocení článku

Jak očekávala předpověď už na konci týdne minulého, tak se nyní dostaví významnější ochlazení opět na závěr týdne. Nakonec můžeme očekávat zimní počasí i v nížinách, ale pouze na chvíli. Stále platí, že půjde o krátkodobý vpád studeného vzduchu ze severních směrů, kterých nás čeká zřejmě na začátku jara ještě hodně. Sněhové srážky se vyskytnou krátce i v nejnižších polohách a může se utvořit slabá sněhová pokrývka. Příliv studeného vzduchu od severu začne během příštího týdne slábnout. Vlivem nočního vyjasnění lze očekávat i nadále mrazivou teplotu. Přes den se ovšem mírně oteplí a maxima teploty postupně přesáhnou 5°C. Na horách by mělo přetrvat zimní počasí i nadále.

Zimní počasí i v nížinách. Sněhové srážky 24. - 27.2.2023.

Obr. 1 Sněhové srážky v dalších třech dnech, zdroj: snow-forecast.com

Na horách napadne i přes 20cm sněhu

Obr. 2 Teplota vzduchu ve výšce (hladina 850hPa) na 26.2.2023 v Evropě, zdroj: meteociel.fr

Horské oblasti čekají vydatnější a již převážně sněhové srážky. Během dnešního dne je lze čekat zejména na SZ/S území, kde budou i vydatné. Na horách očekáváme sněžení i v noci na zítřek a zítra. Následně čekáme slabší srážky. V nižších polohách nemůžeme čekat, že se utvoří vyloženě sněhová pokrývka. Půjde spíše maximálně o poprašek. Od středních nadmořských výšek ale sníh napadne a zatím se také udrží. Přesto půjde i v nížinách o zimní projevy počasí, neboť teplota vzduchu se očekává v noci slabě pod nulou a přes den slabě nad nulou. Ve výšce se bude nacházet mrazivý vzduch (obr. 2) a srážky budou výhradně sněhové.

Oteplení můžeme čekat ale poměrně brzy. Již během první poloviny nového týdne dojde ke změně počasí. Vysoký tlak vzduchu začne postupně ztrácet vliv na počasí u nás a postupně ovlivní naše počasí opětovně frontální systémy v západním prouděn. Na území ČR začne pronikat o něco teplejší vzduch.

Očekávaná maxima teploty vzduchu:

So 25.2.: 2 až 6°C

Ne 26.2.: 0 až 4°C

Po 27.2.: 0 až 4°C

Út 28.2.: 3 až 7°C

St 1.3.: 4 až 8°C

Čt 2.3.: 5 až 9°C

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality

Napsat komentář