Zítra 35°C a víkend letní

Hodnocení článku

Teplota vzduchu opět překračuje po více než týdnu 30°C. Včera naměřily stanice v jižní části Moravy a ve střední části Čech téměř 32°C. Dnes teplota dosahuje 33-34°C a jde již o vysokou teplotu. Zítra nás čeká vrchol této opět kratší vlny před ochlazením na frontálním rozhraní. Takže můžeme čekat zítra 35°C a víkend letní s hodnotami teploty kolem 25-26°C. Některé původní předpovědi modelů slibovali významnější ochlazení a maxima teploty jen slabě nad 20°C. Toto se nepotvrdilo a počasí by mělo být stále, též jak slibuje dlouhodobý výhled počasí, teplotně nadnormální. Maxima teploty se podle současné prognózy na tropické hodnoty dostanou zpět během příštího týdne. Rozhodně nejde o poslední tropické období. Vzhledem k vyhlídce počasí s vidinou spíše nadprůměrné teploty nás toto krátkodobě čeká i nadále. S tím, že průměr teploty se začne snižovat.

O víkendu se vrátí příjemné léto

Pro milovníky horka špatná zpráva, pro všechny, kteří mají letos horka již dost dobrá zpráva. Na víkend se ochladí, ale také přibude oblaků a srážek. První oblačnost s bouřkovou činností, včetně bouřek silných s nebezpečnými projevy, nás čeká ve čtvrtek odpoledne od jihozápadu až západu. Souviset bude s frontálním rozhraním, které ukončí příliv velmi teplého vzduchu od východu na naše území. Během pátku nás čekají další srážky, během odpoledne může jít též o bouřky. významnější srážky se očekávají ve východní části území. Od západu srážky po přechodu rozhraní opět ustanou a oblačnost se protrhá.

Zítra 35°C a víkend letní. Maxima teploty v Evropě na 18.8.2022.

Obr. 1 Očekávaná maxima teploty vzduchu v Evropě na 18.8.2022, zdroj: wetterzentrale.de

Maxima teploty v dalších dnech:

Čt 18.8.: 31 až 35°C, na Z 29°C

Pá 19.8.: 24 až 29°C, na JV/V 32°C

So 20.8.: 22 až 26°C

Ne 21.8.: 24 až 28°C

Po 22.8.: 25 až 29°C

TIP: Sledujte u nás modelové mapy vývoje teploty nejen ve střední Evropě na stránce Předpověď teploty.

Minima teploty se očekávají místy kolem 20°C a to zejména zítra, to znamená, že se se vyskytne i tropická noc. Na mapce obrázku 1 vidíme teplotní rozložení v maximech dne 18.8.2022 v Evropě. Podle rozložení lze konstatovat, že tropický vzduch zavládne ve střední a jihovýchodní až jižní Evropě. V pátek se nad centrem Evropy zvýrazní teplotní rozhraní a extrémy teploty čekají jihovýchod Evropy a to Balkán s až 43°C. Horké počasí čekejme také na jihozápadě a jihu Pyrenejského poloostrova. Celkově se přísun tropického vzduchu v Evropě zmírní na konci týdne.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality