Předpověď teplotyPrognózy počasí

Zítra 35°C a víkend letní

Hodnocení článku

Teplota vzduchu opět překračuje po více než týdnu 30°C. Včera naměřily stanice v jižní části Moravy a ve střední části Čech téměř 32°C. Dnes teplota dosahuje 33-34°C a jde již o vysokou teplotu. Zítra nás čeká vrchol této opět kratší vlny před ochlazením na frontálním rozhraní. Takže můžeme čekat zítra 35°C a víkend letní s hodnotami teploty kolem 25-26°C. Některé původní předpovědi modelů slibovali významnější ochlazení a maxima teploty jen slabě nad 20°C. Toto se nepotvrdilo a počasí by mělo být stále, též jak slibuje dlouhodobý výhled počasí, teplotně nadnormální. Maxima teploty se podle současné prognózy na tropické hodnoty dostanou zpět během příštího týdne. Rozhodně nejde o poslední tropické období. Vzhledem k vyhlídce počasí s vidinou spíše nadprůměrné teploty nás toto krátkodobě čeká i nadále. S tím, že průměr teploty se začne snižovat.

O víkendu se vrátí příjemné léto

Pro milovníky horka špatná zpráva, pro všechny, kteří mají letos horka již dost dobrá zpráva. Na víkend se ochladí, ale také přibude oblaků a srážek. První oblačnost s bouřkovou činností, včetně bouřek silných s nebezpečnými projevy, nás čeká ve čtvrtek odpoledne od jihozápadu až západu. Souviset bude s frontálním rozhraním, které ukončí příliv velmi teplého vzduchu od východu na naše území. Během pátku nás čekají další srážky, během odpoledne může jít též o bouřky. významnější srážky se očekávají ve východní části území. Od západu srážky po přechodu rozhraní opět ustanou a oblačnost se protrhá.

Zítra 35°C a víkend letní. Maxima teploty v Evropě na 18.8.2022.

Obr. 1 Očekávaná maxima teploty vzduchu v Evropě na 18.8.2022, zdroj: wetterzentrale.de

Maxima teploty v dalších dnech:

Čt 18.8.: 31 až 35°C, na Z 29°C

Pá 19.8.: 24 až 29°C, na JV/V 32°C

So 20.8.: 22 až 26°C

Ne 21.8.: 24 až 28°C

Po 22.8.: 25 až 29°C

TIP: Sledujte u nás modelové mapy vývoje teploty nejen ve střední Evropě na stránce Předpověď teploty.

Minima teploty se očekávají místy kolem 20°C a to zejména zítra, to znamená, že se se vyskytne i tropická noc. Na mapce obrázku 1 vidíme teplotní rozložení v maximech dne 18.8.2022 v Evropě. Podle rozložení lze konstatovat, že tropický vzduch zavládne ve střední a jihovýchodní až jižní Evropě. V pátek se nad centrem Evropy zvýrazní teplotní rozhraní a extrémy teploty čekají jihovýchod Evropy a to Balkán s až 43°C. Horké počasí čekejme také na jihozápadě a jihu Pyrenejského poloostrova. Celkově se přísun tropického vzduchu v Evropě zmírní na konci týdne.