Prognózy počasíTýdenní výhledy

Tropy do čtvrtka a poté zaprší?

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Tropy do čtvrtka a poté zaprší? Tropické počasí nás čeká podle současného předpokladu do čtvrtka. Teplota vzduchu nedosáhne tak extrémních hodnot, jen mírně přesáhne tropických 30°C. Tropy čekáme pravděpodobně do čtvrtka, poté tropické počasí skončí a závěr týdne slibují současné modely větší ochlazení a zřejmě i vydatnější srážky. Ty uvítá příroda ze všeho nejvíce, ovšem záleží na vývoji prognózy a lokalizaci spadu těchto srážek. Spad srážek se totiž nemusí odehrát na našem území. Není tak jisté, že poté zaprší.

Týden 15. až 21.8.2022

Horko a lokální bouřky. Interpretace předpovědi bouřek. Tropy do čtvrtka a poté zaprší? Bouřková činnost v pozadí nad Krkonošemi pohledem z Jičínska.

Tropy do čtvrtka a poté zaprší? Minimálně se objeví i v tropickém počasí lokální bouřky, i silné.

Předpověď

Vyloženě slunečné počasí můžeme čekat v týdnu jen krátce. Počátek týdne přinese přes den oblačno a místy se objeví přeháňky a bouřky. Bouřky lze čekat i silné s prudkými srážkami o úhrnech přesahujících 30-40mm a to velmi lokálně. Uprostřed týdne čekejme až slunečné počasí a krátce horké. Velmi teplo zaznamenáme i v nočních hodinách. Avšak v závěru pracovní části týdne přijde významnější změna počasí a na frontálním rozhraní se v horkém vzduchu nejprve objeví bouřky, opět i silné s nebezpečnými jevy. V závěru týdne nás snad čeká i déšť, byť mnozí tuto informaci vzhledem k obecně volným dnům po pracovním týdnu asi neuvítají. Ale mysleme na přírodu a nedostatek vody ve vodních tocích a spíše doufejme, že plošnější srážky se skutečně dostaví.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 19 až 14°C, v polovině týdne kolem 19°C a v závěru 16 až 10°C
  • Nejvyšší teplota: 25 až 30°C, krátce 34°C, v závěru 19 až 24°C
  • Průměrná teplota: 18 až 21°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 2060mm, lokálně i 100mm, shrnutí období: mírně nadprůměrné

Synoptická situace a závěr: Tropy do čtvrtka a poté zaprší?

Zpočátku týdne ovlivní počasí u nás brázda nízkého tlaku vzduchu. V polovině týdne zesílí na naše území příliv velmi teplého vzduchu od východu, tropy nás čekají jen do čtvrtka. Tento příliv totiž ukončí přechod frontálního rozhraní. V závěru týdne se ocitne naše území ve vlhkém vzduchu za vlivu nízkého tlaku.

Po většinu týdne čekáme spíše lokální a i prudké srážky, ale očekáváme jich více než v posledních dnech. Sucho tak spíše přetrvá, jen se krátce místy zmírní. Ve druhé poloviny týdne dojde k ochlazení a pravděpodobně i spadu plošněji většího množství srážek. Tím by mohlo být místy sucho i významněji zmírněno.

TIP: Sledujte Předpověď srážek nebo Výhled srážek pro aktuální přehled o očekávaných srážkách. Modelové mapy najdete v přehledném zpracování například na webu Pivotalweather.com.