Tropy do čtvrtka a poté zaprší?

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Tropy do čtvrtka a poté zaprší? Tropické počasí nás čeká podle současného předpokladu do čtvrtka. Teplota vzduchu nedosáhne tak extrémních hodnot, jen mírně přesáhne tropických 30°C. Tropické počasí skončí pravděpodobně čtvrtkem, závěr týdne slibují současné modely větší ochlazení a zřejmě i vydatnější srážky. Ty uvítá příroda ze všeho nejvíce, ovšem záleží na vývoji prognózy a lokalizaci spadu těchto srážek. Spad srážek se totiž nemusí odehrát na našem území.

Týden 15. až 21.8.2022

Předpověď

Vyloženě slunečné počasí můžeme čekat v týdnu jen krátce. Počátek týdne přinese přes den oblačno a místy se objeví přeháňky a bouřky. Bouřky lze čekat i silné s prudkými srážkami o úhrnech přesahujících 30-40mm a to velmi lokálně. Uprostřed týdne čekejme až slunečné počasí a krátce horké. Velmi teplo zaznamenáme i v nočních hodinách. Avšak v závěru pracovní části týdne přijde významnější změna počasí a na frontálním rozhraní se v horkém vzduchu nejprve objeví bouřky, opět i silné s nebezpečnými jevy. V závěru týdne nás snad čeká i déšť, byť mnozí tuto informaci vzhledem k obecně volným dnům po pracovním týdnu asi neuvítají. Ale mysleme na přírodu a nedostatek vody ve vodních tocích a spíše doufejme, že plošnější srážky se skutečně dostaví.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 19 až 14°C, v polovině týdne kolem 19°C a v závěru 16 až 10°C
  • Nejvyšší teplota: 25 až 30°C, krátce 34°C, v závěru 19 až 24°C
  • Průměrná teplota: 18 až 21°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 2060mm, lokálně i 100mm, shrnutí období: mírně nadprůměrné

Synoptická situace a závěr

Zpočátku týdne ovlivní počasí u nás brázda nízkého tlaku vzduchu. V polovině týdne zesílí na naše území příliv velmi teplého vzduchu od východu. Tento příliv ukončí přechod frontálního rozhraní. V závěru týdne se ocitne naše území ve vlhkém vzduchu za vlivu nízkého tlaku.

Po většinu týdne čekáme spíše lokální a i prudké srážky, ale očekáváme jich více než v posledních dnech. Sucho tak spíše přetrvá, jen se krátce místy zmírní. Ve druhé poloviny týdne dojde k ochlazení a pravděpodobně i spadu plošněji většího množství srážek. Tím by mohlo být místy sucho i významněji zmírněno.

TIP: Sledujte Předpověď srážek nebo Výhled srážek pro aktuální přehled o očekávaných srážkách. Modelové mapy najdete v přehledném zpracování například na webu Pivotalweather.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality