Agatha, první hurikán v Tichomoří

Hodnocení článku

Agatha, první hurikán v Tichomoří v letošní sezóně se chystá udeřit na pevninu Mexika. V sobotu vznikla tropická bouřek zvaná „Agatha“ v Tichém oceánu a to jižně od pobřeží Mexika. Jde o první hurikán letošní sezóny v oblasti Tichého oceánu. Vítr v něm fouká rychlostí až 120km/h. Než hurikán dosáhne dnes pevniny, tak vykáže vyšší intenzitu. Již o víkendu postupující hurikán nad oceánem zesiloval. Místní úřady vydaly před hurikánem výstrahy.

Vydatné srážky, bleskové povodně a sesuvy půdy

To jsou nejčastější důsledky extrémního počasí při přechodu hurikánu a i tentokrát se v oblasti Mexika tyto očekávají.

Proč hurikán nad oceánem zesiluje a kdy vzniká? Hurikán, tedy obecně tropická cyklona, vzniká zásadně nad oceánem, kde se vypařuje velké množství vody. Musí tedy jít o dostatečně velkou vodní plochu s vodou o dostatečně vysoké teplotě, aby mohl být vysoký výpar zajištěn. Teplota vod musí dosahovat minimálně 25-26°C. Takové podmínky jsou dán pouze v tropických oblastech, odkud tedy pojmenování (obecné) tropická cyklona. Této se říká v různých oblastech různě, časté je označení hurikán, ale také cyklon nebo tajfun. Více o této tématice v článku Cyklona, cyklón, tajfun či hurikán.

Odpověď na otázku, proč tropická cyklona zesiluje nad oceánem je tedy shodná. Tuto cyklonu doslova „živí“ nad oceánem vypařující se voda. Systém cyklony tvořený oblaky rotuje kolem své osy. Jde v základu o shodný systém jako u evropských tlakových níží, tedy mimo tropických. Jen v případě mimo tropických cyklon se vše odehrává v mnohem menším měřítku a s mnohem menší intenzitou, tj. projevy počasí. I u nás sledujeme nad Atlantikem vznik cyklon, při svém postupu přes rozsáhlou vodní plochu tyto nabírají na intenzitě (prohlubují se) a po dosažení pevniny slábnou. Zde odpadá ono „sycení“ další vodní párou.  Jen jde o mimo tropické cyklony.

TIP: Připomeňte si základy o cyklonách v článku Vznik a vývoj cyklony.

V Agathe lze čekat vítr o rychlosti i 145km/h

Předpověď počítá s tím, že rychlost větru v oblasti hurikánu dosáhne i 145km/h. Vlivem intenzivních srážek hrozí bleskové povodně na níže položených tocích, s tím spojené sesuvy půdy a to doslova bahna. Včera již vnější pásy hurikány zasáhly pobřeží. Bleskové povodně mohou být život ohrožující.

Doporučené informace

ČTK. Zprávy. Svět. K Mexiku míří první hurikán letošní sezóny na tichomořském pobřeží. Online, 2022. Dostupné na ceskenoviny.cz.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal/a 1037 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality