Extrémy teplotyHistorie počasíZajímavosti

Přízemní mráz na konci května, je to běžné?

Hodnocení článku

Přízemní mráz na konci května, možná se ptáte, je to běžné? Riziko přízemního mrazu a tedy projevů počasí, které si spojujeme se zimou, se má odehrát nejpozději před polovinou května. Tam hovoří pranostika o ledových mužích či tzv. zmrzlých. Buďto se ochlazení a ranní mráz uplatní a pranostika se splní nebo nikoli a již můžeme v lidu vyndat na zahradu na teplotu náchylnější rostliny. Opravdu? Pokud se neuplatní ochlazení na ledové muže do poloviny měsíce, může se tento trend počasí jak vidíme uplatnit i o dva týdny později. Můžeme považovat tento trend za běžný? Je současné citelné ochlazení normální?

První přízemní mrazíky. Proč v údolích mrzne i v létě? Ochlazení se na konci týdne dostaví. I celodenní mráz do středy. Mrznout bude více pokud oblačnost dovolí. Ráno opět -10°C. Teplota klesne ráno k 5°C. Zahrozí ještě přízemní mráz? Sníh i v nížinách. Jíní po ranním mrazu. Přízemní mráz na konci května.

Přízemní mráz na konci května: Pokud projevy počasí nesplní kritéria pro extrémy, jde o normální počasí

Jak uvádíme v článku Kdy je počasí extrémní? O extrém a tedy počasí vybočující z normálu u nás se jedná v případech, kdy projevy počasí a to tedy převážně hodnoty meteorologických prvků vybočí ze stanoveného normálu. Přesněji kdy dosáhnou hodnot, které již považujeme za vybočující z normálu. Vysoká teplota se tedy uplatní při překročení teplot 31°C. Mráz ve vegetačním období při dosažení záporné (jakékoli) teploty vzduchu ve 2m nad povrchem v období od dubna do října mimo horské oblasti. jinak není počasí extrémní a považujeme ho za běžné. Avšak nemusí přitom mít zcela typický průběh vůči aktuálnímu období. Příchod přízemního mrazu v tuto pozdní dobu, těsně před začátkem klimatologického léta, považujeme za méně typický.

Přízemní mráz nepatří k jevům, před kterými by se vydávala výstražná informace, ani na konci května. Nejde tedy o extrém, proto jde o normální jev. Avšak v takto pozdní době není tak obvyklý.

Poslední noci byly na území ČR dosti studené a to po přechodu studené fronty v pátek. Sobotní ráno patřilo již mezi chladnější, avšak zatím nikoli mezi nejchladnější s přízemním mrazem. Velmi chladno bylo v neděli a poté včera. V horských údolích mrzlo samozřejmě i ve dvou metrové výšce nad povrchem, což není nic neobvyklého. V neděli klesla teplota v šumavských údolních oblastech k -6°C, mrzlo i v Krušných horách.

  • Rokytská slať -5.9°C
  • Březník -5.5°C
  • Horská Kvilda -5.4°C
  • Jelení -4.1°C

V pondělí byla naměřena o něco vyšší minima a tedy menší mráz, přesto v horských údolích opět mrzlo:

  • Rolava -4.7°C
  • Jelení -3.1°C
  • Březník -2.7°C

Data: chmi.cz

Další rána čekejme postupně teplejší

Od poloviny týdne se již oteplí. Minima teploty stále klesnou pod 10°C, zítra na 10 až 5°C, podobně ve čtvrtek na 9 až 5°C. V pátek čekejme minimum kolem 10°C, tzn. od 12 do 8°C. O víkendu se oteplí i díky zvětšené oblačnosti významněji též v noci a teplota již pod 10°C klesat nebude. Minima čekáme i kolem 14°C, tepleji čekejme i přes den. Tepleji oproti minulému víkendu a počátku tohoto týdne, kdy se teplota v maximech pohybovala pod 20°C. Při přeháňkách jen kolem 14-15°C. Šlo o slabě až mírně podnormální teplotu vůči dlouhodobému normálu pro konec května.