Přízemní mráz na konci května, je to běžné?

Hodnocení článku

Přízemní mráz na konci května, možná se ptáte, je to běžné? Riziko přízemního mrazu a tedy projevů počasí, které si spojujeme se zimou, se má odehrát nejpozději před polovinou května. Tam hovoří pranostika o ledových mužích či tzv. zmrzlých. Buďto se ochlazení a ranní mráz uplatní a pranostika se splní nebo nikoli a již můžeme v lidu vyndat na zahradu na teplotu náchylnější rostliny. Opravdu? Pokud se neuplatní ochlazení na ledové muže do poloviny měsíce, může se tento trend počasí jak vidíme uplatnit i o dva týdny později. Můžeme považovat tento trend za běžný? Je současné citelné ochlazení normální?

Pokud projevy počasí nesplní kritéria pro extrémy, jde o normální počasí

Jak uvádíme v článku Kdy je počasí extrémní? O extrém a tedy počasí vybočující z normálu u nás se jedná v případech, kdy projevy počasí a to tedy převážně hodnoty meteorologických prvků vybočí ze stanoveného normálu. Přesněji kdy dosáhnou hodnot, které již považujeme za vybočující z normálu. Vysoká teplota se tedy uplatní při překročení teplot 31°C. Mráz ve vegetačním období při dosažení záporné (jakékoli) teploty vzduchu ve 2m nad povrchem v období od dubna do října mimo horské oblasti. jinak není počasí extrémní a považujeme ho za běžné. Avšak nemusí přitom mít zcela typický průběh vůči aktuálnímu období. Příchod přízemního mrazu v tuto pozdní dobu, těsně před začátkem klimatologického léta, považujeme za méně typický.

Přízemní mráz nepatří k jevům, před kterými by se vydávala výstražná informace. Nejde tedy o extrém, proto jde o normální jev. Avšak v takto pozdní době není tak obvyklý.

Poslední noci byly na území ČR dosti studené a to po přechodu studené fronty v pátek. Sobotní ráno patřilo již mezi chladnější, avšak zatím nikoli mezi nejchladnější s přízemním mrazem. Velmi chladno bylo v neděli a poté včera. V horských údolích mrzlo samozřejmě i ve dvou metrové výšce nad povrchem, což není nic neobvyklého. V neděli klesla teplota v šumavských údolních oblastech k -6°C, mrzlo i v Krušných horách.

  • Rokytská slať -5.9°C
  • Březník -5.5°C
  • Horská Kvilda -5.4°C
  • Jelení -4.1°C

V pondělí byla naměřena o něco vyšší minima a tedy menší mráz, přesto v horských údolích opět mrzlo:

  • Rolava -4.7°C
  • Jelení -3.1°C
  • Březník -2.7°C

Data: chmi.cz

Další rána čekejme postupně teplejší

Od poloviny týdne se již oteplí. Minima teploty stále klesnou pod 10°C, zítra na 10 až 5°C, podobně ve čtvrtek na 9 až 5°C. V pátek čekejme minimum kolem 10°C, tzn. od 12 do 8°C. O víkendu se oteplí i díky zvětšené oblačnosti významněji též v noci a teplota již pod 10°C klesat nebude. Minima čekáme i kolem 14°C, tepleji čekejme i přes den. Tepleji oproti minulému víkendu a počátku tohoto týdne, kdy se teplota v maximech pohybovala pod 20°C. Při přeháňkách jen kolem 14-15°C. Šlo o slabě až mírně podnormální teplotu vůči dlouhodobému normálu pro konec května.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality