Prognózy počasíTýdenní výhledy

Během týdne letní počasí a bouřky

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Přelomový týden mezi květnem a červnem, zároveň také mezi klimatologickým jarem a létem, přinese mírné oteplení. Chladnější počasí nás čeká v prvních dnech týdne, poté model slibují oteplení na letní teplotu. Poslední výstupy modelů příliš nepředpokládají, že by mělo dojít k významnému oteplení a teplota více překročit 25°C či dosáhnout tropické hodnoty. Chladnější budou zatím i rána, oteplí se s přibýváním oblačnosti na konci týdne. V průběhu týdne lze čekat typicky letní chod oblaků a srážek podobně jako o víkendu. Tedy méně oblaků v noci a ráno a více oblaků s přeháňkami odpoledne.

Počasí na 21. týden 2023. Během týdne letní počasí a bouřky. Bouřková oblačnost v pozadí.

Týden 30.5. až 5.6.2022

Předpověď

Od pozdního večera přes noc a do rána i skoro jasno, přes den oblačno až zataženo a přeháňky, postupně s rostoucí teplotou i bouřky. Takové čekáme počasí v prvních dnech týdne, podobně jako tomu bylo již o víkendových dnech týdne předchozího. Bouřek přibude hlavně ke konci týdne, kdy teplota dosáhne i hodnoty kolem 25°C a současně začne přicházet změna v podobě frontální vlny. Bude ovšem na upřesnění jak četné bouřky budou a zda budou i silné.

Podle posledních prognóz se tedy nepotvrzují odhady o vysoké teplotě přesahující tropických 30°C. Tuto teplotu modely předpokládaly před příchodem bouřkové činnosti zejména na konec pracovní části týdne. Podle novějších předpovědí by se měl teplota pohybovat kolem letních 25°C. V noci se oteplí zejména s příchodem oblačnosti v závěru týdne. Do té doby očekáváme ranní minimum teploty pod 10°C, zpočátku týdne i pod 5°C.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 10 až 5°C, zpočátku týdne při vyjasnění až 2°C a mrazíky, na konci týdne 16 až 11°C
  • Nejvyšší teplota: 17 až 22°C, zpočátku týdne 17°C a ke konci krátce 21 až 27°C
  • Průměrná teplota: 12 až 15°C, odchylka období: podprůměrné
  • Celkové srážky: 1025mm, místy 45mm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace a závěr: Během týdne letní počasí a bouřky

Zpočátku týdne se bude naše území a střední Evropa nacházet v nevýrazné tlakové oblasti. Postupně se nasune nad centrum Evropy nízký tlak vzduchu. Pronikat k nám začne teplejší vzduch. Před víkendem tento příliv teplého vzduchu ukončí přechod studené fronty. Počasí u nás ovlivní nízký tlak vzduchu.

V týdnu se objeví často lokální srážky, ale celkem poměrně časté. Více by jich mělo spadnout ve východní a severovýchodní části území. Teplota vzduchu nedosáhne většinou nijak vysokých hodnot. V nočních hodinách se zpočátku bude naopak snižovat pod 10°C. Hydrologické situace by se měla udržet zhruba na současné úrovni v podobě místního zakolísání hodnot při spadu většího množství srážek.

TIP: Sledujete každodenní předpověď počasí na druhý den dopředu na naší stránce Předpověď na den. Modelové mapy modelů můžeme sledovat například na stránce wxcharts.com.