Během týdne letní počasí a bouřky

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Přelomový týden mezi květnem a červnem, zároveň také mezi klimatologickým jarem a létem, přinese mírné oteplení. Chladnější počasí nás čeká v prvních dnech týdne, poté model slibují oteplení na letní teplotu. Poslední výstupy modelů příliš nepředpokládají, že by mělo dojít k významnému oteplení a teplota více překročit 25°C či dosáhnout tropické hodnoty. Chladnější budou zatím i rána, oteplí se s přibýváním oblačnosti na konci týdne. V průběhu týdne lze čekat typicky letní chod oblaků a srážek podobně jako o víkendu. Tedy méně oblaků v noci a ráno a více oblaků s přeháňkami odpoledne.

Týden 30.5. až 5.6.2022

Předpověď

Od pozdního večera přes noc a do rána i skoro jasno, přes den oblačno až zataženo a přeháňky, postupně s rostoucí teplotou i bouřky. Takové čekáme počasí v prvních dnech týdne, podobně jako tomu bylo již o víkendových dnech týdne předchozího. Bouřek přibude hlavně ke konci týdne, kdy teplota dosáhne i hodnoty kolem 25°C a současně začne přicházet změna v podobě frontální vlny. Bude ovšem na upřesnění jak četné bouřky budou a zda budou i silné.

Podle posledních prognóz se tedy nepotvrzují odhady o vysoké teplotě přesahující tropických 30°C. Tuto teplotu modely předpokládaly před příchodem bouřkové činnosti zejména na konec pracovní části týdne. Podle novějších předpovědí by se měl teplota pohybovat kolem letních 25°C. V noci se oteplí zejména s příchodem oblačnosti v závěru týdne. Do té doby očekáváme ranní minimum teploty pod 10°C, zpočátku týdne i pod 5°C.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 10 až 5°C, zpočátku týdne při vyjasnění až 2°C a mrazíky, na konci týdne 16 až 11°C
  • Nejvyšší teplota: 17 až 22°C, zpočátku týdne 17°C a ke konci krátce 21 až 27°C
  • Průměrná teplota: 12 až 15°C, odchylka období: podprůměrné
  • Celkové srážky: 1025mm, místy 45mm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace a závěr

Zpočátku týdne se bude naše území a střední Evropa nacházet v nevýrazné tlakové oblasti. Postupně se nasune nad centrum Evropy nízký tlak vzduchu. Pronikat k nám začne teplejší vzduch. Před víkendem tento příliv teplého vzduchu ukončí přechod studené fronty. Počasí u nás ovlivní nízký tlak vzduchu.

V týdnu se objeví často lokální srážky, ale celkem poměrně časté. Více by jich mělo spadnout ve východní a severovýchodní části území. Teplota vzduchu nedosáhne většinou nijak vysokých hodnot. V nočních hodinách se zpočátku bude naopak snižovat pod 10°C. Hydrologické situace by se měla udržet zhruba na současné úrovni v podobě místního zakolísání hodnot při spadu většího množství srážek.

TIP: Sledujete každodenní předpověď počasí na druhý den dopředu na naší stránce Předpověď na den. Modelové mapy modelů můžeme sledovat například na stránce wxcharts.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1101 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality