KlimatologieZajímavostiZměna klimatu

Alpy do roku 2100 roztají

Hodnocení článku

Informaci, že Alpy do roku 2100 roztají, přinesla studie vědců z Itálie a Británie.  Je to nepříznivá zpráva týkající se celkově změny klimatu v Evropě. Oteplování ovšem pokračuje a nikoli zanedbatelným tempem. V Alpách se očekává tání ledovců a zvyšování nadmořské výšky, ve které budou ledovce odtávat. Tání ledovců je velmi rychlé, Alpy do roku 2100 roztají. Jde o nejviditelnější a významný důsledek měnícího se klimatu aktuální doby. A v budoucnosti bude bohužel podle předpovědí ještě významnější. Sestaveny byly scénáře předpovědi změny hranice, tedy nadmořské výšky, od které bude docházet k tání ledovců v budoucnu. Bohužel se tato výška bude zvyšovat a tání bude běžné i ve vysoko položených oblastech Alp. Alpy do roku 2100 roztají.

O tání ledovců v jiných částech Světa dále píšeme v článcích Tají ledovce na Mount EverestuTání Grónských ledovců zrychluje, původní předpovědi platit nebudouVelké tání ledu v Grónsku a na Antarktidě.

Do roku 2050 budou odtávat ledovce do výšky 3500m

V Alpách by podle studie mělo dojít k započetí odtávání všech ledovců, které se nacházejí ve výškách do 3500m n.m. A celé Alpy do roku 2100 roztají. Do konce aktuálního století by tedy měla většina ledovců z těchto oblastí zcela roztát. Důsledkem tání ledovců v oblasti je ohrožení zdrojů vody. Hrozí tedy, že v oblasti bude omezená kapacita pitné vody. Tání ledovců bude mít negativní dopady na životní prostředí. Bohužel si takto často neuvědomujeme důsledky změny klimatu v delší budoucnosti. Není vhodné vznášet názory typu, že se nás změny v tomto období již nebudou týkat. Velké změny nás navíc totiž nečekají již dříve než se možná myslíme. I když podobné studie a články vypadají, že mají za cíl strašit, není tomu tak. Je to totiž pohled na realitu, který by měl motivovat všechny, aby změnili chování. Je třeba s tímto něco dělat, o tom není pochyb. Jisté je, že zcela změnu odvrátit nelze. Ale je nutné učinit alespoň ta opatření, aby se zabránilo nejkatastrofálnějším důsledkům.

Alpy do roku 2100 roztají. Očekávané zvýšené teploty vzduchu do roku 2100.

Obr. 1 Očekávané zvýšení teploty vzduchu a odchylek od normálu předchozího období v Alpách do roku 2100, zdroj: https://link.springer.com/.

Roztají navíc téměř všechny ledovce kolem zimních alpských středisek ve Francii, Rakousku a Švýcarsku. Cílem studie vědců byla analýza vývoje ledovců v Alpách s následným sestavením prognózy budoucího vývoje. Zjištění rozhodně optimistická nejsou. Studie se zaměřovala hlavně na vývoj nadmořské výšky s táním ledovců. Jde o výšku, ve které přestává ledovec trvale tát.

Alpy do roku 2100 roztají: Může roztát 69 až 92% ledovců

Alpy do roku 2100 roztají. Očekávané zvýšení výšky tání ledovců do roku 2100.

Obr. 2 Očekávané zvýšení nadmořské výšky tání ledovců do roku 2100 podle různých scénářů vývoje, zdroj: https://link.springer.com/

Průměrná výška tání ledovců činila na počátku 20. století 2980m n.m., v současném období se zvýšila na 3234m n.m. Nyní existují dva scénáře vývoje této výšky do dalších desetiletí. Jde o příznivý scénář, který nepočítá s tak rychlým vzestupem této výšky tání ledovců. Ten nepříznivý ovšem ano a pokud by vyšel, důsledky byly fatální. Zatímco podle příznivého scénáře trvale roztaje v Alpách 69% ledovců, tak v nepříznivém až 92% ledovců. A to za situace, kdy se zvýší nadmořská výška jejich tání na 3880m n.m. Růst nadmořské výšky tání ledovců se odehrává vlivem zvyšující se teploty. Letní sezóny jsou významně teplejší než bývaly a to má v této oblasti negativní dopad na ledovce. K tomuto faktu se přidává v tomto období faktor nedostatku průměrných srážek. Jde tedy o změn základních klimatických prvků v čase a prostoru vlivem globálního oteplování a celkové změny klimatu planety. Rychlejší změny se odehrávají podle zjištění v západní oblasti Alp.

Reference

ČTK. Zprávy. Alpám hrozí, že do konce století ztratí téměř všechny ledovce. Online, 2020. Dostupné na Alpám hrozí, že do konce století ztratí téměř všechny ledovce (ceskenoviny.cz).

SPRINGER. 200 years of equilibrium-line altitude variability across the European Alps (1901−2100). Online, 2020. Dostupné na 200 years of equilibrium-line altitude variability across the European Alps (1901−2100) | SpringerLink.

IHNED.CZ. Zahraniční. V Alpách roztála za poslední století polovina všech ledovců, tvrdí odborník. Na vině je pouze člověk. Online, 2019. Dostupné na V Alpách roztála za poslední století polovina všech ledovců, tvrdí odborník. Na vině je pouze člověk | Hospodářské noviny (iHNed.cz).