Tání Grónských ledovců zrychluje, původní předpovědi platit nebudou

Hodnocení článku

Tým vědců, který porovnával fotografie ledové pokrývky Arktidy před 26 lety a dnes zjistil, že tamní ledovce ustupují 7 krát rychle než kolem roku 1990. Rychlost tání je tedy vyšší, než uváděli původní předpovědi. V Grónsku ubylo od roku 1992 3.8 bilionů tun ledu. Intenzita odtávání se zvýšila ze 33 mld tun za rok na 254 mld tun za rok. Nejvíce ledu zde odtálo v roce 2011 a to 335 mld tun. Poté se intenzita odtávání mírně snížila. Vědci ale varují, že letošní rok by mohl být co se intenzity odtávání týče rekordní. Tání Grónských ledovců zrychluje. Zatím ovšem nebyl ve studii zpracován.

Příčiny zrychlení odtávání ledu v Arktidě

V této oblasti dochází k významnějšímu vzestupu průměrné teploty než na zbytku Země. Zde máme zásadní příčinu úbytku ledovců. Až polovina ztráty ledu je v této oblasti způsobena právě rostoucí teplotou vzduchu. Další příčinou je sestup ledovců do oceánu. Ke zvyšování hladiny oceánů dochází jednak z důvodu přítoku vody za tajícího ledu (tento je na pevnině) a jednak vlivem nabývání vody na objemu při zvyšování její teploty.

Nové předpoklady

Původní předpovědi se zřejmě nevyplní. Tání Grónských ledovců zrychluje a v důsledku toho v Grónsku stoupne hladina oceánu rychleji než se předpokládalo. Studie uvádí, že hladiny se zvýší do roku 2100 o 67cm (původní propočty panelu pro změny klimatu IPCC uváděly zvýšení o 60cm). Přirozeně dojde k ohrožení záplavami více lidí než se očekávalo. Pro obyvatelé postižených pobřeží jsou to zásadní důsledky. Tito se musejí připravit na velké změny. Zvyšování hladiny oceánů probíhá na první pohled dosti pomalu je i podceňováno, ale v delším horizontu může mít dalekosáhlé důsledky.

Tým vědců čítá 96 lidí z 50 organizací. Jedná se o rozsáhlou a seriózní studii.

Seriózní článek na toto téma najdete například na: ČTK.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality