Tání Grónských ledovců zrychluje, původní předpovědi platit nebudou

Tým vědců, který porovnával fotografie ledové pokrývky Arktidy před 26 lety a dnes zjistil, že tamní ledovce ustupují 7 krát rychle než kolem roku 1990. Rychlost tání je tedy vyšší, než uváděly původní předpovědi. V Grónsku ubylo od roku 1992 3.8 bilionů tun ledu. Intenzita odtávání se zvýšila ze 33 mld tun za rok na 254 mld tun za rok. Nejvíce ledu zde odtálo v roce 2011 a to 335 mld tun. poté se intenzita odtávání mírně snížila. Vědci ale varují, že letošní rok by mohl být co se intenzity odtávání týče rekordní. Zatím ovšem nebyl ve studii zpracován. 

Příčiny zrychlení odtávání ledu v Arktidě

V této oblasti dochází k významnějšímu vzestupu průměrné teploty než na zbytku Země. To je zásadní příčina úbytku ledovců. Až polovina ztráty ledu je v této oblasti způsobena právě rostoucí teplotou vzduchu. Další příčinou je sestup ledovců do oceánu. Ke zvyšování hladiny oceánů dochází jednak z důvodu přítoku vody za tajícího ledu (tento je na pevnině) a jednak vlivem nabývání vody na objemu při zvyšování její teploty. 

Nové předpoklady

Původní předpovědi se zřejmě nevyplní. V důsledku rychlejšího tání ledovců v Grónsku bude stoupat hladina oceánu rychleji než se předpokládalo. Studie uvádí, že hladiny se zvýší do roku 2100 o 67cm (původní propočty panelu pro změny klimatu IPCC uváděly zvýšení o 60cm). Přirozeně bude záplavami ohroženo více lidí než se očekávalo. Pro obyvatelé postižených pobřeží jsou to zásadní důsledky. Tito se musejí připravit na velké změny. Zvyšování hladiny oceánů probíhá na první pohled dosti pomalu je i podceňováno, ale v delším horizontu může mít dalekosáhlé důsledky.

Tým vědců čítá 96 lidí z 50 organizací. Jedná se o rozsáhlou a seriózní studii. 

Seriózní článek na toto téma najdete například na: ČTK.

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.