Evropa a SvětKlimatologieZměna klimatu

Velké tání ledu v Grónsku a na Antarktidě

Hodnocení článku

Nová studie týkající se tání ledu přinesla znepokojující výsledky. Velké tání ledu v Grónsku a na Antarktidě odpovídá nejpesimističtějšímu scénáři klimatické změny týkajícího se zvyšování hladin oceánů. Tyto scénáře publikoval Mezivládní panel pro změnu klimatu IPCC. Podle studie odtálo v těchto oblastech velké množství ledu a to zvýšilo hladinu oceánů od roku 1992 již o 1.8cm. S velkým táním se v důsledku globálního zvyšování teploty vzduchu počítalo, ale nikoli s takto rychlým, které se odehrálo v minulých letech. Klimatické modely předpokládaly pomalejší odtávání ledovců. Co hrozí při rychlejším tání ledu než se předpokládalo? Kolik ledu vlastně odtálo?

Velké táno ledu v Grónsku a na Antarktidě. Ledovec

Za 25 let odtálo v Grónsku a na Antarktidě 6.4 bilionů tun ledu

Toto nepředstavitelné číslo obrovské masy ledu způsobilo zvýšení hladiny oceánů o cca 1.8cm. Velké tání ledu v Grónsku a na Antarktidě předčilo prognózy klimatických modelů. Vlivem tohoto faktu hrozí nepřipravenost vědců a obecně obyvatelstva na další rizika spojená s růstem hladiny oceánů. Jeden z autorů studie uvádí, že tání probíhá mnohem rychleji než se očekávalo. Poslední výsledky měření ukazují, že hladina oceánů se zvyšuje asi o 4mm ročně. Zanedbatelná hodnota? Pokud bude pokračovat tento trend tání ledu a tedy zvyšování hladiny oceánů (může být klidně i významnější) do konce století stoupne hladina oceánů o 17cm. Pravidelné povodně by se v tomto případě týkaly 16 milionů lidí žijících v pobřežních oblastech.

Netají jen velké antarktické a grónské ledovce, ale v posledních letech začaly odtávat i menší ledovce. Jeden z ledovců na Islandu zanikl již v roce 2014. tání ledovců je hlavním faktorem ovlivňujícím hladinu oceánů. Je tedy zřejmé, že důsledky klimatické změny mohou být i významnější než připouštějí současné předpoklady. Pokud budeme brát v potaz neustálé zrychlování navyšování teploty vzduchu a tedy i tání ledu, pak mohou být i horší než se jeví podle současných nejextrémnějších variant vývoje. Nebo ještě hůře horší než budou ukazovat nové propočty za několik let. Toto je nutné si napřed uvědomit a co nejdříve se snažit činit taková opatření, která tempo růstu teploty a s ním spojené další negativní důsledky zpomalí.

Obecné informace o ledu a zalednění na Zemi najdete na naší stránce Led na Zemi. O rychlém tání ledu v Grónsku jsme psali již letos na jaře (V Grónsku roztálo rekordně ledu) a také loni na podzim (Tání Grónských ledovců zrychluje, původní předpovědi platit nebudou).

Reference

CTK. Ledovce tají podle nejhoršího scénáře, upozorňuje studie. Zprávy. Zahraničí. Online, 2020. Dostupné na http://www.ceskenoviny.cz.