Velké tání ledu v Grónsku a na Antarktidě

Hodnocení článku

Nová studie týkající se tání ledu přinesla znepokojující výsledky. Velké tání ledu v Grónsku a na Antarktidě odpovídá nejpesimističtějšímu scénáři klimatické změny týkajícího se zvyšování hladin oceánů. Tyto scénáře publikoval Mezivládní panel pro změnu klimatu IPCC. Podle studie odtálo v těchto oblastech velké množství ledu a to zvýšilo hladinu oceánů od roku 1992 již o 1.8cm. S velkým táním se v důsledku globálního zvyšování teploty vzduchu počítalo, ale nikoli s takto rychlým, které se odehrálo v minulých letech. Klimatické modely předpokládaly pomalejší odtávání ledovců. Co hrozí při rychlejším tání ledu než se předpokládalo? Kolik ledu vlastně odtálo?

Za 25 let odtálo v Grónsku a na Antarktidě 6.4 bilionů tun ledu

Toto nepředstavitelné číslo obrovské masy ledu způsobilo zvýšení hladiny oceánů o cca 1.8cm. Velké tání ledu v Grónsku a na Antarktidě předčilo prognózy klimatických modelů. Vlivem tohoto faktu hrozí nepřipravenost vědců a obecně obyvatelstva na další rizika spojená s růstem hladiny oceánů. Jeden z autorů studie uvádí, že tání probíhá mnohem rychleji než se očekávalo. Poslední výsledky měření ukazují, že hladina oceánů se zvyšuje asi o 4mm ročně. Zanedbatelná hodnota? Pokud bude pokračovat tento trend tání ledu a tedy zvyšování hladiny oceánů (může být klidně i významnější) do konce století stoupne hladina oceánů o 17cm. Pravidelné povodně by se v tomto případě týkaly 16 milionů lidí žijících v pobřežních oblastech.

Netají jen velké antarktické a grónské ledovce, ale v posledních letech začaly odtávat i menší ledovce. Jeden z ledovců na Islandu zanikl již v roce 2014. tání ledovců je hlavním faktorem ovlivňujícím hladinu oceánů. Je tedy zřejmé, že důsledky klimatické změny mohou být i významnější než připouštějí současné předpoklady. Pokud budeme brát v potaz neustálé zrychlování navyšování teploty vzduchu a tedy i tání ledu, pak mohou být i horší než se jeví podle současných nejextrémnějších variant vývoje. Nebo ještě hůře horší než budou ukazovat nové propočty za několik let. Toto je nutné si napřed uvědomit a co nejdříve se snažit činit taková opatření, která tempo růstu teploty a s ním spojené další negativní důsledky zpomalí.

Obecné informace o ledu a zalednění na Zemi najdete na naší stránce Led na Zemi. O rychlém tání ledu v Grónsku jsme psali již letos na jaře (V Grónsku roztálo rekordně ledu) a také loni na podzim (Tání Grónských ledovců zrychluje, původní předpovědi platit nebudou).

Reference

CTK. Ledovce tají podle nejhoršího scénáře, upozorňuje studie. Zprávy. Zahraničí. Online, 2020. Dostupné na http://www.ceskenoviny.cz.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality