Prognózy počasíTýdenní výhledy

Ustálené počasí i na začátku prosince

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. v ČR bude ustálené počasí i na začátku prosince, vyplývá z numerické předpovědi na další přelomový týden. Teplota vzduchu nezaznamená prakticky žádnou změnu. Počasí co do oblačnosti a výskytu srážek se také příliš měnit nebude. Srážky se očekávají místní, slabé a málo časté. Vzhledem k teplotě vzduchu budou srážky většinou kapalné s výjimkou horských oblastí. V závěru týdne se vyskytne sněžení již od poloh vyšších, níže zatím nikoli. Teplota vzduchu se očekává v ne horských oblastech během týdne při výskytu velké oblačnosti často slabě kladná. Případnou frontální oblačnost vystřídá nízká inverzní a mlhy. Do střední Evropy totiž zasáhne velmi mohutná tlaková výše nad Ruskem a obecně v severovýchodní části kontinentu. Případné frontální vlny v ní zeslábnou.

Zima jen na horách. Ustálené počasí i na začátku prosince. Teplé počasí a více srážek na horách. Podmračeno. Zvykli jsme si na teplé zimy.

Týden 28.11. až 4.12.2022

Předpověď

Ustálené počasí nás čeká i na přelomu listopadu a prosince, kdy jde zároveň o přelom mezi klimatologickým podzimem a zimou. Začátek klimatologické zimy už tedy jistě víme, že bude spíše sušší a ve znamení časté nízké oblačnosti nebo mlh. Také lze čekat typicky chladné počasí, avšak nikoli zimní vyjma hor. Totéž platí tedy o skupenství srážek, které očekávejme sněhové spíše na horách a to často až nad 900 nebo 1000m n.m. Teplota vzduchu nezaznamená velké změny ani mezi dnem a nocí, vyjma horských údolí. Při převaze velké oblačnosti se teplota během dne příliš nezmění.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 5 až 0°C, při zmenšení oblačnosti 1 až -4°C.
  • Nejvyšší teplota: 1 až 7°C.
  • Průměrná teplota: 0 až 4°C, odchylka období: průměrné až nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 08mm, odchylka období: mírně až silně podprůměrné.

Synoptická situace

Do centrální Evropy zasáhne svým výběžkem mohutná anticyklona nad severovýchodní Evropou, která se stane v dalších dnech dominantním tlakovým útvarem. To platí částečně i pro počasí centrální Evropy, zejména jejího severního a severovýchodního okraje. V oblasti centra Evropy začnou frontální systémy, často okludované fronty, slábnout a rozpadat se. Počasí bude mít často inverzní ráz.

Závěr: Ustálení počasí i na začátku prosince

Neočekáváme žádné zásadnější změny meteorologických prvků a tedy ani prvků hydrologických. Půdní vláha zůstane setrvalá či místy mírně klesne. Totéž platí o vydatnostech pramenů a vodnostech vodních toků. Ty zůstanou lokálně stejně jako doposud snížené a to i do hodnot pro tzv. nízké průtoky.

TIP: Sledujte naši každodenní předpověď na stránce Předpověď na den s náhledem v horní části hlavní stránky. Mapy numerických modelů jsou k dispozici například na webu tropicaltidbits.com.