Ustálené počasí i na začátku prosince

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. v ČR bude ustálené počasí i na začátku prosince, vyplývá z numerické předpovědi na další přelomový týden. Teplota vzduchu nezaznamená prakticky žádnou změnu. Počasí co do oblačnosti a výskytu srážek se také příliš měnit nebude. Srážky se očekávají místní, slabé a málo časté. Vzhledem k teplotě vzduchu budou srážky většinou kapalné s výjimkou horských oblastí. V závěru týdne se vyskytne sněžení již od poloh vyšších, níže zatím nikoli. Teplota vzduchu se očekává v ne horských oblastech během týdne při výskytu velké oblačnosti často slabě kladná. Případnou frontální oblačnost vystřídá nízká inverzní a mlhy. Do střední Evropy totiž zasáhne velmi mohutná tlaková výše nad Ruskem a obecně v severovýchodní části kontinentu. Případné frontální vlny v ní zeslábnou.

Týden 28.11. až 4.12.2022

Předpověď

Ustálené počasí nás čeká i na přelomu listopadu a prosince, kdy jde zároveň o přelom mezi klimatologickým podzimem a zimou. Začátek klimatologické zimy už tedy jistě víme, že bude spíše sušší a ve znamení časté nízké oblačnosti nebo mlh. Také lze čekat typicky chladné počasí, avšak nikoli zimní vyjma hor. Totéž platí tedy o skupenství srážek, které očekávejme sněhové spíše na horách a to často až nad 900 nebo 1000m n.m. Teplota vzduchu nezaznamená velké změny ani mezi dnem a nocí, vyjma horských údolí. Při převaze velké oblačnosti se teplota během dne příliš nezmění.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 5 až 0°C, při zmenšení oblačnosti 1 až -4°C.
  • Nejvyšší teplota: 1 až 7°C.
  • Průměrná teplota: 0 až 4°C, odchylka období: průměrné až nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 08mm, odchylka období: mírně až silně podprůměrné.

Synoptická situace

Do centrální Evropy zasáhne svým výběžkem mohutná anticyklona nad severovýchodní Evropou, která se stane v dalších dnech dominantním tlakovým útvarem. To platí částečně i pro počasí centrální Evropy, zejména jejího severního a severovýchodního okraje. V oblasti centra Evropy začnou frontální systémy, často okludované fronty, slábnout a rozpadat se. Počasí bude mít často inverzní ráz.

Závěr

Neočekáváme žádné zásadnější změny meteorologických prvků a tedy ani prvků hydrologických. Půdní vláha zůstane setrvalá či místy mírně klesne. Totéž platí o vydatnostech pramenů a vodnostech vodních toků. Ty zůstanou lokálně stejně jako doposud snížené a to i do hodnot pro tzv. nízké průtoky.

TIP: Sledujte naši každodenní předpověď na stránce Předpověď na den s náhledem v horní části hlavní stránky. Mapy numerických modelů jsou k dispozici například na webu tropicaltidbits.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality