V prosinci bude průměrné počasí

Hodnocení článku

V prosinci bude průměrné počasí. Nezní to sice nijak zajímavě, ale jde o reálnou informaci podle aktuálních předpovědních podkladů. Počasí u nás či v okolí by nemělo nijak vybočovat z hodnot běžných pro toto období. Zejména teplotně můžeme čekat poměrně stabilní vývoj v rámci hodnot zcela obvyklých pro tuto roční dobu. K určitým výkyvům teploty určitě v některých obdobích dojde, ale nemělo by k výrazným. Určitě nějaké studenější epizody i se sněhovou pokrývkou v nižších polohách čekat lze. Tyto ale nepotrvají nijak dlouho a vystřídají je mírně teplejší. Zásadně teplé počasí by se vyskytnout nemělo. Srážek očekáváme také průměrné množství, během měsíce s samozřejmě budou mírně lišit. Srážkově chudší budou první dny, naopak o něco bohatší dny kolem poloviny měsíce a také ty jeho poslední. Byť tam už se zvyšuje pravděpodobnost jiného vývoje a tedy nejistota předpovědi.

Sušší počasí při studeném až mrazivém vzduchu a naopak

Jak bývá zvykem, tak příliv studeného až mrazivého vzduchu bude sušší. Naopak pří přísunu vlhkosti, zpravidla ze západních směrů, musíme počítat také s teplejším vzduchem. Atlantické proudění modely v prvních několika dnech prosince neočekávají aktivní, převládne naopak ustálená anticyklonální situace bez přechodu frontálních systémů. Pronikat k nám bude od severovýchodu až východu studenější vzduch. Toto by se mělo změnit právě směrem k polovině měsíce, kdy přibude srážek v souvislosti s častějším postupem front od západu. Poté očekáváme opět studenější proudění a toto bude též mírně sušší. Závěr měsíce vypadá sice na přibývání srážek, ale také opětovné zvýšení teploty. Sněhové srážky a sníh se tedy očekávají od vyšších poloh, krátce zřejmě pouze na horách. Samozřejmě krátkodobě lze čekat při nižší teplotě případně sněžení i jinde.

V prosinci bude průměrné počasí. Odchylky teploty vzduchu.

Obr. 1 Odchylky teploty vzduchu na prosinec 2022 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Pokud to shrneme, tak v prvních dnech očekávejme pokračování suššího počasí za vlády vysokého tlaku vzduchu. Toto bude spojeno s chladnějším vzduchem. Snměrem k polovině měsíce by mělo začít být vlhčí počasí a mírně teplejší. Potvrzuje to střednědobá předpověď. Poté se ochladí a očekává se nejnižší teplota z celého měsíce, pravděpodobnost mrazivých nocí a i sněhu v nižších nadmořských výškách. Srážek ale ve studeném vzduchu opět mírně ubude. Ke konci měsíce srážek přibude, pravděpodobně se uplatní postup frontálních systémů a současně se lehce oteplí. Bude tedy menší pravděpodobnost mrazu v nížinách, alespoň mimo noci.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality