Prognózy počasíSezónní výhledy

V prosinci bude průměrné počasí

Hodnocení článku

V prosinci bude průměrné počasí. Nezní to sice nijak zajímavě, ale jde o reálnou informaci podle aktuálních předpovědních podkladů. Počasí u nás či v okolí by nemělo nijak vybočovat z hodnot běžných pro toto období. Zejména teplotně můžeme čekat poměrně stabilní vývoj v rámci hodnot zcela obvyklých pro tuto roční dobu. K určitým výkyvům teploty určitě v některých obdobích dojde, ale nemělo by k výrazným. Určitě nějaké studenější epizody i se sněhovou pokrývkou v nižších polohách čekat lze. Tyto ale nepotrvají nijak dlouho a vystřídají je mírně teplejší. Zásadně teplé počasí by se vyskytnout nemělo. Srážek očekáváme také průměrné množství, během měsíce s samozřejmě budou mírně lišit. Srážkově chudší budou první dny, naopak o něco bohatší dny kolem poloviny měsíce a také ty jeho poslední. Byť tam už se zvyšuje pravděpodobnost jiného vývoje a tedy nejistota předpovědi.

Sušší počasí při studeném až mrazivém vzduchu a naopak

Jak bývá zvykem, tak příliv studeného až mrazivého vzduchu bude sušší. Naopak pří přísunu vlhkosti, zpravidla ze západních směrů, musíme počítat také s teplejším vzduchem. Atlantické proudění modely v prvních několika dnech prosince neočekávají aktivní, převládne naopak ustálená anticyklonální situace bez přechodu frontálních systémů. Pronikat k nám bude od severovýchodu až východu studenější vzduch. Toto by se mělo změnit právě směrem k polovině měsíce, kdy přibude srážek v souvislosti s častějším postupem front od západu. Poté očekáváme opět studenější proudění a toto bude též mírně sušší. Závěr měsíce vypadá sice na přibývání srážek, ale také opětovné zvýšení teploty. Sněhové srážky a sníh se tedy očekávají od vyšších poloh, krátce zřejmě pouze na horách. Samozřejmě krátkodobě lze čekat při nižší teplotě případně sněžení i jinde.

V prosinci bude průměrné počasí. Odchylky teploty vzduchu.

Obr. 1 Odchylky teploty vzduchu na prosinec 2022 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Pokud to shrneme, tak v prvních dnech očekávejme pokračování suššího počasí za vlády vysokého tlaku vzduchu. Toto bude spojeno s chladnějším vzduchem. Snměrem k polovině měsíce by mělo začít být vlhčí počasí a mírně teplejší. Potvrzuje to střednědobá předpověď. Poté se ochladí a očekává se nejnižší teplota z celého měsíce, pravděpodobnost mrazivých nocí a i sněhu v nižších nadmořských výškách. Srážek ale ve studeném vzduchu opět mírně ubude. Ke konci měsíce srážek přibude, pravděpodobně se uplatní postup frontálních systémů a současně se lehce oteplí. Bude tedy menší pravděpodobnost mrazu v nížinách, alespoň mimo noci.