Prognózy počasíTýdenní výhledy

Během týdne bude s teplem konec

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Během týdne bude s teplem konec. Polovina září a zároveň týdne přinese větší změnu počasí. Po velmi krátce letním rázu počasí se dostaví jeho větší změna. To typicky teplé počasí nyní skončí. Vyloučit, že nás nějaký ten teplý den ještě čeká samozřejmě nelze. Ale určitě nepůjde už o to pravé teplé či letní počasí. Blíží se konec astronomickému léto, takže poté nás může čekat už jen to “babí”.  Během týdne také spadne místy více srážek, které budou mít pozitivní vliv na současnou hydrologickou situaci. Zejména tedy v určitých lokalitách.

Povodeň 1862. Během týdne bude s teplem konec. Srážková nízká oblačnost. Na západě spadlo až 60mm srážek.

Týden 12. až 18.9.2022

Předpověď

Méně oblačnosti čekáme jen krátce na začátku týdne, ráno se objeví také místní mlhy. Přes den čekejme ale příjemné počasí s maximy teplot mírně nad 20°C, velmi krátce do 25°C a to pravděpodobně jen v úterý. Poté přejde naše území významná studená fronta. Po přechodu rozhraní čekejme maxima teploty spíše do 20°C, podobně jako na konci týdne minulého. S dalším ochlazením musíme podle současných odhadů numerických modelů každopádně počítat opět v závěru týdne. To se pravděpodobně nebude už jednat ani o 20°C.

Počasí tak začne být chladné, v nočních hodinách studené s minimy na celém území pod 10°C. Při vyjasnění se teplota může dostat i na hodnoty kolem 5°C a zahrozit tak mohou první přízemní mrazíky. Na takto přesný odhad je ovšem brzy a tento není součástí tohoto stručného výhledu. Detailnější informace o vývoji teploty vzduchu a nejen té se dočtete v dalších upřesňujících článcích.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 13 až 8°C při oblačnosti 13°C, na konci týdne 10 až 5°C.
  • Nejvyšší teplota: 17 až 23°C a v úterý místy 25°C, postupně 15 až 20°C a při srážkách v závěru týdne 15°C.
  • Průměrná teplota: 11 až 14°C, odchylka období: průměrné.
  • Celkové srážky: 1540mm, místy 60mm, odchylka období: průměrné až nadprůměrné.

Synoptická situace a závěr: Během týdne bude s teplem konec

Nevýrazná oblast vyššího tlaku vzduchu přejde přes střední Evropu v úvodu týdne. Následně pronikne na území ČR od východu teplý vzduch. Tento příliv ukončí ale poměrně významná studená fronta ve středu. Nad centrem Evropy se bude vlnit rozsáhlé zvlněné frontální rozhraní spojené s nízkým tlakem vzduchu.

Teplé počasí v této roční době již hydrologickou situaci nijak významně neovlivní, navíc když potrvá jen velmi krátce. Naopak čekejme během týdne četnější a místy vydatnější srážky a znatelnější snížení teploty vzduchu. Slunečního svitu očekávejme po polovině týdne také spíše méně. Tento vývoj počasí přispěje ke zmírnění sucha v regionech, ve kterých toto stále přetrvává.

Léto se po polovině září začne pomalu překlápět do lehce podzimního období. Stejně jako se blíží konec astronomického letního období. Studené noci do tohoto přechodového období již zcela jistě patří.

TIP: Sledujte u nás Předpověď srážek na nejbližší hodiny a dny. Profesionální předpověď počasí v podobě map numerických modelů najdete na stránce Wetteronline.de.