Předpověď srážekPrognózy počasí

Ve středu deštivo a chladno

Hodnocení článku

Zítra teplota dosáhne ještě místy 24°C, tím se s nám počasí připomínající léto rozloučí. Alespoň prozatím, neboť očekáváme ve středu deštivo a chladno. Počasí v celé střední Evropě změní významné zvlněné frontální rozhraní. To se pojí s nízkým tlakem vzduchu, který tento týden ovládne postupně počasí nejen u nás a v okolí. Teplota se sníží a zůstane přes den zejména vlivem trvalého deště téměř beze změny. Trvalé srážky se během středy očekávají na většině území. Při počasí bez trvalých srážek pak můžeme v dalších dnech čekat o něco vyšší denní teplotu. Nicméně na konci týdne, na víkend, dorazí další ochlazení. To už teploty připomenou skutečně podzim. Ten začíná astronomicky sice až ke konci dalšího týdne, ale počasí se začne chovat částečně podzimně již nyní.

Na pořádný déšť některé oblasti stále čekají, ve středu bude však deštivo a chladno

V minulých dnech se vyskytovaly srážky stále velmi lokálně. Měly spíše konvekční podobu, déšť byl ojedinělým druhem srážek. Tyto srážky navíc některé oblasti trvale obcházely a nebo v nich byly případně nevýznamné. Proto stále přetrvává sucho v těchto převážně nížinných částech naší země. Jde především o pás Polabí ve střední části Čech a na západě Čech východních (Pardubicko) a dále o nížinnou oblast severozápadních Čech i jižní Moravy. Významnější sucho registrujeme v Čechách než na jihu Moravy. Tam máme sucho slabé a jen ve třech okresech jihu Moravy. Meteorologické sucho (deficit srážek) je zejména na západě a severozápadě Čech. Půdní vláha chybí nyní nejvíce v severní a střední části našeho území.

TIP: Sledujte u nás hydrologickou situaci pomocí mnohých ukazatelů.

Ve středu deštivo a chladno. Denní úhrny srážek dle modelu GFS z 11.9.2022 00 UTC.

Obr. 1 Denní úhrny srážek za středu 14.9.2022 podle modelu GFS z 11.9.2022 00UTC, zdroj: pivotalweather.com

Ve středu deštivo a chladno. Denní úhrny srážek dle modelu GFS z 11.9.2022 12 UTC.

Obr. 2 Denní úhrny srážek za středu 14.9.2022 podle modelu GFS z 11.9.2022 12 UTC, zdroj: pivotalweather.com

Ve středu deštivo a chladno. Kolik spadne ve středu srážek?

Ve středu počítejme s tím, že obloha zůstane zatažená. Přes naše území přejde zvolna k východu zvlněné frontální rozhraní. Ze zatažené oblohy se bude od jihozápadu vyskytovat déšť, místy i intenzivní. Srážky započnou v noci na jihozápadě a západě území. Postupně se rozšíří dále na naše území a déšť přetrvá po většinu dne. Ustávat by měl začít k večeru na jihozápadě Čech. Srážky očekávají numerické modely poměrně rovnoměrně rozložené. Takže v rámci republiky by mělo spadnout většinou od 5 do 20mm, v pohraničí i více. A nejméně srážek spadne v jižní části území. Avšak jde o komplikovanou situaci zvlněné atmosférické fronty a rozložení srážek se mění. Proto se bude ještě měnit výpočet srážkového pole pro naše území. Některé modely v určitých bezích dávají i “štědřejší” denní úhrny srážek – viz mapy na obrázcích 1 a 2.

Synoptická situace na 14.9.2022 v Evropě.

Obr. 3 Synoptická situace na středu 14.9.202 v Evropě, zdroj: dwd.de

Táhlé zvlněné rozhraní nad Evropu spojené s cyklonou a procházející přes naše území vidíme na mapce obrázku 3.  Během středy a ve čtvrtek se bude rozhraní zvolna odsouvat k jihovýchodu. Vliv na počasí u nás během čtvrtka začne ztrácet. Další cyklona a s ní spojená studená fronta ovlivní počasí u nás ale na víkend, kdy dojde k výskytu srážkové činnosti a dalšímu ochlazení. O tom blíže v dalším předpovědním článku.