Během týdne i letní počasí

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Během týdne bude letní počasí. Bude se oteplovat a krátce teplota přesáhne v maximech i letních 25°C. Srážek bude oproti minulému týdnu velmi málo, budou místní a konvekční.

Týden 18. až 24.5.2020

Předpověď

Původní předpoklady o významném ochlazení během týdne se zatím nepotvrdily. V následujícím týdnu bude spíše teplé až velmi teplé počasí. Trvale toto ale nevydrží, zatím je otázkou kdy přesně se dostaví typické ochlazení po přechodu studené fronty. Zatím ochlazení modely předpokládají na závěr týdne. Během týdne bude tedy krátce i letní počasí. V týdnu bude také spíše méně oblačnosti a srážek. Srážky budou mít místní charakter a budou v přeháňkové formě. Sucho se tak bude i vzhledem k vývoji teploty vzduchu opět zhoršovat. Nejtepleji bude podle současných předpokladů na přelomu pracovního týdne a víkendu, kdy se teplota v maximech dostane nad 25°C a někde se může přiblížit tropickým 30°C. Zaznamenáme již první letošní tropický den v ČR?

To ponechme zatím s otazníkem. Současné výpočty některých modelů to připouštějí a to na pátek či hlavně na sobotu. Více srážek by mohlo spadnout až v závěru týdne na studené frontě. To je ale zatím ještě větším otazníkem. Vzhledem k očekávané teplotě vzduchu by se jednalo často o přeháňkovou činnost, tj. také o bouřky. Šlo by v případě vhodného přechodu fronty o další významnější bouřkovou situaci v ČR, po pondělku 11. května, kdy se bouřky projevily hlavně na východě území. Teplota v nočních minimech bude i nadále převážně klesat pod 10°C, občas při vyjasnění i pod 5°C a zcela vyloučit přízemní mrazíky nelze.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teplota: 10 až 4°C, jen krátce kolem 10°C, nejvyšší teplota: 17 až 22°C, krátce 26°C, průměrná teplota: 13 až 17°C. Shrnutí období: Průměrné.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky: 5 až 20mm, ojediněle 25mm. Shrnutí období: Podprůměrné.

Synoptická situace

Počasí v ČR bude během týdne často pod vlivem vysokého tlaku vzduchu. Pronikat k nám bude teplý, během týdne krátce i velmi teplý vzduch. Tento příliv zřejmě na konci týdne ukončí tento příliv přechod studené fronty.

Předpověď je upřesňována pravidelně výhledy na týden. Modelové mapy najdete například na stránce wetter3.de.

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.