Prognózy počasíTýdenní výhledy

Během týdne přijde mírné oteplení

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Inverzní počasí potrvá do středy, poté lze čekat změnu. Žádné ochlazení v tomto týdnu ovšem nepřijde, naopak během týdne přijde mírné oteplení a dočkáme se teploty v maximech i nad 10°C. Vlivem velké oblačnosti lze očekávat i o poznání teplejší noci než v případě vyjasnění na počátku týdne. První dny týdne přinesou teplotu v minimech na 0°C i slabě pod ní a přízemní mráz. Teplotu zvýší ale postupně četnější nízká oblačnost.

Týden 15. až 21.11.2021

Předpověď

Během týdne přijde mírné oteplení. Rosa na trávníku.

Méně oblačnosti bude jen přechodně, jak je v tomto období zvykem. Buďto čekejme nízkou oblačnost a mlhy, ty se začnou tvořit během první poloviny týdne v tlakové výši. Jen na horách převládne jako v týdnu předchozím slunečno či malá oblačnost. Změna počasí dorazí po polovině týdne, inverze skončí a ve výšce se ochladí. Ke konci týdne by mělo být proudění ale mírně teplejší a také vlhčí. Současně při očekávané situace také rychlejší. Proto lze čekat teplejší zejména noci, oproti klidnému a mál oblačnému či inverznímu počasí.

Srážky se objeví po polovině týdne a následně v jeho závěru, kdy proniknou ze západní Evropy do Evropy střední frontální systémy. Ty přinášejí vždy vlhkost z Atlantiku. Vzhledem k očekávanému čerstvému západnímu proudění pravděpodobně spadne o poznání více srážek na horách než v nižších polohách. Maximum můžeme čekat jak bývá v těchto situacích zvykem na návětrných stranách hor. A to zejména severních a severovýchodních. Zatím jsou ovšem výstupy předpovědních modelů nejednotné. Nutno sledovat upřesnění předpovědi během týdne, nabízíme jí vedle souhrnných grafů v týdenním výhledu také na mapách stránek střednědobé předpovědi.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: +4 až -2°C a v závislosti na nízké oblačnosti, po polovině týdne 9 až 4°C
  • Nejvyšší teplota: 6 až 12°C a při oblačnosti kolem 6°C, v závěru týdne krátce 8 až 13°C
  • Průměrná teplota: 4 až 7°C, odchylka období: nadprůměrné
  • Celkové srážky: 210mm, na návětří hor 1030mm, shrnutí období: průměrné až podprůměrné

Synoptická situace a závěr: Během týdne přijde mírné oteplení

mohutná tlaková výše přejde přes severovýchodní a východní Evropu dále k jihu. Svým okrajem ovlivní počasí v Evropě střední a u nás. Od východu pronikne zejména do vyšších hladin atmosféry teplejší vzduch. V noci na čtvrtek a ve čtvrtek ukončí inverzní ráz počasí přechod studené fronty od západu. Další frontální vlny a systémy front spojené s cyklonami lze čekat následně v čerstvém západním proudění v závěru týdne.

Jak se vyvíjejí psy s extrémně silným větrem ve vysokých výškách atmosféry? Sledujte předpověď tryskového proudění, podle něhož lze usuzovat zda čekat extrémy počasí na daném území.