Teplé počasí vydrží krátce

Hodnocení článku

Jak tomu bývá během chladné části roku, teplé počasí vydrží krátce. Během druhé poloviny týdne nás čeká změna počasí a to v podobě konce inverze. Naopak vládu převezme cyklonální ráz počasí a můžeme počítat s výkyvem teploty směrem vzhůru. Oteplení bude znát hlavně v nižších výškách a také v nočních hodinách. Při inverzi se pod oblačností teplota příliš neměnilo po celou noc i den. Ke konci týdne se očekává závan teplejšího vzduchu do všech poloh. Proudění zesílí, vylepší se rozptylové podmínky a v nočních hodinách můžeme očekávat i velmi teplé počasí. Mírně se oteplí oproti inverzi vyjma hor i přes den. Konec pracovní části týdne a začátek víkendu přinese o poznání teplejší noci.

Malé rozdíly mezi noční a denní teplotou

V nížinách to bude podobné jako při inverzi, jen půjde o vyšší hodnoty teploty. Od čtvrtka můžeme čekat po skončení inverzního rázu počasí teplejší noci. Nejmenší rozdíl mezi noční minimální teplotou a denní maximální se předpokládá v sobotu. Rychlejší proudění a převážně velká, akorát nyní již frontálním, oblačnost budou příčinou vyšší teploty během noci a to nejen v nížinách. Od čtvrtka musíme počítat s větrnějším počasím ve dne v noci. Vůbec nejtepleji očekávejme v pátek a v sobotu. Příčinou bude opět typický přechod frontálního systému, jak je v tomto období již zvykem, tak včetně zřetelnější teplé fronty.

Ta se přesune přes ČR v pátek a oteplení za ní poznáme. Větrnější a oblačné počasí v přílivu teplého vzduchu pocítíme v noci na sobotu. Příliš velké rozdíly mezi noční a denní teplotou nečekejme ani v neděli. Celkově lze počítat stále s teplejším počasí, tedy i o víkendu. Studená fronta by měla ukončit příliv teplého vzduchu v tzv. teplém sektoru tlakové níže v neděli. Až poté by mělo být znát ochlazení.

Tryskové proudění: V počasí se bude něco dít

Teplé počasí vydrží krátce. Předpověď jet streamu na 18.11.2021.

Obr. 1 Předpověď jet streamu nad Evropou na 18.11.2021, zdroj: netweather.tv

Výskyt oblastí s extrémním poryvem větru ve výšce značí vždy význačné až extrémní projevy počasí. Rozhodně neznamená vliv tlakové výše a podzimní inverzi. Přechod frontálních systémů ve svižnějším západním proudění je provázen výskytem proudu tryskového proudění nad naším územím nebo v jeho okolí. Významně rychlý jet stream zasáhne částečně do Evropy střední právě ve čtvrtek, kdy začnou přecházet přes naše území fronty a proudění se stočí na západní. Další tryskové proudění se nasune nad centrum Evropy na konci týdne, kdy dojde k avizované změně a ukončení teplého počasí. Tedy k přechodu významnější studené fronty.

Tryskové proudění jako oblasti s významně silným větrem ve výšce přibližně 9-12km nad povrchem má podobu klikatících se pásů, zní v definici jet streamu nebo-li tryskového proudění. Obrázek 1 ukazující předpověď jet streamu na čtvrtek 18.11.2021 je toho důkazem a to ukazuje pouze pás zasahující na území Evropy.

Vyloženě silný vítr nutně při výskytu jet streamu nad daným územím být nemusí. A právě ani v tomto očekávaném případě nebude vítr vyloženě silný, jen čerstvý a tedy proti minulým několika dnům o poznání silnější. Po několikadenní převaze jihovýchodního až východního proudění, které přináší příliv teplého vzduchu a v tomto období zejména do vyšších poloh, nás čeká změna na západní. Po přechodu teplé fronty může být počasí za doprovodu větru a oblačnosti i v noci během zimního období velmi teplé.

TIP: Více informací o tryskovém proudění najdete v článku Co je to jet stream?

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality