Předpověď teplotyPrognózy počasí

Teplé počasí vydrží krátce

Hodnocení článku

Jak tomu bývá během chladné části roku, teplé počasí vydrží krátce. Během druhé poloviny týdne nás čeká změna počasí a to v podobě konce inverze. Naopak vládu převezme cyklonální ráz počasí a můžeme počítat s výkyvem teploty směrem vzhůru. Oteplení bude znát hlavně v nižších výškách a také v nočních hodinách. Při inverzi se pod oblačností teplota příliš neměnilo po celou noc i den. Ke konci týdne se očekává závan teplejšího vzduchu do všech poloh. Proudění zesílí, vylepší se rozptylové podmínky a v nočních hodinách můžeme očekávat i velmi teplé počasí. Mírně se oteplí oproti inverzi vyjma hor i přes den. Konec pracovní části týdne a začátek víkendu přinese o poznání teplejší noci.

Malé rozdíly mezi noční a denní teplotou

V nížinách to bude podobné jako při inverzi, jen půjde o vyšší hodnoty teploty. Od čtvrtka můžeme čekat po skončení inverzního rázu počasí teplejší noci. Nejmenší rozdíl mezi noční minimální teplotou a denní maximální se předpokládá v sobotu. Rychlejší proudění a převážně velká, akorát nyní již frontálním, oblačnost budou příčinou vyšší teploty během noci a to nejen v nížinách. Od čtvrtka musíme počítat s větrnějším počasím ve dne v noci. Vůbec nejtepleji očekávejme v pátek a v sobotu. Příčinou bude opět typický přechod frontálního systému, jak je v tomto období již zvykem, tak včetně zřetelnější teplé fronty.

Ta se přesune přes ČR v pátek a oteplení za ní poznáme. Větrnější a oblačné počasí v přílivu teplého vzduchu pocítíme v noci na sobotu. Příliš velké rozdíly mezi noční a denní teplotou nečekejme ani v neděli. Celkově lze počítat stále s teplejším počasí, tedy i o víkendu. Studená fronta by měla ukončit příliv teplého vzduchu v tzv. teplém sektoru tlakové níže v neděli. Až poté by mělo být znát ochlazení.

Tryskové proudění: V počasí se bude něco dít, teplé počasí vydrží krátce

Teplé počasí vydrží krátce. Předpověď jet streamu na 18.11.2021.

Obr. 1 Předpověď jet streamu nad Evropou na 18.11.2021, zdroj: netweather.tv

Výskyt oblastí s extrémním poryvem větru ve výšce značí vždy význačné až extrémní projevy počasí. Rozhodně neznamená vliv tlakové výše a podzimní inverzi. Přechod frontálních systémů ve svižnějším západním proudění je provázen výskytem proudu tryskového proudění nad naším územím nebo v jeho okolí. Významně rychlý jet stream zasáhne částečně do Evropy střední právě ve čtvrtek, kdy začnou přecházet přes naše území fronty a proudění se stočí na západní. Další tryskové proudění se nasune nad centrum Evropy na konci týdne, kdy dojde k avizované změně a ukončení teplého počasí. Tedy k přechodu významnější studené fronty.

Tryskové proudění jako oblasti s významně silným větrem ve výšce přibližně 9-12km nad povrchem má podobu klikatících se pásů, zní v definici jet streamu nebo-li tryskového proudění. Obrázek 1 ukazující předpověď jet streamu na čtvrtek 18.11.2021 je toho důkazem a to ukazuje pouze pás zasahující na území Evropy.

Vyloženě silný vítr nutně při výskytu jet streamu nad daným územím být nemusí. A právě ani v tomto očekávaném případě nebude vítr vyloženě silný, jen čerstvý a tedy proti minulým několika dnům o poznání silnější. Po několikadenní převaze jihovýchodního až východního proudění, které přináší příliv teplého vzduchu a v tomto období zejména do vyšších poloh, nás čeká změna na západní. Po přechodu teplé fronty může být počasí za doprovodu větru a oblačnosti i v noci během zimního období velmi teplé.

TIP: Více informací o tryskovém proudění najdete v článku Co je to jet stream?