Předpověď teplotyPrognózy počasí

Následuje silný mráz na severu

Hodnocení článku

Po ledovce, náledí, silném větru a vydatnějším sněžení následuje silný mráz na severu území ČR. Další nebezpečný jev za posledních několik dnů ohledně počasí u nás. Silný mráz očekáváme pouze přechodně, neboť v noci na neděli dojde opětovně ke zmírňování mrazu na území ČR. V dalším textu objasňujeme proč se vyskytne silný mráz, kde a proč následně pomine. S mrazem a mokrými povrchy je stále spojeno náledí. To, které se vytvořilo přetrvá a to většinou podvrstvou sněhu. Pokud půjde o slabší vrstvu sněhu, může se stát náledí ještě více nebezpečným. A to z důvodu, že se skryje pod vrstvou sněhu. Se slabým až mírným mrazem se setkáme ještě na počátku nového týdne. Od poloviny týdne modely s mrazem nepočítají a to ani v nočních hodinách. Naopak stále potvrzují intenzivní příliv teplého vzduchu, kdy by teplota v maximech mírně přesáhla 10°C a podle současných modelů i 12°C.

Následuje silný mráz: V neděli ráno -13°C, v údolích podstatně méně

Následuje silný mráz na severu. Teplota vzduchu v 850hPa na 26.12.2021 v 6h.

Obr. 1 Teplota vzduchu ve výšce 850hPa (1.5km) a směr/rychlost větru na 26.12.2021 6UTC, zdroj: pivotalweather.com

Zítra ráno nás čeká významně mrazivé počasí hlavně na severu a východě země. Tam proniká studený až mrazivý vzduch nejintenzivněji (obr. 1). Teplota vzduchu dosahuje v tomto období u nás slabě až mírně podnormálních hodnot. V neděli ráno půjde o nejideálnější podmínky pro výskyt významného mrazu na severu a východě země. Jednak se zde vedle utišení větru očekává nejvýznamnější příliv mrazivého vzduchu a také celonoční vyjasnění. To jsou důvody, proč teplota klesne na severu nejčastěji na -8 až -13°C, v horských údolích očekávejme významně pod -20°C. Takže stanice v oblastech jako jsou Jizerka a okolí či Orlické Záhoří naměří pravděpodobně nejnižší teplotu vzduchu. Tato se bude podobat šumavským minimům z pracovní části tohoto týdne. Silnější mráz se čeká částečně ve střední části Čech, kam mrazivý vzduch pronikne a během noci se tam přidá také vyjasnění.

Přes den očekáváme zítra nejstudenější den týdne a samozřejmě i toho dalšího. Maximální teplota dosáhne -7 až -3°C, o něco málo tepleji lze čekat v pohraničí na jihozápadě území. Celodenní mráz očekávejme až na výjimky i v pondělí s -4 až 0°C a to opět vyjma jihozápadu, kde se přes den krátce očekávají 2-3°C. V úterý očekávejme pokračování oteplování, kdy teplota dosáhne slabě kladných hodnot i jinde v republice.

TIP: Sledujte naší stránku Aktuální teplota.

Následuje silný mráz na severu. Maxima teploty na 30.12.2021.

Obr. 2 Očekávaná maxima teploty vzduchu na 30.12.2021 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Na konci roku možná i 12°C

Příští týden na poslední dny letošního roku se citelně oteplí. Počasí čekáme hodně oblačné a vlhké, očekávat lze četné srážky na systémech front. Ty postoupí přes střední Evropu v typickém západním proudění. Tento typ proudění s kombinací přílivu vzduchu až od jihozápadu přináší v zimním období velmi teplé počasí. A nutno tedy počítat s oblevou i v horských oblastech. Zatím jde o předčasné předpovědi a odhady, ale v kombinaci s vydatnějším deštěm by došlo určitě k vzestupům hladin vodních toků až na SPA. Zimní oblevy nejsou pro naše podmínky výjimečné, v dalším období zimy lze očekávat velmi pravděpodobně pokračování navyšování sněhové pokrývky minimálně od vyšších poloh a nějaké sněhové situace i níže. Nicméně nyní se modely poměrně dost shodují na teplé variantě proudění po několik dnů příštího týdne, tj. i po Novém Roce.

Závěr: Následuje silný mráz ze severu

Zimní oblevy nejsou pro naše klima výjimečné. V teplých zimách posledních let s pokračující globální změnou klimatu se s nimi setkáváme samozřejmě častěji. Tedy pokud vůbec v ne horských polohách má co odtávat a rozmrzat, což je podstata oblevy jako takové. Letošní začátek chladné až zimní části roku se projevil větší stálostí studeného a občas i zimního počasí mimo hory. Nyní na konci prosince to vypadá na významnější změny teploty v kratším čase. Ty by měly pokračovat i na počátku ledna. Tam je ovšem vývoj počasí zatím nejistý, dokazují to samozřejmě ensembly (variantní předpovědi). Teplota se podle průměru ensemblů vrátí k dlouhodobému normálu později a její pokles se tedy očekává pozvolný.

K normálu se teplota podle stávajících odhadů vrátí kolem 6. -7. ledna. Nutno též dodat, že průměr teploty se v celém tomto období přelomu roků pohybuje u nás slabě až mírně pod bodem mrazu (standardní polohy do 600m).