Následuje silný mráz na severu

Hodnocení článku

Po ledovce, náledí, silném větru a vydatnějším sněžení následuje silný mráz na severu území ČR. Další nebezpečný jev za posledních několik dnů ohledně počasí u nás. Silný mráz očekáváme pouze přechodně, neboť v noci na neděli dojde opětovně ke zmírňování mrazu na území ČR. V dalším textu objasňujeme proč se vyskytne silný mráz, kde a proč následně pomine. S mrazem a mokrými povrchy je stále spojeno náledí. To, které se vytvořilo přetrvá a to většinou podvrstvou sněhu. Pokud půjde o slabší vrstvu sněhu, může se stát náledí ještě více nebezpečným. A to z důvodu, že se skryje pod vrstvou sněhu. Se slabým až mírným mrazem se setkáme ještě na počátku nového týdne. Od poloviny týdne modely s mrazem nepočítají a to ani v nočních hodinách. Naopak stále potvrzují intenzivní příliv teplého vzduchu, kdy by teplota v maximech mírně přesáhla 10°C a podle současných modelů i 12°C.

V neděli ráno -13°C, v údolích podstatně méně

Následuje silný mráz na severu. Teplota vzduchu v 850hPa na 26.12.2021 v 6h.

Obr. 1 Teplota vzduchu ve výšce 850hPa (1.5km) a směr/rychlost větru na 26.12.2021 6UTC, zdroj: pivotalweather.com

Zítra ráno nás čeká významně mrazivé počasí hlavně na severu a východě země. Tam proniká studený až mrazivý vzduch nejintenzivněji (obr. 1). Teplota vzduchu dosahuje v tomto období u nás slabě až mírně podnormálních hodnot. V neděli ráno půjde o nejideálnější podmínky pro výskyt významného mrazu na severu a východě země. Jednak se zde vedle utišení větru očekává nejvýznamnější příliv mrazivého vzduchu a také celonoční vyjasnění. To jsou důvody, proč teplota klesne na severu nejčastěji na -8 až -13°C, v horských údolích očekávejme významně pod -20°C. Takže stanice v oblastech jako jsou Jizerka a okolí či Orlické Záhoří naměří pravděpodobně nejnižší teplotu vzduchu. Tato se bude podobat šumavským minimům z pracovní části tohoto týdne. Silnější mráz se čeká částečně ve střední části Čech, kam mrazivý vzduch pronikne a během noci se tam přidá také vyjasnění.

Přes den očekáváme zítra nejstudenější den týdne a samozřejmě i toho dalšího. Maximální teplota dosáhne -7 až -3°C, o něco málo tepleji lze čekat v pohraničí na jihozápadě území. Celodenní mráz očekávejme až na výjimky i v pondělí s -4 až 0°C a to opět vyjma jihozápadu, kde se přes den krátce očekávají 2-3°C. V úterý očekávejme pokračování oteplování, kdy teplota dosáhne slabě kladných hodnot i jinde v republice.

TIP: Sledujte naší stránku Aktuální teplota.

Následuje silný mráz na severu. Maxima teploty na 30.12.2021.

Obr. 2 Očekávaná maxima teploty vzduchu na 30.12.2021 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Na konci roku možná i 12°C

Příští týden na poslední dny letošního roku se citelně oteplí. Počasí čekáme hodně oblačné a vlhké, očekávat lze četné srážky na systémech front. Ty postoupí přes střední Evropu v typickém západním proudění. Tento typ proudění s kombinací přílivu vzduchu až od jihozápadu přináší v zimním období velmi teplé počasí. A nutno tedy počítat s oblevou i v horských oblastech. Zatím jde o předčasné předpovědi a odhady, ale v kombinaci s vydatnějším deštěm by došlo určitě k vzestupům hladin vodních toků až na SPA. Zimní oblevy nejsou pro naše podmínky výjimečné, v dalším období zimy lze očekávat velmi pravděpodobně pokračování navyšování sněhové pokrývky minimálně od vyšších poloh a nějaké sněhové situace i níže. Nicméně nyní se modely poměrně dost shodují na teplé variantě proudění po několik dnů příštího týdne, tj. i po Novém Roce.

Závěr

Zimní oblevy nejsou pro naše klima výjimečné. V teplých zimách posledních let s pokračující globální změnou klimatu se s nimi setkáváme samozřejmě častěji. Tedy pokud vůbec v ne horských polohách má co odtávat a rozmrzat, což je podstata oblevy jako takové. Letošní začátek chladné až zimní části roku se projevil větší stálostí studeného a občas i zimního počasí mimo hory. Nyní na konci prosince to vypadá na významnější změny teploty v kratším čase. Ty by měly pokračovat i na počátku ledna. Tam je ovšem vývoj počasí zatím nejistý, dokazují to samozřejmě ensembly (variantní předpovědi). Teplota se podle průměru ensemblů vrátí k dlouhodobému normálu později a její pokles se tedy očekává pozvolný.

K normálu se teplota podle stávajících odhadů vrátí kolem 6. -7. ledna. Nutno též dodat, že průměr teploty se v celém tomto období přelomu roků pohybuje u nás slabě až mírně pod bodem mrazu (standardní polohy do 600m).

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality