Březen 2020 bude teplý a sušší

Hodnocení článku

Březen je prvním klimatologicky jarním měsícem. Jaké počasí nás čeká podle dlouhodobého výhledu? Bohužel to vypadá, že březen bude teplý a sušší. Převaha teplejšího počasí dává velkou naději, že se zimního počasí již nedočkáme. Zároveň ale studené vpády se vyskytovat budou. A ani teplotně nadprůměrný měsíc březen nemusí vylučovat krátkodobý výskyt zimního počasí v nížinách. I když tomu nyní již asi nikdo nevěří a je to málo pravděpodobné. Začátek měsíce přinese hlavní srážky, poté jich bude spíše ubývat.

Suchý nástup jara po velmi suchých letech 2018 a 2019 spíše děsí

Klimatické modely slibují měsíc březen spíše srážkově podnormální. Některé méně, některé i více. Po srážkově bohatším únoru, kdy zejména od vyšších poloh spadlo skutečně hodně srážek, není dobrou zprávou suchý začátek jara. Zejména pro níže položené oblasti, kde nebyl v zimě žádný nebo téměř žádný sníh. Hodně srážek bude v prvním týdnu měsíce, což už můžeme celkem přesně prezentovat pomocí střednědobé předpovědi. Další týdny budou ale sušší. Ve spojení s vyšší teplotou a také ročním obdobím by to mohlo znamenat rozvoj sucha a to hlavně v níže položených oblastech.

Teplotně by měl být březen také nadnormální. Teplotní odchylky se budou během měsíce zvyšovat, ke konci se začnou naopak snižovat. Teplota se ke konci března vrátí k normálním hodnotám. Teplé počasí slibují modely pro většinu evropského kontinentu. Srážkově podnormální počasí pak pro části jihozápadní, střední a východní Evropy.

Loni bylo sucho na konci zimy a počátku jara

V loňském roce byl konec zimy a začátek jara v ČR velmi suchý. To poté poznamenalo začátek vegetační sezóny, opět zejména v níže položených oblastech. Tam je problém, že vlivem teplého počasí se neutvoří sněhová pokrývka mnohdy za celou zimu. Poté není dána počáteční zásoba vláhy a podzemní vody pro vegetační sezónu. Při jejím začátku pokračuje nadnormálně teplé počasí a chybí srážky. Malá počáteční zásoba vody se hned od začátku jara snižuje. Přesně tak tomu bylo v předchozích dvou letech.

Letošní březen tedy pravděpodobně bude teplý a sušší, ale neměl by být tak suchý jako ten loňský.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal/a 1037 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality