Březen 2020 bude teplý a sušší

Hodnocení článku

Březen je prvním klimatologicky jarním měsícem. Jaké počasí nás čeká podle dlouhodobého výhledu? Bohužel to vypadá, že březen bude teplý a sušší. Převaha teplejšího počasí dává velkou naději, že se zimního počasí již nedočkáme. Zároveň ale studené vpády se vyskytovat budou. A ani teplotně nadprůměrný měsíc březen nemusí vylučovat krátkodobý výskyt zimního počasí v nížinách. I když tomu nyní již asi nikdo nevěří a je to málo pravděpodobné. Začátek měsíce přinese hlavní srážky, poté jich bude spíše ubývat.

Suchý nástup jara po velmi suchých letech 2018 a 2019 spíše děsí

Klimatické modely slibují měsíc březen spíše srážkově podnormální. Některé méně, některé i více. Po srážkově bohatším únoru, kdy zejména od vyšších poloh spadlo skutečně hodně srážek, není dobrou zprávou suchý začátek jara. Zejména pro níže položené oblasti, kde nebyl v zimě žádný nebo téměř žádný sníh. Hodně srážek bude v prvním týdnu měsíce, což už můžeme celkem přesně prezentovat pomocí střednědobé předpovědi. Další týdny budou ale sušší. Ve spojení s vyšší teplotou a také ročním obdobím by to mohlo znamenat rozvoj sucha a to hlavně v níže položených oblastech.

Teplotně by měl být březen také nadnormální. Teplotní odchylky se budou během měsíce zvyšovat, ke konci se začnou naopak snižovat. Teplota se ke konci března vrátí k normálním hodnotám. Teplé počasí slibují modely pro většinu evropského kontinentu. Srážkově podnormální počasí pak pro části jihozápadní, střední a východní Evropy.

Loni bylo sucho na konci zimy a počátku jara

V loňském roce byl konec zimy a začátek jara v ČR velmi suchý. To poté poznamenalo začátek vegetační sezóny, opět zejména v níže položených oblastech. Tam je problém, že vlivem teplého počasí se neutvoří sněhová pokrývka mnohdy za celou zimu. Poté není dána počáteční zásoba vláhy a podzemní vody pro vegetační sezónu. Při jejím začátku pokračuje nadnormálně teplé počasí a chybí srážky. Malá počáteční zásoba vody se hned od začátku jara snižuje. Přesně tak tomu bylo v předchozích dvou letech.

Letošní březen tedy pravděpodobně bude teplý a sušší, ale neměl by být tak suchý jako ten loňský.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality