Prognózy počasíSezónní výhledy

Březen 2020 bude teplý a sušší

Hodnocení článku

Březen je prvním klimatologicky jarním měsícem. Jaké počasí nás čeká podle dlouhodobého výhledu? Bohužel to vypadá, že březen bude teplý a sušší. Převaha teplejšího počasí dává velkou naději, že se zimního počasí již nedočkáme. Zároveň ale studené vpády se vyskytovat budou. A ani teplotně nadprůměrný měsíc březen nemusí vylučovat krátkodobý výskyt zimního počasí v nížinách. I když tomu nyní již asi nikdo nevěří a je to málo pravděpodobné. Začátek měsíce přinese hlavní srážky, poté jich bude spíše ubývat.

Březen 2020 bude teplý a sušší: Suchý nástup jara po velmi suchých letech 2018 a 2019 spíše děsí

Srážky a teplo na víkend. Březen 2020 bude teplý a sušší. Slunečné počasí na jaře.

Klimatické modely slibují měsíc březen spíše srážkově podnormální. Některé méně, některé i více. Po srážkově bohatším únoru, kdy zejména od vyšších poloh spadlo skutečně hodně srážek, není dobrou zprávou suchý začátek jara. Zejména pro níže položené oblasti, kde nebyl v zimě žádný nebo téměř žádný sníh. Hodně srážek bude v prvním týdnu měsíce, což už můžeme celkem přesně prezentovat pomocí střednědobé předpovědi. Další týdny budou ale sušší. Ve spojení s vyšší teplotou a také ročním obdobím by to mohlo znamenat rozvoj sucha a to hlavně v níže položených oblastech.

Teplotně by měl být březen také nadnormální. Teplotní odchylky se budou během měsíce zvyšovat, ke konci se začnou naopak snižovat. Teplota se ke konci března vrátí k normálním hodnotám. Teplé počasí slibují modely pro většinu evropského kontinentu. Srážkově podnormální počasí pak pro části jihozápadní, střední a východní Evropy.

Loni bylo sucho na konci zimy a počátku jara

V loňském roce byl konec zimy a začátek jara v ČR velmi suchý. To poté poznamenalo začátek vegetační sezóny, opět zejména v níže položených oblastech. Tam je problém, že vlivem teplého počasí se neutvoří sněhová pokrývka mnohdy za celou zimu. Poté není dána počáteční zásoba vláhy a podzemní vody pro vegetační sezónu. Při jejím začátku pokračuje nadnormálně teplé počasí a chybí srážky. Malá počáteční zásoba vody se hned od začátku jara snižuje. Přesně tak tomu bylo v předchozích dvou letech.

Letošní březen tedy pravděpodobně bude teplý a sušší, ale neměl by být tak suchý jako ten loňský.