PočasíPředpověď srážekPrognózy počasí

Kolik kde spadne srážek v oblasti tlakové níže?

Hodnocení článku

Putující tlaková níže přes střední Evropu od jihozápadu nebo ještě lépe od jihu přináší srážkově bohaté situace. Mnoho vlhkosti, která je nabrána v oblasti Středomoří nebo jižního Atlantiku se přesouvá směrem do vnitrozemí Evropy. A od jihu nebrání srážkám vysoká pohoří, proto se snáze dostávají i do centra naší země. Neuplatní se zde tedy tak silný návětrný efekt jako při situacích západních. Podobné to bylo i v případě situace z konce února 2013, o které informujeme v článku Před sedmi lety vydatně sněžilo. Nyní postoupí z jižní Evropy další tlaková níže, která přinese plošnější srážky na naše území právě zítra. Kolik kde spadne srážek je ale v těchto případech vždy složité předpovědět. Výstupy numerických modelů se mění i nyní.

Poslední předpovědi na srážkách ubraly

Na konci minulého týdne to vypadalo, že se v ČR objeví vydatnější srážky. Nyní modely ovšem srážky ubírají a kompaktní pásmo srážek “rozbíjejí”. Pršet nebo sněžit bude na většině území, ale pravděpodobně ne tak vydatně jak se původně čekalo. Sněžení se bude vyskytovat od vyšších poloh, během dne pak od západu od středních nadmořských výšek. Jinde bude pršet. Některé modely slibují více srážek pro jihovýchod a východ našeho území.

Jak to aktuálně vypadá s předpovědí srážek na nejbližší hodiny a dny podle hlavních numerických modelů se můžete kdykoli podívat na naší stránce Předpověď srážek.

Co aktuální výstupy numerických modelů předpovídají ohledně zítřejších srážek?

  • Shodují se na vydatnějších srážkách pro východ země
  • Předpokládají úhrny do 5-10mm, místy a to hlavně na východě území 10 až 25mm srážek
  • Poslední výstupy spíše upouštění od rozdílnosti úhrnů srážek mezi východem a zbytkem území

Příklady prognóz srážek do 4.3.2020 00 UTC – výstup z 2.3.2020 00 UTC (obecně nejpřesnější):

Obr. 1 Předpověď srážek do 4.3.2020 1h dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Obr. 2 Předpověď srážek do 4.3.2020 1h dle modelu GEM, zdroj: wetterzentrale.de

Obr. 3 Předpověď srážek do 4.3.2020 1h dle modelu ARPEGE, zdroj: wetterzentrale.de

Na předpovědi základních modelů je vidět shoda na vydatnějších srážkách pro jihovýchod a východ země. S dalšími výstupy se ovšem předpovědi rozcházejí. V tomto předpovědním článku bereme v potaz ale výstup z dnešní (2.3.) půlnoci světového času. Aktuální předpovědní mapy najdete na výše zmíněné naší stránce. Některé ze všech čtyřech a některé ze dvou základních termínů každého dne.

Pro úplnost náš regionální model ALADIN se v posledním výstupu shoduje nejlépe s aktuální předpovědí modelu HIRLAM (mapa není zde). Předpokládá vydatnější srážky pro Vysočinu a severovýchod Čech či lokálně pro Moravu. pokud srovnáme shodný výstup z dnešní půlnoci, tak model ALADIN i v tomto zachovává vydatnější srážky v pásu severovýchod Čech až Vysočina a jih Čech a též pro jihovýchod Moravy.

Kolik kde spadne srážek je tedy v závislosti na situaci opět hodně nejisté. Nejpřesnější bude následný noční výstup, avšak při jeho dokončení začne už tato srážková situace prakticky probíhat. Srážky budou místy trvalejší, ale nebudou nijak extrémně vydatné.