Cyklonální srážky a problematičnost předpovědi

Hodnocení článku

Hodnocení článkuCyklonální počasí je vždy spojeno s významnými srážkami, které je možno označit jako cyklonální srážky. To je aktuální situace nad naším územím a okolím. Tedy přesněji nad Polskem a Slovenskem. Tam vypadnou totiž nejvýznamnější srážky. Bude tam postupovat střed tlakové níže zvané “Foelke”, kdy předpověď srážek a situace jsou poskytnuty v článku Moravu čekají extrémní srážky. Zejména Moravu (počítaje též Slezsko) čekají extrémní srážky. Ale významné srážky lze očekávat i na severovýchodě Čech, tam hlavně na návětří hor. Podstatné množství srážek vypadne na Vysočině a na jihovýchodě Čech, kde se obdobná situace letos opakuje již poněkolikáté. Proč vzniká v oblasti cyklony srážkově významná oblačnost? S nízkým tlakem vzduchu je vždy spojena velká oblačnost významná na srážkovou činnost. Typicky jde o… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Červen 2020 bude mírně vlhčí

Hodnocení článku

Hodnocení článkuOpět je tu nový měsíc a byla vydána pravidelná předpověď vývoje hodnot základních klimatických prvků od normálu či obecně nastínění průběhu počasí. Dne 1. června začíná současně klimatologické léto jako tříměsíční ucelené období. Jaké bude předpovědět nemůžeme, byť se o to v mnohých médiích snaží a sestavují předpovědi z různých nepodložených informací. Skutečně nelze odhadnout ani v základu průběh základních prvků za dva měsíce či dokonce za delší období. Nastínit průběh základních prvků prvního měsíce ale s určitou míru nejistoty můžeme. Nejistota nám narůstá po 14 denním období, proto je předpověď rozdělena do dvou období a druhou část je třeba brát velmi orientačně. Prognóza slibuje červen mírně vlhčí a teplotně vyrovnaný. Sucho pravděpodobně nezmizí, ale mělo by být mírněno… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Hydrologická situace 19.5.2020

Hodnocení článku

Hodnocení článkuHydrologická situace v ČR k datu 19.5.2020. Dosavadní vývoj a aktuální stav faktorů ovlivňujících hydrologický stav. Stručně očekávaný stav dle vývoje meteorologické situace v blízké budoucnosti. Naposledy byl vydán článek o hydrologické situaci v ČR dne 6.5.2020. Dosavadní vývoj Po velmi suchém počasí, které trvalo do konce první květnové dekády přišla významnější srážková činnost. V ČR spadlo za minulý týden nejvíce srážek za několik posledních týdnů. Hlavní srážky se odehrály v pondělí na významném zvlněném frontálním rozhraní, které přineslo citelné ochlazení. Další srážky ve středu a v pátek byly významnější v jižní a východní části republiky. Nejvíce srážek spadlo na jihu a jihozápadě, dále v pásu přes střední Čechy k severovýchodu. Nejméně na jihu Moravy. Srážky rozkolísaly vodní toky… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Významné noční mrazy do středy, na konci týdne jaro

Hodnocení článku

Hodnocení článkuStručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Opětovně bude počasí zimní, významné noční mrazy nás čekají do středy. Poté se bude mírně oteplovat, vyloženě jarní teplotu zatím ale čekat nelze. Týden 30.3. až 5.4.2020 Předpověď Průběh počasí na přelomu března a dubna bude podobný tomu z minulého týdne. Jen ochlazení potrvá kratší dobu. Noční mrazy budou ale při převaze zmenšené oblačnosti též významnější a to i v nižších polohách. Významné noční mrazy lze čekat do středy. Po polovině týdne se oteplí, ale pouze mírně. Teplotu, která byla docela častá již od února, v dalších dnech čekat zatím nelze. Teplota připomínající jaro se… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek