Bude teplo a také větrno
Počasí v ČR bude opět teplé, krátce dokonce velmi a to až letní. Bude teplo a také větrno. To je úděl současného období, kdy začíná být větrné počasí častější. mimochodem zrovna před rokem ovlivnila počasí v ČR a okolí první významná tlaková níže podzimu zvaná “Mortimer”. Cyklony, které ovlivnily počasí u nás o prodlouženém víkendu přinesly hlavně bohatou srážkovou činnost. Další víkend bude ve znamení až velmi teplého počasí, ale také postupně cyklonálního. To znamená, že bude teplo, ale zároveň větrno. A to po dlouhé době stálého počasí. Proč bude v ČR větrno a proč se tak děje hlavně právě během podzimu? Jak moc bude větrno, je třeba mít obavy například z orkánu?
Bude teplo a také větrno: Orkán zatím nepřijde, ale čerstvý vítr bude kazit pocit tepla
Vítr bude v ČR o poznání rychlejší než bylo zvykem v minulých týdnech. Zatím se ovšem není nutné bát nějakých extrémních poryvů, které by měly působit škody. Ty se dostavily například před rokem přesně touto dobou. S extrém větru se nejen naše území, ale velká část střední a západní Evropy, potýkalo na konci loňské zimy či na počátku jara. To se vyskytovaly skutečně extrémní nárazy větru, které překonaly i některé jiné významné situace ohledně větru v posledních letech u nás. Souhrn cyklon ve vztahu k poryvům větru u nás a dalším extrémům počasí najdete na naší stránce Významné cyklony. Takto silné poryvy větru zatím v nejbližší době nepřijdou. Zdůraznit je nutné ovšem to “zatím”, protože právě v tuto dobu přibývá situací se silným větrem. Proč? O tom je pojednáno v dalším podnadpisu.
Od pátku bude v ČR více foukat, vítr bude mít lokálně i nárazy. Zatím to vypadá, že nejvyšší nárazy budou v ČR na horách a to v sobotu. Sobota bude velmi teplým dnem, ale také větrným. Maxima teploty dosáhnou 24°C a v některých oblastech i letních 25°C. Nicméně jen v tento den. Silný vítr bude avizovat další změnu a celkově proměnlivé počasí. Bude snižovat pocit tepla, jinými slovy naši pocitovou teplotu.
Hlubší cyklony se dostávají více do vnitra Evropy
Obr. 1 Předpokládané rozložení izobar na 2.10.2020 2 SELČ dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de
Obr. 2 Předpokládané rozložení izobar na 2.10.2020 20 SELČ dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de
Příčinou větrného počasí je postup významných cyklon a s nimi spojených frontálních systémů více do vnitrozemí Evropy směrem od Atlantiku. Jde o typické atlantické cyklony. Tento trend je naprosto běžný, právě na začátku podzimu k tomuto druhu cirkulace a k uvedenému jevu dochází. Někdy začíná průnik cyklon s větším vlivem na počasí v centrální Evropě dříve, někdy o něco později. V posledních letech je to zhruba na přelomu září a října, následně s druhou vlnou pak na konci zimy. Postup těchto cyklon působí větší rozdíly tlaku vzduchu nad malým územím. Tyto rozdíly vidíme na rozložení izobar, pomyslných čar na synoptických mapách znázorňujících místa se shodnými hodnotami tlaku vzduchu. Pokud se izobary vyskytují v určité oblasti hustě, znamená to velký tlakový rozdíl vůči okolí a ten se projevuje zesílením proudění.
Rozdíl tlaku vzduchu jako indikátor změn a význačného počasí
Ještě nedávno bylo v ČR klidné počasí, neboť se izobary vyskytovaly v prostoru našeho území a okolí velmi řídce. Přes naše území procházela například pouze jedna, maximálně dvě. Při situacích se silným větrem jich přes naše území prochází například pět nebo i osm. To už značí velký tlakový rozdíl, kdy na západě je například tlak 995hPa a na východě 1010hPa. Tento rozdíl je atmosférou vždy vyrovnáván a je to skvělý indikátor větrného počasí. Dalším indikátorem je zesílení proudění ve velkých výškách (zhruba 9-12km nad povrchem).
To indikuje vždy extrémní projevy počasí, označuje se jako jet stream (v překladu tryskové proudění). Frontální systémy spojené s cyklonami se “starají” o velkou proměnlivost počasí. I když tato je typičtější na jaře, při těchto situacích nastává i na podzim či v zimě. Přes naše území začínají častěji přecházet teplé fronty systémů cyklon. Za nimi následuje teplý sektor cyklony, v němž často fouká silný vítr před další změnou. Ta se “jmenuje” studená fronta. Přesně taková situace nastane o tomto víkendu. Na obrázcích 1 a 2 je předpověď rozložení tlaku vzduchu ve střední Evropě v podobě zakreslených izobar. V pátek v noci bude klidno, přes ČR bude procházet jen jedna izobara (obr. 1). Večer bude situace ale už jiná (obr. 2).