Předpověď srážekPrognózy počasí

Častější srážky různého druhu

Hodnocení článku

Polovině týdne přinese změnu počasí, čekají nás častější srážky různého druhu. Po sušším počasí posledních dnů se čeká změna. Posledním slunečným dnem zcela bez srážek je dnešek s teplotou do 24°C a opět ojediněle i s dosažením letních 25°C. Takovou tepotu v dalších dnech spíše nečekejme, naopak bude počasí více oblačné. A objeví se srážky, kterých bude v některých dnech i více. Takové dny budou o poznání chladnější a zejména půjde na jihu území o zítřek a na většině území pak o pátek. Srážkovou činnost čekejme průběžně a to v každém dni i o víkendu a na počátku týdne následujícího. Ten by měl přinést dle střednědobého výhledu o něco více srážek než ten aktuální. Příčinou vlhkého počasí bude změna synoptické situace. Vliv tlakové výše odpadne odsunutím se anticyklony k severovýchodu Evropy. Prosadí se tak nízký tlak s postupem frontálních vln, což způsobí průběžnější a častější výskyt srážek.

Častější srážky různého druhu, včetně jarních bouřek

Častější srážky různého druhu. Odchylky srážek od normálu na týden 20. - 27.5.2024 podle modelu ECMWF.

Obr. 1  Častější srážky ke konci května. Odchylky srážek od normálu pro Evropu podle modelu ECMWF na týden 20. – 27.5.2024, zdroj: charts.ecmwf.int

Vzhledem k období a spíše vyšší teplotě se vedle přeháněk objeví i bouřky. To je pro druhou polovinu už docela typický jev. Nepůjde vyloženě o významné bouřky, na takové zatím nebudou vhodné podmínky. Ale takové klasické pozdně jarní bouřky. Také se objeví srážky ve formě deště, vypadá to vedle tohoto pátku poté spíše na příští týden. Zítra a o víkendu se bude jednat spíše o konvekční, tedy přeháňkovou či bouřkovou činnost. Srážek se očekává podle posledních modelových výstupů ale dost na celém území ČR nebo na jeho většině, bez nějakých zásadních rozdílů. Byť se prognóza srážek na příští týden bude zajisté ještě měnit. Jisté máme srážky nyní zítra, v pátek a případně o víkendu. víkend tento týden nebude s malou oblačností a téměř bez srážek, ale určitě se nějaký sluneční svit též vyskytne.

Teno týden by měl být srážkově v normě, byť srážky nebudou v týdnu rozloženy rovnoměrně. Naopak do počátku čtvrtka se téměř neobjeví a poté jich bude o něco více. Nejvíce jich modely počítají na západ a jih území. Příští týden by měl být srážkově o něco bohatší (obr. 1), což ukazuje například předpověď odchylek srážek od normálu na další týden podle modelu ECMWF. V současné době opět po několikadenní pauze po srážkové epizodě ze začátku měsíce hrozí na většině území požáry, ojediněle závažnější. V nížinách je půdní vláhy snížena více. Tuto situaci by měly začít zlepšovat právě očekávané častější srážky ke konci týdne.

Napsat komentář