Předpověď srážekPrognózy počasí

Slunečno do poloviny týdne

Hodnocení článku

Slunečno nás čeká do poloviny týdne, kdy se začne počasí měnit. Tlaková výše přináší nejen do střední Evropy od už od čtvrtka převážně malou oblačnost nebo polojasno. Rozšířila se po přechodu frontálního rozhraní v pásu jihozápad až severovýchod Evropy. Zvolna s přesouvá přes Evropu střední k severovýchodu. Tam se odsune právě nyní během první půlky tohoto týdne. Tím skončí ustálené sušší počasí s teplotou mírně nad 20°C v odpoledních maximech. Vlhčí počasí se očekává po polovině týdne, první přeháňky či také bouřky se mohou objevit už ve středu. Hlavní srážková činnost poté ve čtvrtek a v pátek. Denní často přeháňkové srážky se očekávají též v dalších dnech.. Teplota vzduchu bude stále poměrně stabilní s maximy kolem 20°C. Při četnějších denních srážkách se očekává mírně chladnější počasí. To bude právě záležitost čtvrtka a pátku tohoto týdne.

Slunečno do poloviny týdne, poté místy významnější srážky

Slunečno do poloviny týdne. Synoptická situace v Evropě na 15.5.2024.

Obr. 1 Synoptická situace v Evropě na středu 15.5.2024, zdroj: dwd.de

Kolik kde spadne srážek při vlivu dalšího frontálního rozhraní spojeného s cyklonou, v tom modely opět zatím jasno nemají. Je však jasné, že na obloze už jasno nebude. To si můžeme užívat dnes a ještě zítra. Ve středu začne přibývat během dne oblačnosti, večer se dočkáme na JZ/Z místy přeháněk či bouřek. Teplotu očekávají numerické modely mírně, po polovině týdne pak slabě, nad dlouhodobým normálem. Srážky se vyskytnou po polovině týdne, zejména ve čtvrtek a v pátek mohou být i trvalejší a vydatnější. Od soboty půjde spíše o lokální srážky. Více srážek by mělo spadnout na jihu a východě území. Přinese je a celkovou změnu počasí nízký tlak vzduchu, kterému uvolní cestu k východu tlaková výše odsunutá na severovýchodě Evropy až nad Ruskem (obr. 1). S tlakovou níží spojené frontální rozhraní začne určovat počasí na JZ/Z našeho území během středy, od čtvrtka i na zbytku území. Rozhraní se bude při postupu přes střední Evropu vlnit. S tím je také spojena nejistota předpovědi srážek a problematičnost odhadu jejich rozložení.

TIP: Přečtěte si náš obecný článek Cyklonální srážky a problematičnost předpovědi nebo článek Tlaková níže a problematická předpověď či teoretický článek Zvlněná fronta a její charakteristiky.

Napsat komentář