Chladnější počasí ale zima jen na horách

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Směrem k polovině ledna nás čeká chladnější počasí, ale zima zůstane pouze na horách. Srážková činnost se odehraje při přechodu četných systém od západu, kdy více srážek můžeme očekávat taktéž od vyšších nadmořských výšek. Počasí čekejme chladnější než doposud, avšak stále teplota vzduchu mimo hory dosáhne významněji kladných hodnot. V noci lze čekat teplotu většinou kolem nuly, při zmenšení oblačnosti i slabě pod nulou. Významnější mráz se tedy nečeká ani v nočních hodinách. Teplotu čekejme celkově proměnlivou v závislosti na přechodech front a výskytu různých druhů vzduchových hmot na našem území.

Týden 9. až 15.1.2023

Předpověď

Převážně hodně oblaků a na frontách srážky, které lze čekat výraznější od vyšších poloh. Též jejich skupenství se začne měnit od vyšších nadmořských výšek. Většinou půjde o déšť, až od vyšších poloh čekejme častěji sněžení. V teplých sektorech cyklon může pršet krátce i ve vyšších polohách a na horách. Zimního počasí tedy stále příliš nečekejme a nezlepší se tak zásadněji ani lyžařské podmínky.  Teplota vzduchu bude zejména přes den poměrně ustálená, zejména oproti minulému týdnu.  V noci ji ovlivní zejména vítr a oblačnost, v oddobích při zmenšené oblačnosti a uklidnění větru právě klesne i slabě pod nulu. Jindy ji čekáme naopak slabě nad nulou.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 5 až 0°C, krátce 2 až -3°C.
  • Nejvyšší teplota: 2 až 8°C, zpočátku týdne až 10°C.
  • Průměrná teplota: 2 až 5°C, odchylka období: mírně nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 515mm, hory až kolem 30mm/cm.

Synoptická situace

V západním proudění očekáváme poměrně rychlý přechod systémů front spojených s cyklonami postupujícími severní drahou. Pronikat k nám bude o něco chladnější vzduch než tomu bylo v minulém týdnu. Systémy front od sebe oddělí přechodné hřebeny vyššího tlaku vzduchu. Stejný typ synoptické situace a tedy i počasí můžeme čekat patrně nejen v tomto týdnu.

Závěr

Zimní počasí se očekává od vyšších poloh a to i s přestávkami, kdy tam dojde k výskytu kapalných srážek. Teplota vzduchu nedosáhne takových extrémů nebo vysokých hodnot jako v uplynulých dvou týdnech. Avšak stále musíme počítat s teplejším počasím než by v tuto roční dobu mělo být. Srážky očekáváme vydatnější od vyšších poloh, což je běžné. Jinde očekáváme srážek nižší, avšak celkem rovnoměrně rozložené. Významnější odchylka se u srážek neočekává.

TIP: Mapy numerických modelů najdete například na stránce wxcharts.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality