Prognózy počasíTýdenní výhledy

Chladnější počasí ale zima jen na horách

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Směrem k polovině ledna nás čeká chladnější počasí, ale zima zůstane pouze na horách. Srážková činnost se odehraje při přechodu četných systém od západu, kdy více srážek můžeme očekávat taktéž od vyšších nadmořských výšek. Počasí čekejme chladnější než doposud, avšak stále teplota vzduchu mimo hory dosáhne významněji kladných hodnot. V noci lze čekat teplotu většinou kolem nuly, při zmenšení oblačnosti i slabě pod nulou. Významnější mráz se tedy nečeká ani v nočních hodinách. Teplotu čekejme celkově proměnlivou v závislosti na přechodech front a výskytu různých druhů vzduchových hmot na našem území.

Zima jen na horách. Ustálené počasí i na začátku prosince. Teplé počasí a více srážek na horách. Podmračeno. Zvykli jsme si na teplé zimy.

Týden 9. až 15.1.2023

Předpověď

Převážně hodně oblaků a na frontách srážky, které lze čekat výraznější od vyšších poloh. Též jejich skupenství se začne měnit od vyšších nadmořských výšek. Většinou půjde o déšť, až od vyšších poloh čekejme častěji sněžení. V teplých sektorech cyklon může pršet krátce i ve vyšších polohách a na horách. Zimního počasí tedy stále příliš nečekejme a nezlepší se tak zásadněji ani lyžařské podmínky.  Teplota vzduchu bude zejména přes den poměrně ustálená, zejména oproti minulému týdnu.  V noci ji ovlivní zejména vítr a oblačnost, v obdobích při zmenšené oblačnosti a uklidnění větru právě klesne i slabě pod nulu. Jindy ji čekáme naopak slabě nad nulou, zima jako taková bude však jen na horách.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 5 až 0°C, krátce 2 až -3°C.
  • Nejvyšší teplota: 2 až 8°C, zpočátku týdne až 10°C.
  • Průměrná teplota: 2 až 5°C, odchylka období: mírně nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 515mm, hory až kolem 30mm/cm.

Synoptická situace

V západním proudění očekáváme poměrně rychlý přechod systémů front spojených s cyklonami postupujícími severní drahou. Pronikat k nám bude o něco chladnější vzduch než tomu bylo v minulém týdnu. Systémy front od sebe oddělí přechodné hřebeny vyššího tlaku vzduchu. Stejný typ synoptické situace a tedy i počasí můžeme čekat patrně nejen v tomto týdnu.

Závěr: Chladnější počasí, ale zima jen na horách

Zimní počasí se očekává od vyšších poloh a to i s přestávkami, kdy tam dojde k výskytu kapalných srážek. Teplota vzduchu nedosáhne takových extrémů nebo vysokých hodnot jako v uplynulých dvou týdnech. Avšak stále musíme počítat s teplejším počasím než by v tuto roční dobu mělo být. Srážky očekáváme vydatnější od vyšších poloh, což je běžné. Jinde očekáváme srážek nižší, avšak celkem rovnoměrně rozložené. Významnější odchylka se u srážek neočekává.

TIP: Mapy numerických modelů najdete například na stránce wxcharts.com.