Přesto může v týdnu nasněžit
I když očekáváme v tomto týdnu teplejší počasí mimo hory prakticky bez zimních projevů, přesto může v týdnu nasněžit. A to nejen na horách, očekávat můžeme krátkodobá ochlazení. Chladnější čekejme po polovině týdne severovýchod a východ naší země, jak avizujeme ve výhledu počasí na tento týden. Právě v této období čekejme srážky sněhové krátce i v nižších výškách a přechodně tam může napadnout sníh. Půjde samozřejmě o poprašek či nesouvislou sněhovou pokrývku nebo maximálně nízkou výšku sněhové pokrývky. Jinde čekáme sněžení jen na horách a krátce od vyšších poloh. S tím, že sníh napadne pouze v horských oblastech a příliš ho nebude.
Přesto může v týdnu nasněžit, ale případný sníh dlouho nevydrží
Obr. 1 Očekávaná výška sněhové pokrývky dne 12.1.2023 ve 13 hodin dle modelu GFS, zdroj: wetter3.de
I když to vypadá podle současných numerických modelů, že na východě napadne sníh, tak dlouho nevydrží. Alespoň mimo hory, kde se opět oteplí a teplota vzduchu začne vystupovat více nad bod mrazu. Právě v pátek čekáme nejteplejší den týdne, maxima teploty dosáhnou a ojediněle i přesáhnou 10°C v denních maximech. Mnohde nečekáme mráz ani v nočních hodinách. Na východě území se utvoří sněhová pokrývka, ale velmi brzy začne odtávat. Teplota vzduchu se očekává na severovýchodě území nižší právě po polovině týdne, kdy očekáváme přechod frontální vlny. Na té se objeví srážky, které budou i mimo vyšší polohy na severovýchodě země sněhové. O něco chladnější než zbytek území bude severovýchod ještě v pátek. Stále tam ale čekejme odpoledne teplotu nad bodem mrazu, proto napadlý sníh bude postupně odtávat.
Sníh by být měl a mohl, ale nebude
V tomto období nejchladnější části celého roku u nás by sníh být jednak měl, dále samozřejmě mohl, avšak zatím nebude. Ani na horách nepanují a nebudou příliš dobré sněhové podmínky. V těch polohách nad 1200m n.m. sníh leží, avšak určitě na leden nejde o žádnou vysokou sněhovou pokrývku. V nižších horských polohách sníh po teplém počasí, které panuje už dva týdny roztál nebo téměř roztál. Ale ani v polohách nad 1200m n.m. není jistá souvislá vrstva sněhu. Například na Šeráku nad 1300m n.m. leží pouze nesouvislá sněhová pokrývka. Pokud registrujeme v těchto polohách nějaký sníh, tak právě v Krkonoších. Tam v nejvyšších výškách hlásí stanice 16cm, což je samozřejmě velmi nízká pokrývka. Naděje na významnější změnu je ovšem vzhledem k prognóze velmi malá. Pokud přechodně nasněží, očekávané byť kratší, oblevy ve vyšších polohách způsobí opětovné roztátí sněhu.
Problém by pro letošní rok nastal v případě, že by tento stav vydržel do konce zimy a na horách by žádný sníh nebo žádná vyšší sněhová pokrývka nenapadla. Poté by nastala velmi velká pravděpodobnost problémů se zásobami vody během vegetačního období a zejména následného léta. Na tyto předpovědi a úsudky je však zatím brzy. Každopádně to podle současné situace téměř v polovině klimatologické zimy dobře nevypadá.