Prognózy počasíTýdenní výhledy

Chladnější poslední květnové dny

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. V tomto týdnu nás čekají chladnější poslední květnové dny. Počasí nabídne mírně letní teplotu, která se bude pohybovat jen lehce nad 20°C. Jen velmi krátce dosáhne na konci pracovní části týdne letních 25°C, v závěru týdne se opětovně ochladí. Na víkend to vypadá, že počasí oproti předchozím dnům léto skutečně připomínat nebude, půjde o chladnější posední květnové dny. I když mnoho z Vás pravděpodobně v až tropických dnech okusilo letos koupání v přírodě, nyní nebude počasí k této aktivitě příliš lákat.

Týden 23. až 29.5.2022

Studené počasí. Chladnější poslední květnové dny. Obloha zatažená střední oblačností.

Chladnější poslední květnové dny, často velká oblačnost a srážky.

Předpověď

Hodně oblačnosti a často déšť nebo přeháňky, odpoledne případně i bouřky. Místy vydatnější bouřky a to zejména během úterý.  Takové počasí nás čeká v první polovině posledního květnového týdne. Teplejší počasí s maximy teploty do letních 25°C nastane krátce před víkendem. Totéž platí o tom, že v tomto období lze čekat méně oblaků, následovat bude ale přechod výraznější studené fronty a místy přeháňky či bouřky. Společně s tím přijde i ochlazení a maxima teploty o víkendu dosáhnou maximálně 20°C. Čekají nás chladnější poslední květnové dny. V noci a ráno nás čeká nízká teplota a modely zatím na přelom týdnů nevylučují ani opožděné ledové muže, tj. přízemní mrazíky.

Ohledně těch nechme předpověď ještě otevřenou, záležet na celkových meteorologických podmínkách. Předběžně lze ale konstatovat, že toto riziko zde je a předpověď s takto významným ochlazením aktuálně skutečně počítá. Při vyjasnění by tedy přízemní mráz za současných předpokladů hrozil, pravděpodobně v neděli a pak hlavně na začátku týdne dalšího, tzn. v úplně posledních květnových dnech.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 11 až 5°C, při velké oblačnosti v polovině týdne kolem 13°C a v závěru týdne pak 6 až 1°C a četné mrazíky.
  • Nejvyšší teplota: 18 až 23°C, krátce ke konci pracovní části týdne 25-26°C, o víkendu 15 až 21°C.
  • Průměrná teplota: 11 až 14°C, odchylka období: průměrné.
  • Celkové srážky: 530mm, velmi lokálně více, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace a závěr: Chladnější poslední květnové dny

V první polovině týdne se nad střední Evropou bude vlnit frontální rozhraní. Od západu k nám pronikne chladnější a vlhký vzduch. Následně se prosadí v centru Evropy od západu vyšší tlak vzduchu. Přechodně k nám pronikne teplejší vzduch od východu, jehož příliv ukončí během pátku přechod významnější studené fronty. Tato vrátí studené a zpočátku vlhčí severozápadní proudění.

Chladnější týden by měl kompenzovat až horké a suché počasí týdnů předchozích. Vlivem nižší noční teploty a převážně i teploty během dne se odehraje o něco nižší výpad. Srážková činnost vypadne spíše kolem poloviny týdne na zmíněném rozhraní, místy zlepší vláhové podmínky. Ke konci týdne se ve vztahu k hydrologické situaci pozitivně projeví zejména nižší teplota vzduchu celkově. Negativně však může teplota v noci a ráno ovlivnit vegetaci a to hlavně v neděli či případně poté v prvních dnech týdne následného.

Další informace o očekávané teplotě najdete na naší stránce Předpověď teploty. Modelové mapy a další užitečné informace o počasí doporučujeme sledovat na stránce wetteronline.de.