Extrémy teplotyHistorie počasí

První tropický den roku

Hodnocení článku

První tropický den roku, pátek 20. května 2022, přinesl teplotu slabě nad 30°C. Změna počasí poté v podobě studené fronty připravila významné bouřky s větrem, prudkým deštěm i kroupami. Počasí tak mělo typicky letní ráz. Teplota vzduchu přesáhla tropických 30°C v okolí Prahy, na Plzeňsku či v Třebíči. Nejvýše vystoupila tradičně v Dobřichovicích nedaleko Prahy. po přechodu studené fronty se ochladilo a teplota nyní spíše ani nedosáhne letních 25°C. Maximálně v některých dnech na ojedinělých místech. Ani v dalších dnech příštího týdne by se tropické počasí vrátit rozhodně nemělo, teplota se dostane mírně nad 20°C. Většinou tedy nepůjde ani o letní hodnotu.

První tropický den roku za námi. Na tropické počasí je ale zatím čas

Teplota přesahující 30°C není po polovině května častá, ale ani vyloučená. Máme za sebou první tropický den roku. Každopádně nejde o teplotu v souladu s dlouhodobým průměrem tohoto období. Tropické počasí v tuto dobu přichází zatím jen velmi přechodně a stejně je tomu právě i letos. Ve čtvrtek se teplota tropické hodnotě přiblížila, dosáhla a slabě přesáhla tuto hranici pouze v pátek, tedy včera. Nyní se teplota snížila a současné či případně ještě slabě nižší hodnoty teploty se udrží i v nejbližších dnech.

Vzhledem k současnému období a průměru teploty našeho území je určitě běžnější teplota kolem 20°C než kolem 30°C. Na tuto teplotu je ještě čas. Krátkodobé výkyvy ovšem běžně zaznamenáváme a se změnou klimatu mohou být výraznější a častější.

První tropický den roku. Odchylky teploty vzduchu na 22.5.2022.

Obr. 1 Očekávané odchylky teploty vzduchu na 22.5.2022 – model GFS, zdroj: wetterzentrale.de

TIP: Sledujte modelovou předpověď teploty na naší stejnojmenné stránce.

Nejvyšší teplota vzduchu v ČR 20.5.2022 – první tropický den roku:

30.8°C Dobřichovice

30.7°C Brandýs nad Labem a Plzeň – Bolevec

30.4°C Neumětely

30.3°C Řež u Prahy

Tyto hodnoty teploty jen tak nezaznamenáme. Předpovědní modely horké počasí nepředpokládají, naopak slibují převahu chladnějších dnů s teplotou spíše na 20°C v maximech. Jen krátce se teplota dostane na hodnotu kolem letních 25°C. I noci očekávejme chladnější, například zítřejší ráno při vyjasnění za studenou frontou přinese minima teploty na celém území pod 10°C. Krátce očekáváme teplotu slabě nad dlouhodobým normálem a jinak kolem tohoto normálu.