První tropický den roku

Hodnocení článku

První tropický den roku, pátek 20. května 2022, přinesl teplotu slabě nad 30°C. Změna počasí poté v podobě studené fronty připravila významné bouřky s větrem, prudkým deštěm i kroupami. Počasí tak mělo typicky letní ráz. Teplota vzduchu přesáhla tropických 30°C v okolí Prahy, na Plzeňsku či v Třebíči. Nejvýše vystoupila tradičně v Dobřichovicích nedaleko Prahy. po přechodu studené fronty se ochladilo a teplota nyní spíše ani nedosáhne letních 25°C. Maximálně v některých dnech na ojedinělých místech. Ani v dalších dnech příštího týdne by se tropické počasí vrátit rozhodně nemělo, teplota se dostane mírně nad 20°C. Většinou tedy nepůjde ani o letní hodnotu.

Na tropické počasí je zatím čas

Teplota přesahující 30°C není po polovině května častá, ale ani vyloučená. Každopádně nejde o teplotu v souladu s dlouhodobým průměrem tohoto období. Tropické počasí v tuto dobu přichází zatím jen velmi přechodně a stejně je tomu právě i letos. Ve čtvrtek se teplota tropické hodnotě přiblížila, dosáhla a slabě přesáhla tuto hranici pouze v pátek, tedy včera. Nyní se teplota snížila a současné či případně ještě slabě nižší hodnoty teploty se udrží i v nejbližších dnech.

Vzhledem k současnému období a průměru teploty našeho území je určitě běžnější teplota kolem 20°C než kolem 30°C. Na tuto teplotu je ještě čas. Krátkodobé výkyvy ovšem běžně zaznamenáváme a se změnou klimatu mohou být výraznější a častější.

První tropický den roku. Odchylky teploty vzduchu na 22.5.2022.

Obr. 1 Očekávané odchylky teploty vzduchu na 22.5.2022 – model GFS, zdroj: wetterzentrale.de

TIP: Sledujte modelovou předpověď teploty na naší stejnojmenné stránce.

Nejvyšší teplota vzduchu v ČR 20.5.2022:

30.8°C Dobřichovice

30.7°C Brandýs nad Labem a Plzeň – Bolevec

30.4°C Neumětely

30.3°C Řež u Prahy

Tyto hodnoty teploty jen tak nezaznamenáme. Předpovědní modely horké počasí nepředpokládají, naopak slibují převahu chladnějších dnů s teplotou spíše na 20°C v maximech. Jen krátce se teplota dostane na hodnotu kolem letních 25°C. I noci očekávejme chladnější, například zítřejší ráno při vyjasnění za studenou frontou přinese minima teploty na celém území pod 10°C. Krátce očekáváme teplotu slabě nad dlouhodobým normálem a jinak kolem tohoto normálu.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality