Předpověď srážekPrognózy počasí

V úterý místy vydatné srážky

Hodnocení článku

Počasí v ČR přinese v úterý místy vydatné srážky, na které mnohé oblasti již dlouho čekají. Vodní kapacita v půdě dosahuje v nejníže položených oblastech hodně nízkých hodnot. Stav podzemních vod a vydatnost pramenů jsou ještě poměrně dobré. Avšak vláha chybí a meteorologické či místy půdní sucho se vyskytuje. Výrazné půdní sucho zůstává na jižní Moravě, kde by bohužel příliš srážek spadnout nemělo. Hodně srážek spadne lokálně v Čechách, avšak vzhledem k očekávané situaci není snadné určit, kde přesně spadne srážek nejvíce. Počasí bude oblačné a s častými srážkami do poloviny týdne, poté se přechodně i vyjasní a mírně oteplí. Jak již vyplývá z výhledu na týden, tak na závěr týdne se více ochladí. Nižší teplota ovšem prospěje i hydrologické situaci, sníží se výpar z půdy i vodních ploch.

Vydatné srážky v pásu jih až severovýchod

Numerické modely počítají s vydatnějšími srážkami v úterý a během noci na středu zejména v pásu z jižních Čech směrem k severovýchodu. Samozřejmě i v dalších hodinách budou modely přesnou polohu vydatných srážek zpřesňovat. Zde uvádíme výstupy modelů Aladin, GFS, GEM a EXMWF ze včerejšího dne (obr. 1 -4). Vidíme, že regionální předpověď (Aladin, první výstup s předpovědí na daný termín). Objeví se také bouřková činnost  prudkými srážkami, která přispěje značnou měrou k celkovým úhrnům srážek.

Modelové prognózy srážek do 25.5.2022 8 SELČ:

V úterý místy vydatné srážky. Předpověď srážek za 24 hodin do 25.5.2022 8h podle modelu Aladin.

Obr. 1 Předpověď srážek za 24 hodin do 25.5.2022 8h podle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Předpověď srážek do 25.5.2022 podle modelu GFS.

Obr. 2 Předpověď srážek do 25.5.2022 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Obr. 2 Předpověď srážek do 25.5.2022 podle modelu GEM.

Obr. 3 Předpověď srážek do 25.5.2022 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

V úterý místy vydatné srážky. Předpověď srážek do 25.5.2022 podle modelu ECMWF.

Obr. 4 Předpověď srážek do 25.5.2022 podle modelu ECMWF, zdroj: wetterzentrale.de

Příčinou výskytu vydatnějších srážek a obecně hodně oblačného počasí v první půlce týdne bude přechod zvlněného frontálního rozhraní přes střední Evropu k východu. toto rozhraní postoupí zvolna do východní Evropy. Během středy se začne postupně prosazovat výběžek tlakové výše z jihozápadní až západní Evropy. Při situaci přechodu zvlněné studené fronty bývá do poslední chvíle předpověď srážek velmi obtížná a numerické modely ji velmi významně mění.