V úterý místy vydatné srážky

Hodnocení článku

Počasí v ČR přinese v úterý místy vydatné srážky, na které mnohé oblasti již dlouho čekají. Vodní kapacita v půdě dosahuje v nejníže položených oblastech hodně nízkých hodnot. Stav podzemních vod a vydatnost pramenů jsou ještě poměrně dobré. Avšak vláha chybí a meteorologické či místy půdní sucho se vyskytuje. Výrazné půdní sucho zůstává na jižní Moravě, kde by bohužel příliš srážek spadnout nemělo. Hodně srážek spadne lokálně v Čechách, avšak vzhledem k očekávané situaci není snadné určit, kde přesně spadne srážek nejvíce. Počasí bude oblačné a s častými srážkami do poloviny týdne, poté se přechodně i vyjasní a mírně oteplí. Jak již vyplývá z výhledu na týden, tak na závěr týdne se více ochladí. Nižší teplota ovšem prospěje i hydrologické situaci, sníží se výpar z půdy i vodních ploch.

Vydatné srážky v pásu jih až severovýchod

Numerické modely počítají s vydatnějšími srážkami v úterý a během noci na středu zejména v pásu z jižních Čech směrem k severovýchodu. Samozřejmě i v dalších hodinách budou modely přesnou polohu vydatných srážek zpřesňovat. Zde uvádíme výstupy modelů Aladin, GFS, GEM a EXMWF ze včerejšího dne (obr. 1 -4). Vidíme, že regionální předpověď (Aladin, první výstup s předpovědí na daný termín). Objeví se také bouřková činnost  prudkými srážkami, která přispěje značnou měrou k celkovým úhrnům srážek.

Modelové prognózy srážek do 25.5.2022 8 SELČ:

V úterý místy vydatné srážky. Předpověď srážek za 24 hodin do 25.5.2022 8h podle modelu Aladin.

Obr. 1 Předpověď srážek za 24 hodin do 25.5.2022 8h podle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Předpověď srážek do 25.5.2022 podle modelu GFS.

Obr. 2 Předpověď srážek do 25.5.2022 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Obr. 2 Předpověď srážek do 25.5.2022 podle modelu GEM.

Obr. 3 Předpověď srážek do 25.5.2022 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

V úterý místy vydatné srážky. Předpověď srážek do 25.5.2022 podle modelu ECMWF.

Obr. 4 Předpověď srážek do 25.5.2022 podle modelu ECMWF, zdroj: wetterzentrale.de

Příčinou výskytu vydatnějších srážek a obecně hodně oblačného počasí v první půlce týdne bude přechod zvlněného frontálního rozhraní přes střední Evropu k východu. toto rozhraní postoupí zvolna do východní Evropy. Během středy se začne postupně prosazovat výběžek tlakové výše z jihozápadní až západní Evropy. Při situaci přechodu zvlněné studené fronty bývá do poslední chvíle předpověď srážek velmi obtížná a numerické modely ji velmi významně mění.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality