Chladný a vlhký konec června a začátek prázdnin?

Hodnocení článku

Tropické počasí, které přišlo se začátkem června a klimatologického léta, patrně skončí a čekají nás nižší teploty a více srážek. Hrozí, že začátek školních prázdnin a období letních dovolených bude též studenější a vlhčí? Je dobré volit svoji dovolenou na začátek července či případně konec června? Lze toto už s jistotou předpovědět, s jakou jistotou? Na tyto otázky se vám nyní pokusíme v tomto textu odpovědět. Čeká nás chladný a vlhký konec června?

Na přelomu června a července je často chladněji a vlhko

Začátek léta bývá často chladnější a ve znamení častějších srážek, tedy s převahou oblačného počasí. V loňském roce pokračovalo horké a slunné počasí neustále, tento rok byl určitou výjimkou ve více ohledech. Jinak se setkáváme skutečně na konci června se snižováním teplot a vlhčím počasím, proto je poměrně pravděpodobné, že tento předpoklad na letošní přelom června a července vyjde. Ale jisté to není! Větší šance na slunečné a horké počasí je ke konci července či alespoň po jeho polovině. V posledních letech panují doslova tropy často i na začátku srpna. Nikdo ovšem nepředpoví, zda bude sice v dané době teplo či přímo horko, ale také budou vznikat časté a i silné bouřky.

Jak to aktuálně vypadá s pravděpodobností vývoje teplot a srážek?

Nyní nás čeká ochlazení a více srážek na víkend, při velké oblačnosti je třeba počítat s tím, že zejména v neděli bude odpoledne maximálně 20°C. Podle současných předpokladů by se mělo proudění na počátku dalšího týdne rychle obrátit a ze studeného západního až severozápadního se stane velmi teplé jihovýchodní až postupně jižní a jihozápadní, které panuje v těchto dnech. Maximální teploty budou vystupovat či případně překračovat tropických 30°C a vypadá to, že zejména v Čechách. Ještě o poznání tepleji bude v Německu a ve Francii, vyjdou-li současné předpovědi. Model GFS nyní slibuje pro tyto oblasti dosti zajímavé teploty (obr. 1).

Obr. 1 Předpověď maximální teploty vzduchu ve střední a západní Evropě na 26.6.2019 dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Otázkou bude kam až teplý vzduch z jihu a jihozápadu pronikne. To se bude upřesňovat v dalších dnech. Jak to tedy bude s tím chladným koncem června a zejména začátkem července? Podle současného ensemblu modelu GFS by měly být teploty nadprůměrné a to kromě tohoto víkendu. Snižovat se budou na počátku července, to je zatím ale na přesnou předpověď daleko. Po významnějších srážkách, které budou souviset s ochlazením a vypadnout v ČR hlavně od 20. do 23. června, lze čekat kratší sušší období s vysokými teplotami. Poté přibude zřejmě konvekčních srážek a následně se začnou teploty snižovat. Tomu odpovídá i dlouhodobý výhled statistický vydávaný ČHMÚ. Podprůměrné teploty čekat ale nelze, z toho lze usoudit, že by mělo docházet ke střídání chladnějších a teplejších období, stejně tak jako sušších a vlhčích. Žádné déletrvající studené období či současně vlhké by nastat nemělo.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality