Chladný a vlhký konec června a začátek prázdnin?
Tropické počasí, které přišlo se začátkem června a klimatologického léta, patrně skončí a čekají nás nižší teploty a více srážek. Hrozí, že začátek školních prázdnin a období letních dovolených bude též studenější a vlhčí? Je dobré volit svoji dovolenou na začátek července či případně konec června? Lze toto už s jistotou předpovědět, s jakou jistotou? Na tyto otázky se vám nyní pokusíme v tomto textu odpovědět. Čeká nás chladný a vlhký konec června?
Na přelomu června a července je často chladněji a vlhko
Začátek léta bývá často chladnější a ve znamení častějších srážek, tedy s převahou oblačného počasí. V loňském roce pokračovalo horké a slunné počasí neustále, tento rok byl určitou výjimkou ve více ohledech. Jinak se setkáváme skutečně na konci června se snižováním teplot a vlhčím počasím, proto je poměrně pravděpodobné, že tento předpoklad na letošní přelom června a července vyjde. Ale jisté to není! Větší šance na slunečné a horké počasí je ke konci července či alespoň po jeho polovině. V posledních letech panují doslova tropy často i na začátku srpna. Nikdo ovšem nepředpoví, zda bude sice v dané době teplo či přímo horko, ale také budou vznikat časté a i silné bouřky.
Jak to aktuálně vypadá s pravděpodobností vývoje teplot a srážek? Čeká nás chladný a vlhký konec června?
Nyní nás čeká ochlazení a více srážek na víkend, při velké oblačnosti je třeba počítat s tím, že zejména v neděli bude odpoledne maximálně 20°C. Podle současných předpokladů by se mělo proudění na počátku dalšího týdne rychle obrátit a ze studeného západního až severozápadního se stane velmi teplé jihovýchodní až postupně jižní a jihozápadní, které panuje v těchto dnech. Maximální teploty budou vystupovat či případně překračovat tropických 30°C a vypadá to, že zejména v Čechách. Ještě o poznání tepleji bude v Německu a ve Francii, vyjdou-li současné předpovědi. Model GFS nyní slibuje pro tyto oblasti dosti zajímavé teploty (obr. 1).
Obr. 1 Chladný a vlhký konec června? Předpověď maximální teploty vzduchu ve střední a západní Evropě na 26.6.2019 dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de
Otázkou bude kam až teplý vzduch z jihu a jihozápadu pronikne. To se bude upřesňovat v dalších dnech. Jak to tedy bude, vyskytne se chladný a vlhký konec června? Podle současného ensemblu modelu GFS by měly být teploty nadprůměrné a to kromě tohoto víkendu. Snižovat se budou na počátku července, to je zatím ale na přesnou předpověď daleko. Po významnějších srážkách, které budou souviset s ochlazením a vypadnout v ČR hlavně od 20. do 23. června, lze čekat kratší sušší období s vysokými teplotami. Poté přibude zřejmě konvekčních srážek a následně se začnou teploty snižovat. Tomu odpovídá i dlouhodobý výhled statistický vydávaný ČHMÚ. Podprůměrné teploty čekat ale nelze, z toho lze usoudit, že by mělo docházet ke střídání chladnějších a teplejších období, stejně tak jako sušších a vlhčích. Žádné déletrvající studené období či současně vlhké by nastat nemělo.