Prognózy počasíTýdenní výhledy

Další silné bouřky a ochlazení

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Čekají nás další silné bouřky a ochlazení. S červencem přijde významná změna počasí. Zpočátku týdne je třeba čekat letní a zejména na J/JV/V i tropické počasí. To ovšem v polovině týdne náhled skončí. První červencové dny, tedy od čtvrtka, budou chladnější. A také bude spíše více oblačnosti a srážek. Další změna počasí v podobě studené fronty se očekává na přelomu pracovní části týdne a tzv. prodlouženého víkendu. Počasí tedy nebude přát milovníkům tepla a koupání. I noci bude studenější, po delší době klesne teplota i v nížinách mírně pod 10°C.

Týden 21. až 27.6.2021

Předpověď

I v přelomovém týdnu mezi červnem a červencem nebude nouze o extrémy počasí. A nebude nouze tedy ani o srážky. Těch spadne nejvíce na významné studené frontě během úterý a zejména noci na středu. Půjde o významný teplotní sestup. Chladné počasí poznamená první červencové dny, jak bývá u nás často zvykem. S chladném západním prouděním a postupem front bude spojeno také vlhké počasí. Takže bude hodně oblačno a poměrně často se budou vyskytovat srážky. Léto bude mít opravdu pauzu, protože teplota bude dosahovat hodnot jen slabě nad 20°C. A při srážkách bude zejména v pátek i pod 20°C. Noční minima budou kolem 10°C, při zmenšené oblačnosti pak i mírně pod 10°C. Toto počasí by mělo vydržet několik dnů, zatím to vypadá, že určitě po zbytek týdne.

Výhledově je možno konstatovat, že bude pokračovat i na počátku dalšího týdne. Tedy po celý letošní tzv. prodloužený víkend dvěma svátečními dny.

Nejméně srážek spadne podle současných prognóz na jihu a jihovýchodě Moravy. I bouřky by měly po nedávné události tuto oblast šetřit. Nejvíce srážek spadne opět na jihu a jihozápadě Čech. Tam se očekává výskyt povodňových stavů na tocích. Sledujte upřesňující informace.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 17 až 12°C, během týdne 14 až 8°C a při menší oblačnosti na konci týdne i 6°C
  • Nejvyšší teplota: 26 až 33°C, od středy 18 až 24°C a při srážkách zejména v pátek i kolem 18°C
  • Průměrná teplota: 14 až 17°C, shrnutí období: průměrné.
  • Celkové srážky: 3070mm, ojediněle 90mm a na J/JV Moravy kolem 1025mm, shrnutí období: průměrné až nadprůměrné (rozdíly).

Synoptická situace a závěr

Na území ČR v odsouvající se tlakové výši k východu pronikne z těchto směrů vrcholit příliv teplého až velmi teplého vzduchu. Tento příliv ukončí výrazné frontální rozhraní postupující od západu v polovině týdne. Následně lze čekat přísun chladnějšího a vlhčího vzduch od západu s postupem frontálních vln. Taková situace přetrvá pravděpodobně i na počátku dalšího týdne.

Vodní bilance bude velmi dobrá. Krátkodobě je možno očekávat zvýšený výpar, avšak tento zejména v Čechách dostatečně kompenzuje významná srážková činnost. Během týdne přetrvá kladná bilance díky nižší teplotě a stále průměrným srážkám. vodní toky se rozkolísají hlavně kolem poloviny týdne vlivem spadu většího množství srážek. Upřesňující předpověď sledujte na stránce Výhled na týden. A mapy numerických modelů například na serveru pivotalweather.com.