Předpověď bouřekPředpověď srážekPrognózy počasí

Velmi silné bouřky a ochlazení

Hodnocení článku

V nejbližší době nás čekají opět velmi silné bouřky a ochlazení. Červenec začne typicky chladnějším a vlhčím počasím. Bohatší srážky budou pokračovat i v závěru týdne. Nebudou však tak lokálně extrémní jako dnes v noci. Večer a v noci postoupí od jihozápadu bouřkový systém. Zasáhne hlavně Čechy a Vysočinu. Na Moravě budou bouřky velmi lokální, též mohou být ale silné. Kde přesně budou bouřky nejsilnější? Vám meteorolog neřekne a důkazem nejistoty jsou i několik hodin před výskytem situace měnící se výstupy modelů. Vezměme si příklad regionálního modelu Aladin, který by měl nejlépe ve všech ohledech (nejen co do srážek) vystihnout poměry našeho území a chování bouřek. První dny července přinesou spíše maxima teploty kolem 20°C než letní počasí. Kdy se vrátí léto?

Pozor na velmi silné bouřky

Nikdy nepodceňujte bouřky, neboť jsou pro nás určitým způsobem nebezpečné vždy. Rozhodně nepodceňujte bouřky s nebezpečnými jevy, před nimiž se vždy varuje. Pokud se ptáte, zda může opět v ČR vzniknout tornádo, tak to nikdo konkrétně nepředpoví. Ale ani tuto možnost či spíše toto riziko při výskytu silných bouří s podmínkami pro stáčení vzduchu (rotaci) nevyloučí. Nelze to předpovědět, proto nebudeme strašit. Ale určitě řekneme, že se to může stát. Doufejme ale zároveň, že se tak nestane. Bouřky budou totiž i tak lokálně velmi intenzivní a přinesou další nebezpečné jevy. Ty mohou být nebezpečné pro zvířata, pohybující se venku stejně jako pro lidi a také pro jejich majetek.

Významná bouřková činnost dnes a v noci na zítřek (29. a 30.6.2021):

  • Postoupí od jihozápadu zejména přes Čechy či Vysočinu, kde budou kompaktnější
  • Stane se tak později večer na J/JZ/Z a následně v první polovině noci dále směrem k severovýchodu
  • Bouřky lokálně přinesou přívalové srážky s úhrny 30-60mm, ojediněle vyššími
  • Větší kroupy
  • Významné nárazy větru i 20-30m/s, ojediněle kolem 35m/s
  • Vlivem srážek rozvodní krátce zejména menší toky na SPA

Kde budou nejvýraznější srážky?

Velmi silné bouřky a ochlazení. Akumulace srážek na 24h do 30.6.2021 8h (Aladin z 28.6.2021 20h).

Obr. 1 Velmi silné bouřky. Akumulace srážek za 24 hodin do 30.6.2021 8 SELČ dle modelu Aladin z 28.6.2021 18 UTC, zdroj: chmi.cz

Velmi silné bouřky a ochlazení. Akumulace srážek na 24h do 30.6.2021 8h (Aladin z 29.6.2021 2h).

Obr. 2 Velmi silné bouřky. Akumulace srážek za 24 hodin do 30.6.2021 8 SELČ dle modelu Aladin z 29.6.2021 00 UTC, zdroj: chmi.cz

Velmi silné bouřky a ochlazení. Akumulace srážek na 24h do 30.6.2021 8h (Aladin z 29.6.2021 8h).

Obr. 3 Akumulace srážek za 24 hodin do 30.6.2021 8 SELČ dle modelu Aladin z 29.6.2021 06 UTC, zdroj: chmi.cz

Bude nutné sledovat až podle vývoje situace, protože ani poslední výstupy modelů toto nedokáží přesně určit. Příkladem může být model pro ČR Aladin (viz obr. 1-3).

Pravděpodobně to bude lokálně v Čechách, zejména na JZ/Z a částečně ve střední části Čech a na severu zejména na horách. Důležité je, že v bouřkách bude často foukat také silný vítr s nárazy. Ty mohou být lokálně velmi výrazné. Některé výstupy modelu Aladin ukazují nárazy větru i kolem 35-40m/s. Obecně je nutné ale tyto hodnoty brát s rezervou. To ovšem nemění nic na tom, že na bouřkovém systému významné nárazy větru budou.

Velmi silné bouřky a ochlazení. Předpověď větru a jeho nárazy dle modelu Aladin na 29.6.2021 23h.

Obr. 4 Velmi silné bouřky. Předpověď větru a jeho nárazů kolem 23. hodiny dle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Na obrázku 4 je poslední výstup modelu Aladin a jeho předpověď nárazů větru při postupu bouřkového systému kolem 23. hodiny. Jde o příklad té “katastrofičtější” varianty předpovědi se značnými nárazy. I tato předpověď se značně vyvíjí.

Chladný začátek července jako malá singularita

Často je počátek hlavních školních prázdnin chladnější a častěji prší. Ne jinak to bude letos. Ochlazení přijde na poslední den června a první dny nového měsíce budou skutečně studenější než byly poslední týdny. Bude hodně oblačnosti a často se budou vyskytovat srážky. Samozřejmě tak ale nebude nijak dlouho. I dlouhodobý výhled slibuje oteplení a to poměrně významné během příštího týdne. Dočkáme se během dalších letních týdnů určitě i horkých epizod. A také suchých, srážek by mělo totiž během července spíše ubývat.

Už na konci týdne očekáváme po krátkém ochlazení teplotu i kolem letních 25°C. Stabilněji teplo ale podle všeho zatím nebude. Příliv teplého vzduchu bude opět rychle střídán ochlazením. Ale ne nijak významným.

TIP: Pro přehled očekávaného počasí na sedm dní dopředu sledujte náš třikrát týdně aktualizovaný Výhled na týden.