Velmi silné bouřky a ochlazení

Hodnocení článku

V nejbližší době nás čekají opět velmi silné bouřky a ochlazení. Červenec začne typicky chladnějším a vlhčím počasím. Bohatší srážky budou pokračovat i v závěru týdne. Nebudou však tak lokálně extrémní jako dnes v noci. Večer a v noci postoupí od jihozápadu bouřkový systém. Zasáhne hlavně Čechy a Vysočinu. Na Moravě budou bouřky velmi lokální, též mohou být ale silné. Kde přesně budou bouřky nejsilnější? Vám meteorolog neřekne a důkazem nejistoty jsou i několik hodin před výskytem situace měnící se výstupy modelů. Vezměme si příklad regionálního modelu Aladin, který by měl nejlépe ve všech ohledech (nejen co do srážek) vystihnout poměry našeho území a chování bouřek. První dny července přinesou spíše maxima teploty kolem 20°C než letní počasí. Kdy se vrátí léto?

Pozor na významné bouřky

Nikdy nepodceňujte bouřky, neboť jsou pro nás určitým způsobem nebezpečné vždy. Rozhodně nepodceňujte bouřky s nebezpečnými jevy, před nimiž se vždy varuje. Pokud se ptáte, zda může opět v ČR vzniknout tornádo, tak to nikdo konkrétně nepředpoví. Ale ani tuto možnost či spíše toto riziko při výskytu silných bouří s podmínkami pro stáčení vzduchu (rotaci) nevyloučí. Nelze to předpovědět, proto nebudeme strašit. Ale určitě řekneme, že se to může stát. Doufejme ale zároveň, že se tak nestane. Bouřky budou totiž i tak lokálně velmi intenzivní a přinesou další nebezpečné jevy. Ty mohou být nebezpečné pro zvířata, pohybující se venku stejně jako pro lidi a také pro jejich majetek.

Významná bouřková činnost dnes a v noci na zítřek (29. a 30.6.2021):

  • Postoupí od jihozápadu zejména přes Čechy či Vysočinu, kde budou kompaktnější
  • Stane se tak později večer na J/JZ/Z a následně v první polovině noci dále směrem k severovýchodu
  • Bouřky lokálně přinesou přívalové srážky s úhrny 30-60mm, ojediněle vyššími
  • Větší kroupy
  • Významné nárazy větru i 20-30m/s, ojediněle kolem 35m/s
  • Vlivem srážek rozvodní krátce zejména menší toky na SPA

Kde budou nejvýraznější srážky?

Velmi silné bouřky a ochlazení. Akumulace srážek na 24h do 30.6.2021 8h (Aladin z 28.6.2021 20h).

Obr. 1 Akumulace srážek za 24 hodin do 30.6.2021 8 SELČ dle modelu Aladin z 28.6.2021 18 UTC, zdroj: chmi.cz

Velmi silné bouřky a ochlazení. Akumulace srážek na 24h do 30.6.2021 8h (Aladin z 29.6.2021 2h).

Obr. 2 Akumulace srážek za 24 hodin do 30.6.2021 8 SELČ dle modelu Aladin z 29.6.2021 00 UTC, zdroj: chmi.cz

Velmi silné bouřky a ochlazení. Akumulace srážek na 24h do 30.6.2021 8h (Aladin z 29.6.2021 8h).

Obr. 3 Akumulace srážek za 24 hodin do 30.6.2021 8 SELČ dle modelu Aladin z 29.6.2021 06 UTC, zdroj: chmi.cz

Bude nutné sledovat až podle vývoje situace, protože ani poslední výstupy modelů toto nedokáží přesně určit. Příkladem může být model pro ČR Aladin (viz obr. 1-3).

Pravděpodobně to bude lokálně v Čechách, zejména na JZ/Z a částečně ve střední části Čech a na severu zejména na horách. Důležité je, že v bouřkách bude často foukat také silný vítr s nárazy. Ty mohou být lokálně velmi výrazné. Některé výstupy modelu Aladin ukazují nárazy větru i kolem 35-40m/s. Obecně je nutné ale tyto hodnoty brát s rezervou. To ovšem nemění nic na tom, že na bouřkovém systému významné nárazy větru budou.

Velmi silné bouřky a ochlazení. Předpověď větru a jeho nárazy dle modelu Aladin na 29.6.2021 23h.

Obr. 4 Předpověď větru a jeho nárazů kolem 23. hodiny dle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Na obrázku 4 je poslední výstup modelu Aladin a jeho předpověď nárazů větru při postupu bouřkového systému kolem 23. hodiny. Jde o příklad té “katastrofičtější” varianty předpovědi se značnými nárazy. I tato předpověď se značně vyvíjí.

Chladný začátek července jako malá singularita

Často je počátek hlavních školních prázdnin chladnější a častěji prší. Ne jinak to bude letos. Ochlazení přijde na poslední den června a první dny nového měsíce budou skutečně studenější než byly poslední týdny. Bude hodně oblačnosti a často se budou vyskytovat srážky. Samozřejmě tak ale nebude nijak dlouho. I dlouhodobý výhled slibuje oteplení a to poměrně významné během příštího týdne. Dočkáme se během dalších letních týdnů určitě i horkých epizod. A také suchých, srážek by mělo totiž během července spíše ubývat.

Už na konci týdne očekáváme po krátkém ochlazení teplotu i kolem letních 25°C. Stabilněji teplo ale podle všeho zatím nebude. Příliv teplého vzduchu bude opět rychle střídán ochlazením. Ale ne nijak významným.

TIP: Pro přehled očekávaného počasí na sedm dní dopředu sledujte náš třikrát týdně aktualizovaný Výhled na týden.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality