Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 46. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 46. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku.

Stručně:

Další listopadový týden přinese hodně oblačnosti a průběžně srážkovou činnost. Tato se bude týkat našeho území každý den, včetně volných dnů na konci týdne. Hlavní srážky však spadnou do čtvrtka, i poté však nutno čekat lokální srážky. Příčinou bude přechod četných systémů front spojených s cyklonami v západním proudění. Takže rychlejší proudění společně se změnami tlaku a teploty bude společným jmenovatelem počasí u nás v dalších dnech. S teplotními změnami můžeme čekat změny skupenství srážky a od vyšších až horských poloh střídavě srážky sněhové.

Počasí na 46. týden 2023. Vydatný déšť pohledem proti stromu.

Týden: 13. až 19.11.2023

Předpověď

Polojasno se samozřejmě v týdnu vyskytne, avšak velice krátce. Spíše nutno čekat velkou oblačnost a každodenně srážky. Často v podobě deště a to i trvalejšího. Takové srážky, tedy nikoli prudké a lokální a hlavně průběžné a nikoli jednorázové jsou hydrologicky nejvýznamnější. Teplota vzduchu se bude mírně měnit podle přechodu frontálních systémů. Spíše se očekává do 10°C v denních maximech, avšak velmi krátce vystoupí na hodnoty kolem 13°C a někdy to bude i v noci, kdy teplota dosáhne maxima dne. Půjde zejména o situaci noci na úterý. Konec týdne vpadá opět mírně chladněji s maximem teploty shodným jako na konci týdne předchozího. Díky převážně velké oblačnosti se však nevyskytne přízemní mráz a noční teplota se očekává na vyšších hodnotách než v případě vyjasnění. Rozdíl mezi noční a denní teplotou tak většinou nebude velký.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 9 až 3°C, při vyjasnění -3°C (hl. pondělí).
  • Nejvyšší teplota: 4 až 10°C, krátce 13°C.
  • Průměrná teplota: 5 až 9°C, odchylka období: průměrné až nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 1040mm, na horách místy 65mm, odchylka období: nadprůměrné.

Synoptická situace

Do střední Evropy bude v dalších dnech zasahovat poměrně výrazné tryskové proudění ze středního až jižního Atlantiku. To ukazuje na intenzivní západo-východní přenos vlhkého vzduchu prostřednictvím přechodu cyklon a s nimi spojených systémů front. Takovou situaci čekáme v dalších dnech neustále. Cirkulace se bude odvíjet od přechodu konkrétních front a očekáváme její střídání. Tedy změny teploty vzduchu i ve výšce, pohybující se v okolí bodu mrazu.

Závěr: Počasí na 46. týden 2023

Hydrologicky čekáme týden přínosný. Vzhledem k období a teplotě vzduchu na jedné straně a očekávaných průběžných srážkách půjde o zvýšení půdní vláhy i vodností toků. Průtoky vodních toků čekejme vlivem spadu srážek průběžně rozkolísané. Celkově se průtoky v tocích spíše navýší.

TIP: Sledujte náš Výhled na týden s grafickým přehledem průběhu počasí a textovou předpovědí, včetně očekávané synoptické situace.