Hydrologická situacePovodeňPrognózy počasí

Déšť a tání zvýší hladiny toků

Hodnocení článku

Déšť a tání zvýší hladiny toků, zejména horských a podhorských. Oteplení očekáváme od jihozápadu postupně na celém území. Nejprve se toto projevuje ve vyšších výškách, postupně pronikne teplý vzduch i od nížin. Vzhledem k tomu, že na většině území leží sněhová pokrývka a místy vyšší, její tání po oteplení zvýší hladiny toků. K tomu přispějí také četnější dešťové srážky, které lze čekat do soboty. Od vyšších poloh očekávejme i vydatné srážky, které tání sněhu urychlí a dojde tím také k přidání další vody do povodí. DO pátku budou veškeré toky v ČR zatím s výjimkou samotného severovýchodu země na významnějších vzestupech. V některých případech půjde o významné vzestupy postupně s dosažením povodňových stavů. Vzhledem k spíše nižším vodnostem toků a nižší zaplněnosti jejich koryt potrvá vzestup na vyšší hodnoty průtoku déle.

Déšť a tání zvýší hladiny toků: Vánoce ve znamení vody, maxima teploty až 12°C

To, že přesně na Vánoce přijde poměrně významné oteplení znamenající oblevu na celém území, už bylo potvrzeno v minulých předpovědích. Nyní se zabývejme otázkou důsledků tohoto vývoje počasí. Mimo vyšší polohy do svátků nezůstane žádný sníh. Voda vázaná v tomto sněhu či případně ledu, který se tvoří při mrznoucím dešti místy i dnes, se mění postupně na kapalné skupenství. Nyní tu veškerou spadlou vodu teprve uvidíme v té základní, tekuté, podobě. Po zmrzlé půdě bude voda zpočátku dosti rychle při tání sněhu a dešti stékat. A plnit koryta vodních toků. Sníh začne odtávat při dešti a rychlejším větru ze všech poloh více méně v jednom okamžiku. Tání se od noci na pátek nezastaví ani v nočních hodinách. Proto mohou být někde, kde leží sněhu více, vzestupy hladin toků i výraznější.

Nejdéle teplo očekávejme na jihozápadě a západě území, kde začne sníh odtávat již dnes a vodní toky budou na toto reagovat vzestupy a to silnými. Jak uvádíme, hodnoty průtoků jsou na nízkých hodnotách, proto ani silný vzestup zatím nebude znamenat dosažení extrémních hodnot, tedy těch odpovídajících povodňové bdělosti. V korytech vodních toků se poměrně četně vyskytuje led, který se s oteplením a následně zvýšením průtoku v korytech toků začne lámat a putovat jimi. Může působit v určitých místech i ucpání koryt toků, v takovém případě nastane ledová povodeň při tání vyvolaná ledovou bariérou.

Déšť a tání zvýší hladiny toků. Očekávané srážky za den v ČR do 23.12.2022 7h.

Obr. 1 Déšť a tání zvýší hladiny toků. Akumulace srážek za den do 23.12.2022 7h podle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Na návětří hor spadne 30-40mm srážek za den, déšť a tání zvýší hladiny toků

Vydatnější déšť spadne na horách zejména v noci na zítřek, zítra a v pátek. Ve všech polohách očekáváme kapalné srážky. Při vydatnějších srážkách, kdy by mělo na návětří hor spadnout za den hlavně zítra a v pátek 30-40mm srážek půjde o větší hydrologickou odezvu. Samozřejmě musíme připočítat zmrzlou půdu a vyšší nasycenost území od vyšších poloh. Nejvíce srážek počítají modely pro Šumavu a Krušné hory, kde jsou srážky již od počátku kapalné. Hodně srážek se očekává také v Krkonoších a Orlických horách či Jeseníkách. Dnes a zpočátku zítřka očekáváme výskyt mrznoucích srážek právě na SV/V našeho území, kde tedy hrozí ledovka. Poté se zde teplota vzduchu již též dostane více nad bod mrazu.