Déšť a tání zvýší hladiny toků

Hodnocení článku

Déšť a tání zvýší hladiny toků, zejména horských a podhorských. Oteplení očekáváme od jihozápadu postupně na celém území. Nejprve se toto projevuje ve vyšších výškách, postupně pronikne teplý vzduch i od nížin. Vzhledem k tomu, že na většině území leží sněhová pokrývka a místy vyšší, její tání po oteplení zvýší hladiny toků. K tomu přispějí také četnější dešťové srážky, které lze čekat do soboty. Od vyšších poloh očekávejme i vydatné srážky, které tání sněhu urychlí a dojde tím také k přidání další vody do povodí. DO pátku budou veškeré toky v ČR zatím s výjimkou samotného severovýchodu země na významnějších vzestupech. V některých případech půjde o významné vzestupy postupně s dosažením povodňových stavů. Vzhledem k spíše nižším vodnostem toků a nižší zaplněnosti jejich koryt potrvá vzestup na vyšší hodnoty průtoku déle.

Vánoce ve znamení vody, maxima teploty až 12°C

To, že přesně na Vánoce přijde poměrně významné oteplení znamenající oblevu na celém území, už bylo potvrzeno v minulých předpovědích. Nyní se zabývejme otázkou důsledků tohoto vývoje počasí. Mimo vyšší polohy do svátků nezůstane žádný sníh. Voda vázaná v tomto sněhu či případně ledu, který se tvoří při mrznoucím dešti místy i dnes, se mění postupně na kapalné skupenství. Nyní tu veškerou spadlou vodu teprve uvidíme v té základní, tekuté, podobě. Po zmrzlé půdě bude voda zpočátku dosti rychle při tání sněhu a dešti stékat. A plnit koryta vodních toků. Sníh začne odtávat při dešti a rychlejším větru ze všech poloh více méně v jednom okamžiku. Tání se od noci na pátek nezastaví ani v nočních hodinách. Proto mohou být někde, kde leží sněhu více, vzestupy hladin toků i výraznější.

Nejdéle teplo očekávejme na jihozápadě a západě území, kde začne sníh odtávat již dnes a vodní toky budou na toto reagovat vzestupy a to silnými. Jak uvádíme, hodnoty průtoků jsou na nízkých hodnotách, proto ani silný vzestup zatím nebude znamenat dosažení extrémních hodnot, tedy těch odpovídajících povodňové bdělosti. V korytech vodních toků se poměrně četně vyskytuje led, který se s oteplením a následně zvýšením průtoku v korytech toků začne lámat a putovat jimi. Může působit v určitých místech i ucpání koryt toků, v takovém případě nastane ledová povodeň při tání vyvolaná ledovou bariérou.

Déšť a tání zvýší hladiny toků. Očekávané srážky za den v ČR do 23.12.2022 7h.

Obr. 1 Akumulace srážek za den do 23.12.2022 7h podle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Na návětří hor spadne 30-40mm srážek za den

Vydatnější déšť spadne na horách zejména v noci na zítřek, zítra a v pátek. Ve všech polohách očekáváme kapalné srážky. Při vydatnějších srážkách, kdy by mělo na návětří hor spadnout za den hlavně zítra a v pátek 30-40mm srážek půjde o větší hydrologickou odezvu. Samozřejmě musíme připočítat zmrzlou půdu a vyšší nasycenost území od vyšších poloh. Nejvíce srážek počítají modely pro Šumavu a Krušné hory, kde jsou srážky již od počátku kapalné. Hodně srážek se očekává také v Krkonoších a Orlických horách či Jeseníkách. Dnes a zpočátku zítřka očekáváme výskyt mrznoucích srážek právě na SV/V našeho území, kde tedy hrozí ledovka. Poté se zde teplota vzduchu již též dostane více nad bod mrazu.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality