Probudil se Atlantik
Probudil se Atlantik, i tak lze stručně a poměrně výstižně popsat aktuální a očekávané počasí v centru Evropy. Změna, která přišla po přibližně desetidenním mrazivém období se sněhem i v nížinách, byla avizována již před několika dny. Těsně před svátky měla přijít obleva v podobě poměrně výrazného oteplení od jihozápadu. Oteplení se odehrávalo nakonec ještě pozvolněji než se očekávalo původně. Nicméně také tento ráz počasí vydrží déle než se očekávalo původně. Po Vánocích nebo ještě na jejich konci se původně mělo opět poměrně citelně ochladit. To naznačujeme v některých dřívějších výhledech počasí. Nějakou dobu už ale je jasné, že západo-východní přenos vzduchu a tedy v zimě obecně teplejší a vždy také vlhké proudění nás provede minimálně posledními dny roku.
Zásoba vlhkosti s teplým vzduchem
Mimo vyšší a horské polohy se sněžením v dalších dnech nepočítejme. I na horách se setkáme na začátku a ke konci období s kapalnými srážkami, které jednak sníží kvalitu sněhu a jednak také urychlí jeho odtávání. Vánoce máme jisté od vyšších poloh se sněhem, nicméně pravá zima to v těchto polohách také nebude. Sníh čekejme mokrý a zejména zpočátku se zde objeví déšť. Srážky postupně ustanou a během pondělí na studené frontě se zpočátku dešťové srážky změní od vyšších poloh ve sněhové.
Půjde nakonec o krátkodobé a nevýrazné ochlazení, které vystřídá opět teplejší počasí . Srážek během nového týdne přibude, neboť od západu budou postupovat do centra Evropy četné frontální systémy. Teplota se bude často měnit, ale převáží teplejší ráz počasí. I na horách se srážky změní opět i v kapalné. Srážek spadne hodně a to hlavně od vyšších nadmořských výšek, což je v tomto proudění hodně typické. Kromě horských poloh čekejme tyto ale ve formě deště po celé období.
Obr. 1 Vývoj a předpověď hodnot NAO indexu dle aktuálních podmínek, zdroj: noaa.gov
Teplota vzduchu proměnlivá, ale převážně vyšší
Hodnoty NAO index, tzv. Severoatlantické oscilace vidíme na obrázku 1. Jde o jejich vývoj a předpovídané hodnoty pro dalších až 14 dnů. Po období se zápornými hodnotami se očekává jejich vzestup na kladné hodnoty. NAO index bude nejvyšší za celý podzim a nutno čekat silný vliv cirkulace od západu. Odtud postoupí do centrální Evropy četné frontální systémy. Velká oblačnost a časté srážky se tedy po krátké pauze vrátí opět příští týden. S tím rozdílem, že půjde o teplé až velmi teplé počasí s kapalnými srážkami častěji i ve vyšších nadmořských výškách. I když se po svátcích na začátku nového týdne ochladí a opět čekáme sněhové srážky i ve středních polohách, nepotrvá toto dlouho. Konec roku by měl být podle současné předpovědi velmi teplý. Maxima teploty vystoupí zřejmě k 15°C, obnoví se vliv Atlantiku s postupem systémů front od západu.
Teplé počasí nás provede i úvodem dalšího roku a dlouhodobé klimatické modely předpokládají leden teplotně až silně nadprůměrný ve většině Evropy. Pakliže se nic nezmění, současně skončená delší a významnější zimní epizoda se sněhem v nížinách by tak mohla být jedinou v celé zimě. Vypadá to minimálně na hodně dlouhé trvání teplého počasí v převažujícím západním proudění, které zeslábne vždy jen krátce za studenými frontami.